Марказ томонидан маҳаллий ва хорижий дори воситаларига нисбатан белгиланган чекланган нархлар тўғрисидаги маълумотлар янгиланди.
Тиббиёт амалиётида қўлланиши мумкин бўлмаган фармацевтика маҳсулотлари айланмасининг олди олинди
Ўтган ҳафтада Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан Тошкент шаҳар ҳамда Тошкент, Андижон, Наманган ва Самарқанд вилоятида ўтказилган тезкор тадбиларда олинган фармацевтика маҳсулотлари Марказ лабораторияларида экспертизадан ўтказилди.
Таҳлил натижаларига кўра, 957 турдаги 2895 ўрам жумладан:
☑️ 236 турдаги 800 ўрам — давлат рўйхатидан ўтган ва мувофиқлик сертификати мавжуд бўлган;
☑️ 610 турдаги 1975 ўрам — давлат рўйхатидан ўтмаган ва мувофиқлик сертификати мавжуд бўлмаган;
☑️ 110 турдаги 110 ўрам — яроқлилик муддати тугаган, шунингдек, бир неча марта қалбакилаштирилганлиги аниқланган "Зардекс" 300 мг капсула (10 ўрам) - фармацевтика маҳсулотлари тиббиёт амалиётида қўллаш мумкин эмаслиги бўйича хулоса берилди.
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази Дори воситалари сифатини назорат қилиш ва стандартлаштириш лабораторияси мудири Хуршид Турсунов ва Фармакологик назорат бўлими бошлиғи Сабоҳат Ҳайитовалар Тошкент телеканлида эфирга узатиладиган "Янги тараққиёт даври" кўрсатувида иштирок этди.
Дастур давомида соҳанинг ривожланиш жараёнлари, сифат назорати ва дори воситаларининг истеъмоли билан боғлиқ хавфларни тезкор аниқлаш ва чора кўришга қаратилган янги тизимни ишга тушириш борасида сўз юртилди.
Эслатиб ўтамиз, кўрсатув бугун соат 20:00 да Тошкент каналида намойиш этилади.
Дори воситалари савдоси билан шуғулланиб келган шахслар ушланди
Фармрейд: Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Олмалиқ шаҳар бўлими ва ДХХ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро Д.И. ва бошқалар қўлга олинди.
Маълум бўлишича, улар ўзаро тил бириктириб, фуқаро Ш.А.га хорижда ишлаб чиқарилган жами 402 қути “ПК-Мерц” номли дори воситасини 12 200 АҚШ долларига сотаётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Уфа шаҳрида IX "Бутунроссия GMP конференцияси" ўз ишини бошлади
Унда 25 давлатдан ташриф буюрган соҳа вакиллари жумладан, ўзбекистонлик экспертлар қаторида Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази мутахассислари Гулнора Зуфарова ва Сунатилла Толипов иштирок этмоқда.
Тадбиринг биринчи кунида экспертлар соҳани тартибга солиш тизимларини такомиллаштириш, дори воситаларига бўлган эҳтиёжини таъминлаш учун тартибга солиш тизимининг тайёрлик мезонлари, дори воситаларининг хавфсизлиги ва самародрлигини таъминлашда маҳаллий ишлаб чиқариш стратегияларини муҳокама қилди.
Маълумот учун, Россия Федерацияси Саноат ва савдо вазирлиги томонидан 2016 йилдан буён ўтказиб келинадиган мазкур анжуман ҳар йили фармацевтика соҳасидаги етакчи халқаро экспертларни, Давлат назорат органлари вакилларини, фармацевтика ишлаб чиқариш менежерлари ва мутахассисларини, сифат менежменти тизимлари ва илғор ишлаб чиқариш амалиёти соҳасидаги экспертларни бирлаштиради.
Научный центр стандартизации лекарственных средств прошел аккредитацию
Как cообщалось ранее, Научный центр по стандартизации лекарственных средств, который первым в Узбекистане получил сертификат «GLP» на осуществление доклинических исследований фармацевтической продукции, возобновил свою деятельность.
На прошедшем заседании аккредитационной комиссии ГУ «Узбекский центр аккредитации» были подведены итоги периодической оценки. По заключению заседания орган по сертификации продукции ООО «Научный центр стандартизации лекарственных средств» успешно прошел аккредитацию по требованиям государственного стандарта O'z DSt ISO/IEC 17065:2015.
📄 Следует отметить, что Орган по сертификации Центра сертифицирует отечественные и импортные лекарственные препараты по государственным фармакопеям США, Узбекистана, Российской Федерации, Европы, Великобритании, Беларуси, Украины, биологически активные добавки по фармакопее США, а также изделия медицинского назначения по 16 национальным, 11 международным и 17 межгосударственным стандартам.
📊 Для справок: (+998 33) 102-48-88
📊 Адрес: город Ташкент, Мирабадский район, улица Ойбек 45 (локация)
Ҳозир кунда дорихоналарда сотилаётган дори воситаларини хавфсиз дея айта оламизми?
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази Дори воситалари сифатини назорат қилиш ва стандартлаштириш лабораторияси мудири Хуршид Турсунов, Тошкент телеканалида эфирга узатилган "Янги тараққиёт даври" кўрсатувида мавзу юзасидан ўз фикрларини билдирди.
Уфада бўлиб ўтаётган IX Умумроссия GMP-конференцияси давом этмоқда
Вакилларимиз тадбирнинг иккинчи кунида халқаро GMP стандартларидаги сўнгги ўзгаришлар, соҳани тартибга солиш тизимини ривожлантириш векторлари, интерактив таълим интенсив фармацевтика корхоналарида ички GMP аудитининг долзарб жиҳатлари, "GMP амалиётларда: фойда ва рисклар. Халқаро тажриба" мавзуларидаги маъруза ва тақдимотлар билан танишди.
Бу йилги конференция 12 та тематик сессия ва учта мастер-классни ўз ичига олиб, “GMP – узлуксиз ривожланиш” шиори остида бўлиб ўтмоқда.
Мулоқот давомида экспертлар турли даражадаги халқаро ҳамкорлик масалалари ва GMP инспекциялари ўртасида ўзаро ишонч ва эътирофни ошириш, тартибга солувчи тўсиқларни камайтириш ва мамлакатлар ўртасида манфаатли муносабатларни ўрнатиш бўйича умумий ёндашув ва талабларни ишлаб чиқиш нуқтаи назаридан глобал ҳамкорлик қилиш имкониятларини муҳокама қилдилар.