🦠 “Нефть желеси” - "Вазилин" қандай кашф қилинган? - Жавоб
🦠 Дори воситаларини тўғри сақлашда нималарга эътибор бериш керак? - Жавоб
🦠 Дори воситаларни дорихонадан бошқа жойда сотиш мумкинмасми? - Жавоб
🦠 Кучли таъсир қилувчи моддалар рўйхатига киритилган, юлдузча белгиси билан кўрсатилган алоҳида дори воситаларини дорихоналарда ҳам сотиш мумкинми? - Жавоб
2025 йил 1 январдан бошлаб, Ўзбекистон Республикасида давлат рўйхатидан ўтказиш ва қайта рўйхатдан ўтказиш учун тақдим этиладиган маҳаллий ва хорижий дори воситалари ва тиббий буюмларнинг норматив ҳужжатларини тайёрлаш, уларни экспертизадан ўтказиш ва тасдиқлаш жараёнларида, тегишлилиги бўйича Давлат фармакопеяси биринчи нашри биринчи жилди иловаси талаблари амалиётга жорий этиб борилади.
Хабарингиз бор, дори воситалари ва тиббий буюмларни бутун республикамиз бўйлаб излашда аҳолига қулайлик яратувчи турли қидирув бот ва сайтлар фаолияти йўлга қўйилган.
❗️ Лекин сўнги вақтларда мазкур платформаларда Ўзбекистон Республикасида давлат рўйхатидан ўтказилмаган ҳамда сифат кафолатини тасдиқловчи тегишли ҳужжатларга эга бўлмаган дори воситалари ҳақида маълумотлар жойланаётганлиги кузатилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида"ги Қонунга мувофиқ, сифатсиз, қалбакилаштирилган, Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилмаган дори воситаларини ва тиббий буюмларни, шунингдек Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилган дори воситаларининг ғайриқонуний нусхаларини харид қилиш, улгуржи ва чакана реализация қилиш ҳамда улардан фойдаланиш тақиқланади.
🟢 Маълумот учун, Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказининг расмий веб саҳифасида:
💊 Тиббиёт амалиётида қўлланилишига рухсат этилган дори воситалари ва тиббий буюмларнинг давлат реестри;
📄 Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббиёт техникалари учун берилган мувофиқлик сертификатлари;
📊 Дори воситаларининг чекланган нархлари ва қўллаш бўйича йўриқномалари ҳақидаги маълумотлар билан танишишингиз мумкин.
Дори воситаларини тўғри сақлашда нималарга эътибор бериш керак?
Дори воситаларини нотўғри сақлаш инсон саломатлиги учун жиддий зарар келтириб чиқариши мумкин. Хўш, уларни сақлашда қандай қоидаларга риоя қилиш керак?
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази юртдошларимизга дори воситаларини уй шароитида сақлашда амал қилиш лозим бўлган муҳим қоидаларни эслатади.