Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Qarshi shahar bo‘limi, DXX va viloyat bojxona boshqarmalari xodimlari hamkorligida dori vositalarining noqonuniy muomalaga kiritilishining oldini olish borasida o‘tkazilgan tezkor tadbirda yakka tartibdagi tadbirkor J.A. tegishli tartibda litsenziya olmasdan Qarshi shahri A.Oripov ko‘chasida o‘zboshimchalik bilan dorixona tashkil qilib, dorixonada tegishli hujjatlari bo‘lmagan 269 turdagi 311,5 mln so‘mlik turli nomdagi dori vositalari va tibbiy buyumlarni kelgusida sotish maqsadida saqlab kelayotganligi aniqlanib, ushbu dori vositalari va tibbiy buyumlar ashyoviy dalil sifatida olingan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
А.Темиров Дори воситалари ва соғлиқни сақлаш сифати бўйича Европа директорати раҳбарияти билан учрашди
Айни кунларда хизмат сафари билан Франциянинг Страсбург шаҳрида бўлиб турган Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори Алишер Темиров, Соғлиқни сақлаш ва дори воситалари сифати бўйича Европа директорати (European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare, EDQM) раҳбарияти билан учрашди.
Учрашувда томонлар аҳолини сифатли, хавфсиз ва арзон фармацевтика маҳсулотлари билан таъминлаш бўйича икки ташкилот ўртасида ўзаро ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, GEON OMCL назорат лабораторияларининг умумевропа тармоғига қўшилиш орқали Марказ лабораториялари салоҳиятини ошириш ва такомиллаштириш бўйича қўшма дастурларни ишлаб чиқиш ҳамда махсус шартларда намунавий стандартларини харид қилиш ва етказиб бериш масалаларини муҳокама қилди.
Шу билан бирга Европа фармакопея комиссиясининг тегишли қарорига асосан “Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини яратишда Европа фармакопеяси матнларини нусхалаштириш ва уйғунлаштириш ҳуқуқини тақдим қилиш тўғрисида”ги келишув ижроси бўйича амалга оширилаётган ишлар хусусида сўз юритилди.
Мулоқот давомида А.Темиров мамлакатимизда фармацевтика тармоғини ривожлантириш ва тартибга солиш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида маълумот бериб, “Tashkent Pharma Park” фармацевтика кластери фаолияти, шунингдек, янги дори воситалари учун ўз фармакопея стандартлари ишлаб чиқиладиган махсус назорат лабораториясини ишга тушириш ва жиҳозлаш режалари ҳақида видео тақдимот ўтказди.
Маълумот учун, Соғлиқни сақлаш ва дори воситалари сифати бўйича Европа директорати (European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare, EDQM) Европа Кенгашининг ишчи органларидан бири бўлиб, унинг асосий вазифаси сифатли дори воситалари ва соғлиқни сақлаш хизматларидан фойдаланишда инсонларга кўмаклашиш, шунингдек, аҳоли саломатлигини муҳофаза қилишдан иборат.
Учрашув якунида EDQM раҳбарияти “Toshkent Pharma Park” фармацевтика кластери ҳудудида барпо этиладиган янги лабораторияга алоҳида қизиқиш билдириб, Ўзбекистонда фармацевтика соҳасини тартибга солиш сиёсати сезиларли даражада ривожланаётганини алоҳида таъкидлади.
Европа ўз-ўзини парвариш қилиш саноати ассоциацияси вакиллари билан учрашув
Аввал хабар берганимиздек, Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори Алишер Темиров Францияга ташриф давомида бир қатор муҳим ушрашувлар ўтказмоқда. Ана шундай мулоқотлардан навбатдагиси Европа ўз-ўзини парвариш қилиш саноати ассоциацияси (AESGP, the Association of the European Self-Care Industry) вакиллари билан бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Европа ўз-ўзини парвариш қилиш саноати ассоциацияси 2000 дан ортиқ Европа фармацевтика ишлаб чиқарувчиларини, шунингдек, Европа Иттифоқининг 27 мамлакати миллий ассоциациялари вакилларини бирлаштирган энг қадимги ва айни пайтда йирик ассоциациялардан бири ҳисобланади.
Учрашув аввалида А.Темиров мамлакатимизда фармацевтика саноатини ривожлантириш тенденциялари, жумладан, миллий назорат қилувчи органнинг шаклланиши ва унинг аҳамияти, аҳолини сифатли ва хавфсиз фармацевтика маҳсулотлари билан таъминлаш, шунингдек,  ЖССТнинг Глобал таққослама таҳлил воситасининг етуклик даражасига эришиш бўйича амалга оширилган ишлар ҳақида маълум қилди.
Ўз навбатида Европа ўз-ўзини парвариш қилиш саноати ассоциацияси бош директори Jurate Svarcaite ва уюшманинг тартибга солиш қўмитаси раҳбари Kristin Eising аҳолини юқори сифатли ва рақобатбардош фармацевтика маҳсулотлари билан таъминлаш актуал масала эканлигини қайд этиб, бу борада Марказнинг барча ташаббусларини қўллаб-қувватлаши ва ҳамкорликка тайёрлигини билдирди.
Шунингдек учрашув давомида Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази фаолиятини халқаро тартибга солиш ҳамжамиятига интеграциялашув орқали такомиллаштириш ва мустаҳкамлаш, Тошкент ва Андижон шаҳарларида жойлашган Марказ назорат лабораторияларидаги ходимларининг малакасини ошириш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
🇧🇾 Беларуслик экспертлар томонидан тартибга солиш соҳасида ўқув семинари бўлиб ўтмоқда
Айни кунларда Беларусь Республикаси Соғлиқни сақлаш соҳасида экспертиза ва синовдан ўтказиш маркази экспертлари томонидан Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказ мутахассислари учун ўқув семинари ўтказилмоқда.
Ҳорижий экспертларнинг юртимизга ташриф доирасида бугун "Belpharm" заводи ишлаб чиқариш линиялари билан яқиндан танишилди.
Farmatsevtika mahsulotlari xavsizligi markazi ochiq tanlov e'lon qiladi
Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasi tashkilotdagi mavjud vakant lavozimlar uchun ochiq tanlov eʼlon qiladi.
Tanlov haqida quyidagi havola orqali batafsil tanishishingiz mumkin.
Государственное учреждение «Центр безопасности фармацевтической продукции» при Минздраве объявляет открытый конкурс на имеющиеся вакантные должности в организации.
Подробнее о конкурсе вы можете узнать по ссылке ниже.
Жиззах вилоятида ҳужжатсиз дори воситаларини муомалага киритилишининг олди олинди
Фармрейд: Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Жиззах вилоят бошқармаси, ИИБ ва Миллий Гвардия ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда қонунга хилоф равишда дори воситалари савдоси билан шуғулланиб келган фуқаролар А.Э. ва А.С. фуқаро М.Х. тегишли ҳужжатлари бўлмаган жами 31 минг дона "Natriy xlorid 0.9%” дори воситасини 8 000 АҚШ доллари ва 37,4 млн сўмга сотган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланди.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 186³-моддаси (сифатсиз ёки қалбакилаштирилган дори воситаларини ёхуд тиббий буюмларни ўтказиш мақсадида ишлаб чиқариш, тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.