Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Qarshi shahar bo‘limi, DXX va viloyat bojxona boshqarmalari xodimlari hamkorligida dori vositalarining noqonuniy muomalaga kiritilishining oldini olish borasida o‘tkazilgan tezkor tadbirda yakka tartibdagi tadbirkor J.A. tegishli tartibda litsenziya olmasdan Qarshi shahri A.Oripov ko‘chasida o‘zboshimchalik bilan dorixona tashkil qilib, dorixonada tegishli hujjatlari bo‘lmagan 269 turdagi 311,5 mln so‘mlik turli nomdagi dori vositalari va tibbiy buyumlarni kelgusida sotish maqsadida saqlab kelayotganligi aniqlanib, ushbu dori vositalari va tibbiy buyumlar ashyoviy dalil sifatida olingan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
А.Темиров Дори воситалари ва соғлиқни сақлаш сифати бўйича Европа директорати раҳбарияти билан учрашди
Айни кунларда хизмат сафари билан Франциянинг Страсбург шаҳрида бўлиб турган Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори Алишер Темиров, Соғлиқни сақлаш ва дори воситалари сифати бўйича Европа директорати (European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare, EDQM) раҳбарияти билан учрашди.
Учрашувда томонлар аҳолини сифатли, хавфсиз ва арзон фармацевтика маҳсулотлари билан таъминлаш бўйича икки ташкилот ўртасида ўзаро ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, GEON OMCL назорат лабораторияларининг умумевропа тармоғига қўшилиш орқали Марказ лабораториялари салоҳиятини ошириш ва такомиллаштириш бўйича қўшма дастурларни ишлаб чиқиш ҳамда махсус шартларда намунавий стандартларини харид қилиш ва етказиб бериш масалаларини муҳокама қилди.
Шу билан бирга Европа фармакопея комиссиясининг тегишли қарорига асосан “Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини яратишда Европа фармакопеяси матнларини нусхалаштириш ва уйғунлаштириш ҳуқуқини тақдим қилиш тўғрисида”ги келишув ижроси бўйича амалга оширилаётган ишлар хусусида сўз юритилди.
Мулоқот давомида А.Темиров мамлакатимизда фармацевтика тармоғини ривожлантириш ва тартибга солиш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида маълумот бериб, “Tashkent Pharma Park” фармацевтика кластери фаолияти, шунингдек, янги дори воситалари учун ўз фармакопея стандартлари ишлаб чиқиладиган махсус назорат лабораториясини ишга тушириш ва жиҳозлаш режалари ҳақида видео тақдимот ўтказди.
Маълумот учун, Соғлиқни сақлаш ва дори воситалари сифати бўйича Европа директорати (European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare, EDQM) Европа Кенгашининг ишчи органларидан бири бўлиб, унинг асосий вазифаси сифатли дори воситалари ва соғлиқни сақлаш хизматларидан фойдаланишда инсонларга кўмаклашиш, шунингдек, аҳоли саломатлигини муҳофаза қилишдан иборат.
Учрашув якунида EDQM раҳбарияти “Toshkent Pharma Park” фармацевтика кластери ҳудудида барпо этиладиган янги лабораторияга алоҳида қизиқиш билдириб, Ўзбекистонда фармацевтика соҳасини тартибга солиш сиёсати сезиларли даражада ривожланаётганини алоҳида таъкидлади.