Onlayn muloqotga quyidagi havola orqali kirishingiz mumkin:
Konferensiya ID: 837 1517 0368
Qo‘shimcha ma’lumot uchun:
(99) 436-56-13 Asqarov Azizxon;
Telegram:@AIAsqarov
AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) “PQM+” dasturi maslahatchisi – Andjela Oliver va konsultant – Ofeliya Villyalva Roxas 2024-yil 22-30-iyul kunlari Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi xodimlari uchun Sifat menejmenti tizimiga oid ixtisoslashgan malaka oshirish kurslarini olib bormoqda.
Markazning Toshkent, Andijon, Samarqand, Qarshi shaharlaridagi Dori vositalar sifatini nazorat qilish va standartlashtirish laboratoriyalari xodimlariga 5 kun davomida ma’lumotlarning yaxlitligi, uzluksizlikni boshqarish, kompyuter tizimlarini tekshirish; tendensiyalarni tahlil qilish, oʻzgarishlarni nazorat qilish mavzularida ta’lim beriladi.
Bu oʻz navbatida, laboratoriya xodimlarining malakasini oshirishda hamda kelgusida Jahon sogʻliqni saqlash tashkilotining prekvalifikatsiyasi uchun ariza topshirishda samarali tayyorgarlik sifatida xizmat qiladi.
Andijon va Surxondaryo viloyatlarida dori vositalari savdosi bilan shug‘ullanib kelgan shaxslar ushlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament hamda DXXning Andijon viloyati boshqarmalari tomonidan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda qonunga xilof ravishda dori vositalari savdosi bilan shug‘ullanib kelgan fuqaro A.B. tegishli hujjatlari bo‘lmagan 30 quti “Elflok 100 ml” nomli dori vositasini Jalaquduq tumanidagi “Z.F.” MCHJga qarashli dorixonaga o‘tkazish uchun olib kelgan vaqtida ushlanib, uning boshqaruvidagi avtotransport vositasi va yashash xonadonidan sotish maqsadida saqlab kelingan umumiy bahosi 172,2 mln so‘mlik hujjatsiz dori vositalari ashyoviy dalil sifatida olingan.
Shu kabi, Departamentning Angor tuman bo‘limi viloyat IIB xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqaro G.M. fuqaro M.X.ga tarkibida kuchli taʼsir qiluvchi moddalari mavjud bo‘lgan 8 quti (288 kapsula) “Reduksin layt” va 8 quti “Detox Tea” nomli dori vositalarini 4,5 mln so‘mga sotgan vaqtida ushlanib, ushbu dori vositalari ashyoviy dalil sifatida olingan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
"Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasi direktorinig buyrugʻiga asosan joriy yilning 23-24-iyul kunlari Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi xodimlari, ularning bilim va koʻnikmalarini, shuningdek professionallik darajasini baholash maqsadida Bilim va koʻnikmalarni baholash komissiyasi tomonidan 2 bosqichli sinovdan oʻtkazildi.