Farg‘ona viloyati IIB hamda Qo‘qon shahar IIB tezkor xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tadbir davomida 1978 yilda tug‘ilgan, Artizanbo‘yi MFYda yashovchi M.Sh. yashash xonadonida 100 dona “Tropikamid” nomli kuchli taʼsir qiluvchi psixotrop dori vositasini 9 million 500 ming so‘m evaziga sotgan vaqtda ushlandi.
Shuningdek, yashash xonadonida 10 dona “Tropikamid” va 61 dona “Lirika” nomli kuchli taʼsir qiluvchi psixotrop dori vositasini saqlab yurganligi aniqlanib, tegishli hujjatlar rasmiylashtirildi.
Mazkur holat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi ogohlantiradi!
Xabaringiz bor, Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda Chortoq tuman tez yordam bo‘limi feldsheri tomonidan yashirin sex sharoitida tayyorlangan “Zodak”, “Anaferon”, “Xilak Forte” va “Vitamin B6” nomli qalbaki dori vositalari Andijon, Farg‘ona va Toshkent shaharlaridagi dorixonalarda sotuvga chiqarilganligi aniqlandi.
Ushbu xabar yuzasidan, SSV huzuridagi Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi O‘zbekiston Respublikasi hududida dori vositalari va tibbiyot buyumlarining chakana savdosi bilan shug‘ullanuvchi (idoraviy mansubligi, mulkchilik va xo‘jalik yuritish shakllaridan qat’iy nazar) barcha tashkilotlarni ogohlikka chaqirib, quyidagilari ma’lum qiladi.
Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risidagi qonun va qonunosti hujjatlariga, shuningdek, dori vositalari va tibbiy buyumlar muomalasini texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga majburiy rioya etish farmatsevtika sohasida litsenziya talablari va shartlari etib belgilangan.
“Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati” to’g’risidagi qonunning 20-moddasiga muvofiq, sifatsiz, qalbakilashtirilgan, O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tkazilmagan dori vositalarini va tibbiy buyumlarni, shuningdek O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tkazilgan dori vositalarining g‘ayriqonuniy nusxalarini xarid qilish, chakana realizatsiya qilish hamda ulardan foydalanish taqiqlanadi.
❗️Shu o‘rinda, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 21-fevraldagi 80-son qarori bilan tasdiqlangan “Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risida yagona nizom”ga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tkazilmagan, sifatsiz, qalbakilashtirilgan dori vositalarini va tibbiy buyumlarni, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tkazilgan dori vositalarining g‘ayriqonuniy nusxalarini saqlash va (yoki) realizatsiya qilish litsenziya talablari va shartlarini qo‘pol ravishda buzilishi hisoblanib, litsenziyaning amal qilishini belgilangan tartibda to‘xtatilishiga olib kelishini eslatib o‘tamiz.
Yuqoridagilarga asosan, mazkur litsenziya talablari va shartlarini buzgan dori vositalari va tibbiy buyumlarning ulgurji va chakana savdosi bilan shug‘ullanuvchi (idoraviy mansubligi, mulkchilik va xo‘jalik yuritish shakllaridan qat’iy nazar) barcha tashkilotlarni faoliyat uchun berilgan litsenziyasi bekor qilinib, qat’iy choralar ko‘rilishi to‘g‘risida ogohlantiramiz!
Центр безопасности фармацевтической продукции предупреждает!
Как известно, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Службы государственной безопасности, был выявлен факт продажи в аптеках городов Андижана, Ферганы и Ташкента поддельных препаратов под названием «Зодак», «Анаферон», «Хилак Форте» и «Витамин В6», изготовленных фельдшером отделения скорой помощи Чартакского района в подпольном цеху.
В связи с этим Центр безопасности фармацевтической продукции при Минздраве обращается ко всем организациям, осуществляющим розничную торговлю лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения (независимо от ведомственной принадлежности, формы собственности и хозяйствования) на территории Республики Узбекистан со следующей информацией.
Обязательное соблюдение закона и подзаконных актов о лекарственных средствах и фармацевтической деятельности, а также требований нормативных актов в области технического регулирования обращения лекарственных средств и изделий медицинского назначения является лицензионным требованием в фармацевтической отрасли.
Кроме того, в соответствии с «Единым положением о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы», утвержденным постановлением Кабинета Министров №80 от 21 февраля 2022 года, хранение и (или) реализация незарегистрированных, некачественных, фальсифицированных лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий лекарственных средств, зарегистрированных в Республике Узбекистан, считается грубым нарушением лицензионных требований и условий и влечет за собой приостановление действия лицензии в установленном порядке.
На основании изложенного предупреждаем, что у всех организаций, осуществляющих оптовую и розничную торговлю лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения (независимо от ведомственной принадлежности, форм собственности и хозяйствования), которые нарушили лицензионные требования и условия, будут отозваны лицензии на осуществление деятельности и в их отношении будут приняты строгие меры!
В соответствии со статьей 20 Закона «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности», запрещается закуп, розничная реализация и использование недоброкачественных, фальсифицированных, незарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий зарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств.
4 kun davomida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mutaxassislari uchun tashkil etilgan trening o'z nihoyasiga yetdi
"Umumiy texnik hujjatdan (CTD) foydalangan holda farmatsevtika mahsulotlari hujjatlarini baholash" bo'yicha PQM+ dasturi doirasida o'tkazilgan seminar yakunida markaz mutaxassislariga sertifikatlar topshirildi.
Regulyatorlar va farmatsevtika biznesi: Yevrosiyo farmatsevtika forumida muloqot qanday bo'ladi?
🇰🇿 Qozogʻistonning Olmaota shahrida joriy yilning 29-fevral 1-mart kunlari 15-Yevrosiyo farmatsevtika forumi bo’lib o’tadi. Unda 350 dan ortiq ishtirokchi va 100 nafar maʼruzachi, shuningdek, sohani tartibga soluvchi davlat nazorat organlari mas’ullari, mintaqadagi yirik farmkompaniyalar vakillari ishtirok etadi.
Forum kun tartibida sohaga doir dolzarb masalalar bo’yicha muhokama panel sessiyalari va ekspetlar bilan yuzma-yuz diaologlar o'rin egallagan.
Tadbirda ishtirok etish uchun quyidagi havola orqali ro'yxatdan o'tishingiz mumkin.
Dori allergiyasi qanday namoyon bo‘ladi?
Allergiya inson organizmining begona, yot moddalarga nisbatan taʼsirchanlik qobiliyatini anglatadi. Allergiyaga dori vositasi dozasini oshirib yuborish, organizmning shu vositaga nisbatan o‘ta sezuvchanligi sabab bo‘lishi mumkin.