1993-yilda esa GPP yo‘riqnomasi Xalqaro farmatsevtika federatsiyasi (FIPP) tomonidan qabul qilinib, JSST tomonidan har bir mamlakatning xususiyatlarini hisobga olgan holda milliy standartlarini yaratish uchun asos sifatida tasdiqlandi.
Dorixona tomonidan GPP qoidalarining joriy etilganligi, Zarur amaliyotar markazi tomonidan beriladigan "Yaxshi dorixona amaliyoti" (GPP) O‘z DSt 3127:2016 Davlat standarti talablariga muvofiqlik sertifikati bilan tasdiqlanadi.
Eslatma: Prezident Farmoniga muvofiq, 2025-yil 1-yanvarga qadar farmatsevtika mahsulotlarini chakana sotish bilan shug‘ullanuvchi tarmoqli dorixonalar, 2026-yil 1-yanvarga qadar boshqa dorixonalar GPP milliy talablariga muvofiq majburiy sertifikatlashtirilishi lozimligi belgilangan.
✅ Ushbu sertifikatni olish tartibi haqida quyidagi havolada batafsil tanishishingiz mumkin.
⚡️ Bosh prokuraturaga onkologik preparat ishlab chiqaruvchilar, import qiluvchilar, dorixonalar, qo‘lda sotuvchilarni, umuman barcha ishtirokchilarni tartibga keltirish, joylarga yetib bormagan 17 turdagi preparat bo‘yicha o‘rganish o‘tkazib, jazo muqarrarligini taʼminlash topshirildi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi oldiga oylab omborlarda turgan, ruxsati haligacha chiqmagan dorilarni xatlov qilib, bu masalada tartib o‘rnatish, davlat xaridlari orqali olingan dorilarni “buyurtmachi – xaridor – yetkazib beruvchi – bemor” zanjiri asosida shaffof marshrut tizimini yaratish vazifasi qo‘yildi.
“Антиструмін-Дарниця” dori vositasidan bolalar nobud bo‘lgani mutlaqo asossiz!
Telegramda Ukraina kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan “Антиструмін-Дарниця” preparati surati ilova qilingan xabarda, mazkur dori vositasidan yurtimizda bolalar nobud bo‘lganligi hamda ushbu preparatni qo‘llamaslik to‘g‘risida nomaʼlum ayol kishiga tegishli audio tarqalmoqda.
"Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasi mazkur holat yuzasidan quyidagilarni maʼlum qiladi.
Namanganda qalbaki dori vositalarini tayyorlash va sotish bilan shug‘ullangan tibbiyot xodimi ushlandi
Davlat xavfsizlik xizmatining Namangan viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan bojxona va ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda “Zodak”, “Anaferon”, “Xilak Forte” va “Vitamin B6” nomli qalbaki dori vositalarini tayyorlash hamda sotish bilan shug‘ullangan tibbiyot xodimining faoliyatiga chek qo‘yildi.
Avval xabar berganimizdek, ayni kunlarda poytaxtimizda Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mutaxassislari uchun maxsus o'quv seminar bo'lib o'tmoqda.
🎙 PQM+ dasturining Oʻzbekistondagi kordinatori Aleksandr Kvitashvili ushbu trening haqida o'z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Bu muhim: Dorixona xodimi dori vositalarini dorixonaga qabul qilishida ularni sifatsiz va qalbakilashtirilmaganligini qayerdan bilishi mumkin?
"Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasi dorixona mudirlari va xodimlari uchun dori vositalarini dorixonaga qabul qilishda e'tibor berish lozim bo'lgan 4 ta muhim tavsiyani eslatib o'tadi.