Обновлена информация об предельных ценах, установленных Центром на отечественные и зарубежные лекарства.
Markazda USAID vakillari bilan uchrashuv bo’lib o’tdi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktori Agzam Nartayev, AQSh Taraqqiyot Agentligi (USAID)ning O'zbekiston sog'liqni saqlash tizimini rivojlantirish idorasi direktori Cherri Gumapas boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashdi.
Markazda Dr. Sule Fanuvong ishtirokida maslahat uchrashuvi o'tkazildi
Norasmiy shaklda bo'lib o'tgan muloqotda markaz mutaxassislari "PQM+" programmasi texnik direktori Dr. Sule bilan 5-fevraldan start oladigan "Dori vositalarini CTD formati ro'yxatdan o'tkazish" bo'yicha seminar treningga tayyorgarlik ko'rish yuzasidan muhim mavzularni muhokama qildi.
#bilasizmi
Yaxshi dorixona amaliyoti – bu jahonning barcha rivojlangan mamlakatlaridagi dorixonalar tomonidan amal qilinadigan xalqaro (GPP) standartidir.
Mazkur standart farmatsevtlar tomonidan aholiga ko‘rsatiladigan farmatsevtika xizmatlarining tegishli sifatini taʼminlash uchun ishlab chiqilgan qoidalar bo‘lib, dorixonalar kundalik faoliyatining barcha masalalari va jihatlarini qamrab olishi kerak.
"Yaxshi dorixona amaliyoti" (GPP - Good Pharmacy Practice) atamasi birinchi bor, 1991-yilda farmatsevtika bozorining chakana savdo tarmoqlari rivojlangan 10 ta davlatning yetakchi ekspertlari yig‘ilishida kiritilgan.
1993-yilda esa GPP yo‘riqnomasi Xalqaro farmatsevtika federatsiyasi (FIPP) tomonidan qabul qilinib, JSST tomonidan har bir mamlakatning xususiyatlarini hisobga olgan holda milliy standartlarini yaratish uchun asos sifatida tasdiqlandi.
Dorixona tomonidan GPP qoidalarining joriy etilganligi, Zarur amaliyotar markazi tomonidan beriladigan "Yaxshi dorixona amaliyoti" (GPP) O‘z DSt 3127:2016 Davlat standarti talablariga muvofiqlik sertifikati bilan tasdiqlanadi.
Eslatma: Prezident Farmoniga muvofiq, 2025-yil 1-yanvarga qadar farmatsevtika mahsulotlarini chakana sotish bilan shug‘ullanuvchi tarmoqli dorixonalar, 2026-yil 1-yanvarga qadar boshqa dorixonalar GPP milliy talablariga muvofiq majburiy sertifikatlashtirilishi lozimligi belgilangan.
✅ Ushbu sertifikatni olish tartibi haqida quyidagi havolada batafsil tanishishingiz mumkin.
🗓 Hafta dayjesti:
🔘 Yangiyo’l shahridagi “Ilhom doctor pharm” dorixona litsenziyasi bekor qilindi
🔘 Mahalliy dorilarni ro‘yxatga olish jarayonida byurokratik to‘siqlarni tugatish, sohada korrupsiya va noqonuniy dori aylanmasiga qarshi kurashish zarurligi qat’iy ko‘rsatib o‘tildi
🔘 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mutaxassislari FM 103.1 O'zbekiston radiokanalining "Ochiq muloqot" dasturida ishtirok etdi
🔘 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazida muassasa direktori Agzam Nartayev boshchiligida Ekspertlar kengashining navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi
🔘 Prezident Shavkat Mirziyoyev farmatsevtika sohasini tartibga solish, aholini sifatli va xavfsiz dori vositalari bilan ta’minlash masalalari bo‘yicha yigi'ilish o‘tkazdi
🔘 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Narkotiklarni nazorat qilish qo'mitasi raisi Ismatjon Azizov Yoshlar press-klubi ko'rsatuvida ishtirok etdi
🔘 "PQM+" dasturi texnik direktori Dr. Sule Fanuvong va maslahatchi Amanda Levin Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markaziga tashrif buyurdi
🔘 Markazi direktori Agzam Nartayev, AQSh Taraqqiyot Agentligi (USAID)ning O'zbekiston sog'liqni saqlash tizimini rivojlantirish idorasi direktori Cherri Gumapas boshchiligidagi delegatsiya vakillarini qabul qildi