Обновлена информация об предельных ценах, установленных Центром на отечественные и зарубежные лекарства.
“O‘zbekiston–2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni loyihasi keng jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi.
Davlat dasturi loyihasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining 5 ta yo‘nalishi bo‘yicha 2024 yilda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar va ishlab chiqilishi lozim bo‘lgan normativ-huquqiy hujjatlar ro‘yxatlari belgilanmoqda.
📋 Hujjat loyihasida yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy-iqtisodiy, ekologiya, davlat boshqaruvi, sud-huquq, xavfsizlik va tashqi siyosat yo‘nalishlarida 2024 yilga mo‘ljallangan islohotlar nazarda tutilmoqda.
✅ 2024-yilgi Davlat dasturi loyihasi muhokamasida faol ishtirok etish istagida bo‘lgan fuqarolar o‘z takliflarini Markazning maxsus uzbekistan2030.uz onlayn portali orqali bildirishlari mumkin.
Muhokamalar joriy yilning 9 fevral kuniga qadar davom etadi.
Farmreyd: Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Jizzax viloyat boshqarmasi tomonidan IIB xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda “S.M.” MCHJga qarashli dorixona sotuvchisi F.M. xaridorga hech qanday hujjatsiz jami 150 dona “Tebantin” va “Flebodia” nomli kuchli taʼsir qiluvchi dori vositasini sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Shu kabi, Departament va DXXning Urgut tumani bo‘limlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqaro V.X. Samarqand shahri “Gullar bog‘i” MFY hududida 50 dona “Zardeks” nomli kuchli taʼsir qiluvchi dori vositasini fuqaro G.K. ga sotgan vaqtida ushlanib, jami 90 dona dori vositasi ashyoviy dalil sifatida olingan.
Bu holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 251¹-moddasi bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan, Zafar Shaxatamovich Tuxtayev Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmasevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktorining o‘rinbosari etib tayinlandi.
Z.Tuxtayev 2003 yilda Toshkent farmasevtika institutini tamomlagan. Mehnat faoliyati davomida Vazirlar Mahkamasining tegishli departamentlarida Sog‘liqni saqlashni rivojlantirish va ijtimoiy muhofaza shoʻbasi, Sog‘liqni saqlash va farmasevtika sanoati shoʻbasi hamda Hududlar sanoat salohiyatini rivojlantirish masalalari shoʻbasida qator mas’ul lavozimlarda ishlagan.
Xususan, 2022-2023 yillarda Vazirlar Mahkamasi Ta’lim, sog‘liqni saqlash va sport masalalari kotibiyatining Sog‘liqni saqlash va sport sohasidagi islohotlarni muvofiqlashtirish shoʻbasi mudiri bo‘lgan. Shundan so‘ng Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasining Milliy referens laboratoriyasiga rahbarlik qilgan.
Mutaxassislarimiz "Ochiq muloqot" radioeshittirishida ishtirok etishdi
FM 103.1 O'zbekiston radiokanalida efirga uzatiladigan "Ochiq muloqot" dasturining navbatdagi eshittirishi bo'lib o'tdi. Unda Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mutaxassislari Oydin Qayumova va Fozil Mirzohidov hamda Zarur amaliyotlar markazi vakili Avaz Ibragimov ishtirok etdi.
Dastur davomida “Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni va unda belgilangan vazifalar yuzasidan jonli muloqot bo'lib o'tdi.
Markazda Ekspertlar kengashining 2024-yildagi 2-sonli yig'ilishi bo'lib o'tdi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazida muassasa direktori Agzam Nartayev boshchiligida Ekspertlar kengashining navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Unda kun tartibida ko'rib chiqilgan barcha masalalar va eskpertlar xulosasi bo'yicha quyidagi jadvalda tanishishingiz mumkin.
В Центре состоялось 2-е заседание Экспертного совета 2024 года
Очередное заседание Экспертного совета состоялось в Центре безопасности фармацевтической продукции под руководством директора учреждения Агзама Нартаева.
Со всеми обсуждаемыми вопросами повестки дня и выводами экспертов вы можете ознакомиться в таблице ниже.
Prezident Shavkat Mirziyoyev farmatsevtika sohasini tartibga solish, aholini sifatli va xavfsiz dori vositalari bilan ta’minlash masalalari bo‘yicha yigi'ilish o‘tkazdi.
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам регулирования фармацевтической сферы, обеспечения населения качественными и безопасными лекарственными средствами.
Dorixona xodimi dori vositasi va tibbiy buyumni berish paytida nimalarga eʼtibor berishi, shuningdek, mijozlar bilan bo‘lgan munosabatda o‘zini qanday tutishi kerak?
Ushbu savollarga Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi boshlig'i o'rinbosari O.Qayumova javob berdi.
Ayni kunlarda mamlakatimiz miqyosida keng koʻlamli “Yoshlar orasida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar tarqalishini oldini olish oyligi” oʻtkazilmoqda. Mazkur oylik doirasida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Narkotiklarni nazorat qilish qo'mitasi raisi Ismatjon Azizov Yoshlar press-klubi ko'rsatuvida ishtirok etdi.
Unda mutaxassislar tomonidan giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va kuchli ta’sir qiluvchi preparatlarning noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar, ularning natijalari xususida keng ma’lumotlar berildi.
Aholining salomatligini saqlash, ayniqsa, yoshlarning giyohvandlik va narkotik moddalar iste’mol qilishi bilan bog‘liq holatlarning oldini olish, mazkur yo‘nalishdagi targ‘ibot ishlari samaradorligini oshirish yuzasidan taklif, fikr va mulohazalar bildirildi.