Обновлена информация об предельных ценах, установленных Центром на отечественные и зарубежные лекарства.
Dori vositalarini kunning qaysi mahalida qabul qilish kerak?
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Farmakologik nazorat bo'limi mutaxassisi Aziza Ismailova dori vositalarini ichish oralig'i va ularni kunning qaysi qismida qabul qilish kerakligi yuzasidan muhim tavsiyalar berdi.
Kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalarini sotayotgan dorixonalar aniqlandi
Farmreyd: Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Chilonzor tuman bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda “D.N.” MCHJga qarashli dorixonada sotuvchisi J.X. fuqaroga 50 dona “Gabapentin” nomli dori vositasini shifokor reseptisiz 250 ming so‘mga sotgan vaqtida ushlanib, ushbu dorixonadan 3 xil turdagi 640 dona kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalari ashyoviy dalil sifatida olingan.
Shu kabi, Departamentning Yangixayot tuman bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda “Ph.I.” MCHJga qarashli dorixonda 456 dona “Zardeks” va 500 dona “Gabapentin” nomli kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalari mavjudligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida olingan.
☝️ Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 251¹-moddasi (kuchli ta’sir qiluvchi yoki zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
Продлен срок получения сертификата надлежащей аптечной практики (GPP)
Согласно Указу Президента, сетевые аптеки, осуществляющие розничную продажу фармацевтической продукции, должны быть сертифицированы до 1 января 2025 года, а остальные аптеки – до 1 января 2026 года в соответствии с национальными требованиями Надлежащей аптечной практики (GPP).
Российские ученые разработали новые способы доставки лекарственных препаратов
В России разработали пластырь для безболезненного введения вакцин. Такую технологию введения препаратов подготовил Институт тонких химических технологий имени М.В. Ломоносова РТУ МИРЭА.
Компания AstraZeneca выпустит новый препарат от диабета и ожирения
Акции AstraZeneca взлетели в цене после того, как компания объявила о заключении многомиллиардной сделки с китайским партнёром Eccogene по производству нового препарата для борьбы с диабетом и ожирением.
Индийских производителей лекарств обязали в течение 2024 года улучшить систему оценки качества фармингредиентов
Индийские власти опубликовали правительственное постановление, согласно которому местные игроки фармацевтической отрасли должны перейти на новые стандарты работы.
FDA предупредило о риске развития злокачественных заболеваний после CAR-T-клеточной терапии
FDA потребовало указать в инструкциях к применению CAR-T-терапий предупреждение о риске возникновения Т-клеточных злокачественных новообразований. Побочный эффект должен быть выделен в черную рамку.
Регуляторы и фармацевтический бизнес: каким будет диалог на Евразийском фармацевтическом форуме
Более 15 лет на площадке Евразийского фармацевтического форума представители бизнеса и власти обсуждают актуальную повестку развития фармацевтической отрасли в регионе ЕАЭС. В этом году ожидается более 350 участников и 100 спикеров на площадке форума, который пройдет с 29 февраля по 1 марта 2024 в Rixos Almaty (Казахстане, г. Алматы).
🇺🇿 Xalq xizmatchisi
Prezident huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi "Xalq xizmatchisi" nomli ijtimoiy rolikni taqdim etadi.
Rolikda og‘ir ijtimoiy muhitdan ilmi va mehnati bilan chiqib, davlat xizmatiga ishga kirgan, odamlarning duosini olayotgan xalq xizmatchisi ichki kechinmalari, og‘riqlari, armonlari va maqsadlari aks etgan.
Bugun davlat xizmatida qahramonimizga o‘xshagan kadrlar juda ko‘p. Har biringizni qadrlaymiz.Toki bugun davlat xizmatchisi bo‘lish qanchalik sharafli yo‘l ekanligini anglagan ekansiz, O‘zbekiston taraqqiyot yo‘lidan dadil boradi.
22-28 yanvar kunlari Axborot resurslarimiz orqali e'lon qilingan eng muhim postlar.
Самые важные публикации за 22-28 января на наших новостных ресурсах.
🔘 Yunusobod tumani 8-mavze, 22-uy, 38-xonadon manzilida joylashgan “Med-X” MCHJga tegishli dorixona litsenziyasi bekor qilindi
🔘 Postmarketing nazorati boshqarmasi boshlig‘i Shoira Nazarova dori vositasini xarid qilayotganda qalbakilariga aldanib qolmaslik uchun nimalarga e’tibor berish kerakligi haqida tushuntirish berdi
🔘 “Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni qabul qilindi