“Qayum Farm” MCHJga tegishli dorixona litsenziyasi bekor qilindi
Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi mutaxassislari tomonidan fuqaro murojaati asosida Toshkent viloyati, Toshkent tumani, Keles shaharchasi, Keles yoʻli koʻchasi, 120-uy manzilida joylashgan “Qayum Farm” MCHJga tegishli dorixonada tekshiruv oʻtkazilganda, tahlillar natijasiga ko'ra, sifati kafolatlanmagan bir necha turdagi dori vositalari savdosi aniqlandi.
“PQM plus” dasturi doirasida tashkil etilgan “Vaksinalar seriyasini chiqarish” mavzusida o'quv seminari qizg'in davom etmoqda
Treninda ishtirok etayotgan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Vaksina va zardob preparatlari va mikrobiologik tahlil laboratoriyasi mudiri Nargiza Maxsumova o'z taassurotlari bilan bo'lishdi.
Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi
Majlis kun tartibida Sog‘liqni saqlash vaziri vazifasini bajaruvchi Asilbek Xudayarovning “Mamlakatimizda dori vositalari va tibbiy buyumlarning ulgurji va chakana savdosi holati to‘g‘risida”gi Qonunchilik palatasi parlament so‘roviga yuborgan javobi deputatlar tomonidan muhokama qilindi.
“Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni qabul qilindi.
Unga muvofiq, 2024-yil 1-iyuldan boshlab:
Dori vositalaridan foydalanish bilan bog‘liq potensial xavf-xatarlarni tezkor aniqlash va ularga javob berishga qaratilgan, xalqaro standartlar talablari asosida farmakologik nazorat tizimi tashkil etiladi.
Dori vositalari reklamasi Sog'liqni saqlash vazirligi xulosasiga ko'ra efirga uzatiladi
☑️ Dori vositalari va tibbiy buyumlarni tayyorlovchi, ulgurji hamda chakana realizatsiya qiluvchi tashkilotlarda ularga berilgan litsenziya talablariga rioya etilishini bir yilda ko'pi bilan bir marotaba vakolatli organni xabardor etish orqali nazorat qilish tartibi joriy etiladi (jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlariga asosan amalga oshiriladigan nazorat tadbirlari bundan mustasno);
☑️ dori vositalari va biologik faol qo‘shimchalarni teleradiokanallar orqali reklama qilish uchun ishlab chiqilgan kontent SSV tomonidan berilgan xulosa asosida efirga uzatiladi;
☑️ yangi tashkil etiladigan dori vositalari va tibbiy buyumlar saqlanadigan bojxona omborlari va erkin omborlar majburiy ravishda "Zarur saqlash amaliyoti - GSP" talablariga muvofiq tashkil etiladi.
с 1 июля 2024 года:
☑️ в организациях, занимающихся изготовлением, оптовой и розничной реализацией лекарственных средств и изделий медицинского назначения, внедряется порядок осуществления надзора за соблюдением требований выданных им лицензий путем уведомления уполномоченного органа (за исключением контрольных мероприятий, проводимых на основании обращений физических и юридических лиц) не более одного раза в год;
☑️ контент, разработанный в целях рекламы лекарственных средств и биологически активных добавок на телерадиоканалах, передается в эфир на основании заключения, выданного Министерством здравоохранения;
☑️ создание новых таможенных и свободных складов хранения лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляется в обязательном порядке в соответствии с требованиями «Надлежащей практики хранения - GSP».
Xitoyga davlat tashrifining birinchi kuni: har tomonlama strategik sheriklikni yana-da mustahkamlashga qaratilgan muhim muzokaralar o‘tkazildi va salmoqli hujjatlar to‘plami imzolandi.
Первый день государственного визита в Китай: состоялись важные переговоры и подписан солидный пакет документов, направленные на дальнейшее укрепление всестороннего стратегического партнерства.
Maxsus sertikifatga ega bo'lmagan omborlarda dori vositalarini saqlash taqiqlanadi
“Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoniga muvofiq, 2026-yil 1-yanvardan boshlab:
☑️ "Zarur saqlash amaliyoti - GSP" talablariga muvofiqlik bo'yicha sertifikatga ega bo‘lmagan bojxona omborlari va erkin omborlarda dori vositalarini saqlash taqiqlanadi;
☑️ farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash jarayonlari Zarur amaliyotlar (GxP) talablariga muvofiqligi bo‘yicha o‘tkaziladigan farmatsevtik inspeksiyalar bilan muvofiqlashtirilgan holda tashkil etiladi.
☑️ с 1 января 2026 года запрещается хранение лекарственных средств на таможенных и свободных складах, не имеющих сертификата соответствия требованиям «Надлежащей практики хранения - GSP»;
☑️ процессы лицензирования фармацевтической деятельности организуются скоординировано с фармацевтическими инспекциями, проводимыми на соответствие требованиям Надлежащих практик (GxP).
Dori vositalari nega majburiy raqamli markirovkalanmoqda?
Xabaringiz bor, yurtimizda farmatsevtika mahsulotlarini bosqichma-bosqich majburiy raqamli markirovkalash tizimiga o‘tilmoqda. Xo'sh bu tizim iste'molchilarga nima beradi?
✅ "Vaksinalar seriasini chiqarish" mavzusida o'tkazilgan seminar yakunida tinglovchilarning o'zlashtirigan bilimlari test sinovlaridan o'tkazilib, ularga maxsus sertifikatlar topshirildi.