11-17 dekabr kunlari Axborot resurslarimiz orqali e'lon qilingan eng muhim postlar.
Самые важные публикации за 11-17 декабря на наших новостных ресурсах.
👉 "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasi va "Zarur amaliyotlar markazi" DUK hamkorligida tayyorlangan lavha orqali “Yaxshi dorixona amaliyoti” talablariga muvofiqlik boʻyicha oʻtkaziladigan farmatsevtik inspeksiyadan oʻtish jarayoni haqida ma'lumot berildi
👉 My5 telekanlida Jahon sog’liqni saqlash tashkilotining “Sifatsiz (ifloslangan) siroplar va suspenziyali dori vositalari” to’g'risida № 8/2023 sonli ogohlantirishi yuzasidan tushuntirish berildi
👉 Dorixonadan xarid qilingan dori vositasi nojo‘ya taʼsir ko‘rsatganda kimga murojaat qilish yuzasidan izoh berildi
👉 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining "Neo-Madina-pharm" MCHJga tegishli dorixonaga berilgan litsenziyani bekor qilish haqida Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudiga kiritgan daʼvo arizasi sudning tegishli hal qiluv qarori bilan qanoatlantirildi va "Neo-Madina-pharm" MCHJga foliyat uchun berilgan litsenziya bekor qilindi
👉 2023-yil davomida Qiyoslash laboratoriyasi tomonidan 2774 o‘lchash vositasi qiyoslandi
👉 My5 telekanalida Farmatsevtika mahsulotlari xavfszilig markazi mutaxassisi Zufar Boboyev tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy izlanmalar haqida yoritildi
👉 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi 2023 yil davomida 10 ta xalqaro tashkilot va kompaniya bilan hamkorlik yuzasidan anglashuv memorandumlari va kelishuvlarga erishdi
Ro’yxatdan o’tmagan dori vositalari savdosi bilan shug’ullangan dorixona faoliyatiga chek qo’yildi
Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi mutaxassislari tomonidan fuqaro murojaati asosida “KAMOL MED SERVIS” MCHJga tegishli dorixonada oʻtkazilgan tekshiruv natijasiga ko'ra, 16 turdagi dori vositasi tibbiyot amaliyotida qo'llash uchun mamlakatimizda davlat roʻyxatidan oʻtkazilmaganligi hamda ularga tegishli muvofiqlik sertifikatlari rasmiylashtirilmaganligi aniqlandi.
⚡️ Tayinlov
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktorining tegishli buyrug'i bilan Vasiyev Shoyadbek Zyadbekovich Iqtisodiyot va moliya ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari lavozimiga tayinlandi
Shoyadbek Vasiyev turli yillarda “Oʻzstandart” agentligi markaziy apparati bosh buxgalteri, Moliya-iqtisodiyot boshqarmasi boshligʻi, “Respublika sinov va sertifikatlashtirish markazi” Davlat korxonasi direktor oʻrinbosari, “Oʻzbekiston milliy metrologiya instituti” Davlat korxonasi direktor oʻrinbosari, Davlat soliq qoʻmitasi huzuridagi “Soliq-servis” DUK kabi qator muassasalarda mas'ul lavozimlarda ishlagan.
Sh. Vasiyev tayinlovga qadar, Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Davlat xaridlari va shartnomalar boʻlimi boshligʻi lavozimida faoliyat yuritib kelayotgan edi.
Dori vositalarini reseptsiz va resept bilan beriladigan toifaga kiritish tartibi ishlab chiqildi - mutaxassis
Maʻlumki turli mamlakatlarda dori vositalarini retseptsiz beriladigan dori vositalari toifasiga kiritish mezonlariga boʻlgan yondashuvlar har xil. Masalan, bir mamlakatda retseptsiz beriladigan dori vositalari boshqa bir davlatda retsept boʻyicha sotilishi mumkin. Xoʻsh bu tartib bizda qanday yoʻlga qoʻyilgan?
Mavzu yuzasidan Farmakologiya qoʻmitasi raisi Saidislom Abdullaevga murojaat qildik.
❗️Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi mutaxassislari attestatsiyadan oʻtkaziladi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 19-oktyabrdagi tegishli qarori asosida, joriy yilning 21-dekabr sanasida “Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi” davlat muassasasining Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi mutaxassislari attestatsiyadan oʻtkaziladi.
Attestatsiya yakuni boʻyicha attestatsiyadan oʻtgan mutaxassislarga tadbirkorlik subyektlarida tekshirish oʻtkazish huquqini beruvchi maxsus guvoxnoma beriladi.
Attestatsiya komissiyasi tarkibi bilan bu manzilda tanishishingiz mumkin.