Бундан ташқари, бир ўқитувчига фақатгина битта синф раҳбарлиги топширилади. Директор ўринбосарлари, психологлар, ёшлар етакчиси синф раҳбари бўлиши мумкин эмас.
Журнални тўлдириш бўйича ўқитувчилар учун эслатма
❗️Журналдаги белгилар интерфейс созламаларида танланган тилда қўйилади. Тилни ўзгартирганда, белгилар автоматик равишда ўтказилади.
1️⃣ Давомат
Клавиатурадан киритиш учун пастдаги регистрнинг фақат қуйидаги рамзларидан фойдаланилади:
н / с / с – узрли сабабли дарсда қатнашмаслик;
п / дқ / dq – узрсиз сабабли дарсда қатнашмаслик;
б / к / k – бетоблиги сабабли дарсда қатнашмаслик;
о / кқ / kq – дарсга кечикиш;
2️⃣ Ўзлаштириш
🔢 рақамлар – 1 дан “н” гача, баҳоларнинг балл тизими бўйича (бу ерда “н” = 5,10,12,100);
🔠 ҳарфлар – “катта” лотин ҳарфлар ёки баҳолашнинг америкача тизими бўйича уларга мос келадиган рақамлар;
➡️ Ў, Ў/ТМ (Ў, Ў/ТМ) – ҳам “катта”, ҳам “кичик” баҳоларни баҳолашнинг исталган тизимида қўйиш мумкин;
➡️ ОЗ (ОЗ) – Аттестациядан озод бўлганлигини англатувчи ҳам “катта”, ҳам “кичик” белгилар. Баҳолашнинг исталган тизимида қўйиш мумкин;
➡️ Б/О (Б/О) – Аттестациядан ўта олмаганлигини англатувчи ҳам “катта”, ҳам “кичик” ҳарфлар ҳамда нишабли чизиқ. Баҳолашнинг исталган тизимида қўйиш мумкин;
❗️ Дарснинг барча турдаги ишларида, иш саҳифасида қўшимча созламасиз, нишабли чизиқ билан ажратилган касрли баҳони қўйиш мумкин. Мисол учун: 5/4
❗️ Бир катакда бир вақтнинг ўзида ҳам баҳони, ҳам мавжудлик белгисини қўйиш мумкин. Маълумотлар бўш жой қолдирмасдан киритилади. Мисол учун: кқ5, н3, к4
❗️ “Имтиҳон” устунидан ташқари - “Мавзу” устунида ҳамда “Жами” устунида тематик баҳо сифатида иккита баҳо қўйиш мумкин эмас.
❗️ Журналда бир қатордан иккинчи қаторга “Enter” клавиатураси ҳамда “юқорига” ва “пастга” кўрсаткичлари ёрдамида ўтилади. Бир катакдан иккинчи катакка “чапга” ва “ўнгга” кўрсаткичлари ёрдамида ўтилади.
☝️ Бизнинг ижтимоий тармоқларимзни кузатиб боринг. Кейинги мақоламизни “Ўртача балл”га бағишлаймиз.
Муаллимнинг маошини 1000 долларга етказмагунча тўхтамайман – Шавкат Мирзиёев
"Устознинг нуфузини ошириш учун ҳали қиладиган ишларимиз жуда кўп. Ҳаммангиз биласиз, ёшлигимизда ўқитувчи кўчадан ўтса, беш метр четроққа ўтиб салом берардик. Мен муаллимнинг маошини 1000 долларга етказмагунча тўхтамайман", деди президентликка номзод.
“Фарғонада етакчи хорижий университетлар билан бирга 4 та янги олийгоҳ ташкил этилади.
Талабаларни учун қўшимча 10 минг ўринли янги ётоқхоналар қуриб битказилади.
Олтиариқ туманининг узумчилик, боғдорчилик ва мева-сабзавотчиликдаги тажрибасини инобатга олиб, Аграр университетнинг “Боғдорчилик ва узумчилик” факультети ташкил этилади” — Шавкат Мирзиёев.
Олтиариқ халқи боғдорчилик, айниқса узумчиликда ўзи азалдан ўз мактаби тугул университетини яратса арзийдиган халқ. Мана энди илмий томондан қўллаб қувватлаб махсус факултет ташкил қилинмоқда.
Ишонамизки, унда битирган ёшлар азалий тажрибалар билан бирга илмий ёндашиб Олтиариқ узумчилигини бунданам машхур қилади!
COVID-19га қарши 12 ёшдан катта болалар ҳам ихтиёрий эмланади
Эндиликда мамлакатимизда 12 ёшдан катта болалар COVID-19га қарши Pfizer вакцинаси билан ихтиёрий равишда эмлашнишга рухсат берилди.
Коронавирусга қарши Pfizer вакцинасининг 12-15 ёшдаги болаларда ўтказилган клиник синовларининг натижалари мазкур вакцинанинг юқори даражада самарадорлиги ва хавфсизлигини кўрсатди.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан 12 ёшдан юқори болаларни ва ўсмирларни Pfizer вакцинаси билан эмлаш тавсия этилди.
Ўзбекистон Республикаси Бош давлат санитария врачи ва миллий техник иммунологик эксперт комиссиясининг қарорига асосан,
юртимизда ота-оналар ва васийларининг розилиги асосида, ихтиёрий равишда 12 ёшдан катта болаларни Pfizer вакцинаси билан эмлаш имконияти мавжуд.
Юртимизда ҳам 12 ёшдан катта болалар шифокор кўригидан ўтгач, коронавирусга қарши Pfizer вакцинаси билан эмланишлари мумкин.
Эслатиб ўтамиз, шу йил 13 сентябрь куни мамлакатимизга 1 200 000 дозаси Pfizer/BioNTech вакцинаси олиб келинган.
Айни кунгача мамлакатимизда жами 19 969 345 доза вакцинадан фойдаланилди. Шу кунгача тўлиқ эмланган фуқаролар 4 283 645 нафарни ташкил қилмоқда.