❓Савол: Ассалому алайкум. Ман 2019 йил июнь ойида олий малака тоифасини олганман. Мактабда 2004 йилдан буён ишлаяпман. Лекин, 2014 йилга қадар бошқа мактабда, 2014 йилдан кейин эса ҳозирги мактабимда ишлаб келяпман. Энди 2024 йилда мажбурий аттестациядан ўтишим керак. 15 йил узлуксиз иш стажига эга бўлган педагог мажбурий аттестациядан озод қилинади дейилган. Ман шу шарт бўйича озод қилинаманми ёки қатнашаманми?
❓Савол: Ассалому алайкум. Педагог сифатида 16 йилдан буён фаолият юритаман. Аммо иш жойим ўзгарган, яъни, аввал 12 йил касб -ҳунар коллежида ишладим кейин мактабга ўтдим. Олий тоифадаман. Мен узлуксиз иш стажига эга ҳисобланаманми? Мажбурий аттестацияга жалб қилинишим мумкинми?
❌ Саволнинг мазмунидан сайлов ўтказиш тадбирларига жалб қилиш ҳақида сўраяпсиз, шундайми? Агар шундай бўлса, бу мумкин эмас.
💁♂️ Шуни ҳам таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 349-сонли “Ўзбекистон Республикасида Мажбурий меҳнатга барҳам беришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорида ходимларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш, бирон-бир шаклдаги мажбурий меҳнатдан фойдаланиш тақиқланган.
2️⃣ Иккинчидан, ходимни бундай тадбирларга жалб қилиш тақиқланади. ❌
Чунки Меҳнат кодекси 177-моддасига мувофиқ Иш берувчи ходимдан унинг меҳнат вазифалари доирасига кирмайдиган ишларни бажаришни, қонунга хилоф ёки ходим ва бошқа шахсларнинг ҳаёти ва соғлиғи учун хавф туғдирувчи, уларнинг шаъни ва қадр-қимматини камситувчи ҳаракатлар қилишни талаб этишга ҳақли эмас.
🙅♂️ Бироқ улар орасида сайлов тадбирларига жалб қилиш ҳақида ҳеч қандай қоида йўқ.
❌ Демак, ўқитувчини сайлов тадбирларида мажбурий равишда жалб қилиш мумкин эмас.
❗️Савол: Директор жамғармасидан бериладиган бир йилда бир марталик мукофот пули кимларга ва қандай ютуқлари бор ўқитувчиларга берилади?
❕Жавоб: Умумтаълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини умумтаълим муассасасини ривожлантиришга қўшган шахсий ҳиссаси ва ўз фаолиятида юқори кўрсаткичларга эришганлиги учун ҳамда республикамизда нишонланадиган байрам саналари муносабати билан уларга календарь йили давомида жами икки лавозим маошигача миқдорда мукофот пули тўлаш йўли билан моддий рағбатлантирилади.
❕Жавоб: Мукофотлар – меҳнат соҳасида миқдор ва сифат жиҳатидан юқори натижага эришилганда ходимларни қўшимча тарзда рағбатлантириш шакли ҳисобланади. Мукофотларни даврий ва бир йўла бериладиган мукофотларга бўлишимиз мумкин. Даврий мукофотларнинг кўпчилиги меҳнатга ҳақ тўлаш тизимига киритилиб қўйилади ва улар иш ҳақи таркибига киради.
❕Жавоб: Педагог ходимларига мукофотлар бериш Вазирлар маҳкамасининг 2019 йил 30 сентябрдаги “Умумий ўрта таълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини моддий рағбатлантириш тартибини такомиллаштириш тўғрисида”ги 823-сонли қарори билан тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини рағбатлантиришнинг директор жамғармасини ташкил этиш ва унинг маблағларидан фойдаланиш тартиби тўғрисида”ги низомга асосан тартибга солинади.
Номзод сифатидаги энг устувор вазифам – боғчада тарбиячилар, мактабда ўқитувчиларнинг янги авлодини яратиш. Олийгоҳларда талабаларга тарбия соатини ўтадиганлар эмас, ўз соҳасининг етук мутахассислари дарс беришини таъминлашдир”, деди Алишер Қодиров.
✅чет тилини билиш бўйича камида С1 даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро тан олинган сертификатлар рўйхати тасдиқланди;
✅ушбу сертификатга эга ўқитувчилар учун ҳар ойлик белгиланадиган устамаларни 2021/2022 ўқув йили бўйича тарификация рўйхатларида ажратилган дарс соатларидан келиб чиқиб назарда тутилади.
Forwarded from Ўқитувчи | Мактаб таълими ходимлари учун махсус канал via @printfbot
ЎҚИТУВЧИЛАРНИНГ МЕТОДИК КУНЛАРИ ҲАҚИДА БИЛАСИЗМИ?
🔰Умумий ўрта таълим мактабларида фан ўқитувчиларнинг методик кунлари қуйидаги тартибда белгиланди:
👉Душанба - Аниқ фанлар (математика, информатика ва ахборот технологиялари) ўқитувчилари;
👉Сешанба - Филология фанлари (Она тили ва адабиёт, Ўзбек тили/рус тили) ўқитувчилари;
👉Чоршанба - Табиий фанлар (физика, кимё, биология, география ва иқтисодиёт) ўқитувчилари;
👉Пайшанба - Ижтимоий фанлар (тарих, давлат ва ҳуқуқ асослари, тарбия) ўқитувчилари;
👉Жума - Хорижий тиллар ўқитувчилари;
👉Шанба - Амалий фанлар ва бошланғич таълим (тасвирий санъат, чизмачилик, мусиқа маданияти, технология, жисмоний тарбия, чақирувга қадар бошланғич тайёргарлик) ўқитувчилари.
⚡️Халқ таълими вазирининг 2021 йил 22 февралдаги 44-сонли буйруғи билан тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасасининг синф раҳбарлари фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги низомга мувофиқ синф раҳбари қуйидаги мезонларга асосан танлаб олинади:
▪️ камида 3 йиллик педагогик иш стажига эга бўлган;
▪️ мактабда тўлиқ ставкада асосий ишчи сифатида фаолият олиб бораётган;
▪️ одоб-ахлоқи ва хулқи билан ўқувчиларга шахсий намуна бўла оладиган;
▪️ руҳий жиҳатдан барқарор бўлган; - ўқувчилар билан ишлаш жараёнига масъулият билан ёндаша оладиган
🔰 Шунингдек:
👉 Бошланғич синфда асосий (ўқиш, она тили, математика) фанлардан дарс берадиган ўқитувчи синф раҳбари ҳисобланади.
👉 Ўрта ва юқори синфларда синф раҳбарининг ўзи таълим берадиган фани доирасида ҳам ўқувчилари билан яқиндан ишлашини инобатга олган ҳолда ўқувчиларни гуруҳларга бўлиб ўқитишни талаб этадиган фан ўқитувчилари ҳамда ўриндошлик асосида фаолият олиб бораётган педагог ходимларга синф раҳбарлигини бириктириш мақсадга мувофиқ эмас.
❌ Бундан ташқари, бир ўқитувчига фақатгина битта синф раҳбарлиги топширилади. Директор ўринбосарлари, психологлар, ёшлар етакчиси синф раҳбари бўлиши мумкин эмас.
Журнални тўлдириш бўйича ўқитувчилар учун эслатма
❗️Журналдаги белгилар интерфейс созламаларида танланган тилда қўйилади. Тилни ўзгартирганда, белгилар автоматик равишда ўтказилади.
1️⃣ Давомат
Клавиатурадан киритиш учун пастдаги регистрнинг фақат қуйидаги рамзларидан фойдаланилади:
н / с / с – узрли сабабли дарсда қатнашмаслик;
п / дқ / dq – узрсиз сабабли дарсда қатнашмаслик;
б / к / k – бетоблиги сабабли дарсда қатнашмаслик;
о / кқ / kq – дарсга кечикиш;
2️⃣ Ўзлаштириш
🔢 рақамлар – 1 дан “н” гача, баҳоларнинг балл тизими бўйича (бу ерда “н” = 5,10,12,100);
🔠 ҳарфлар – “катта” лотин ҳарфлар ёки баҳолашнинг америкача тизими бўйича уларга мос келадиган рақамлар;
➡️ Ў, Ў/ТМ (Ў, Ў/ТМ) – ҳам “катта”, ҳам “кичик” баҳоларни баҳолашнинг исталган тизимида қўйиш мумкин;
➡️ ОЗ (ОЗ) – Аттестациядан озод бўлганлигини англатувчи ҳам “катта”, ҳам “кичик” белгилар. Баҳолашнинг исталган тизимида қўйиш мумкин;
➡️ Б/О (Б/О) – Аттестациядан ўта олмаганлигини англатувчи ҳам “катта”, ҳам “кичик” ҳарфлар ҳамда нишабли чизиқ. Баҳолашнинг исталган тизимида қўйиш мумкин;
❗️ Дарснинг барча турдаги ишларида, иш саҳифасида қўшимча созламасиз, нишабли чизиқ билан ажратилган касрли баҳони қўйиш мумкин. Мисол учун: 5/4
❗️ Бир катакда бир вақтнинг ўзида ҳам баҳони, ҳам мавжудлик белгисини қўйиш мумкин. Маълумотлар бўш жой қолдирмасдан киритилади. Мисол учун: кқ5, н3, к4
❗️ “Имтиҳон” устунидан ташқари - “Мавзу” устунида ҳамда “Жами” устунида тематик баҳо сифатида иккита баҳо қўйиш мумкин эмас.
❗️ Журналда бир қатордан иккинчи қаторга “Enter” клавиатураси ҳамда “юқорига” ва “пастга” кўрсаткичлари ёрдамида ўтилади. Бир катакдан иккинчи катакка “чапга” ва “ўнгга” кўрсаткичлари ёрдамида ўтилади.
☝️ Бизнинг ижтимоий тармоқларимзни кузатиб боринг. Кейинги мақоламизни “Ўртача балл”га бағишлаймиз.
Муаллимнинг маошини 1000 долларга етказмагунча тўхтамайман – Шавкат Мирзиёев
"Устознинг нуфузини ошириш учун ҳали қиладиган ишларимиз жуда кўп. Ҳаммангиз биласиз, ёшлигимизда ўқитувчи кўчадан ўтса, беш метр четроққа ўтиб салом берардик. Мен муаллимнинг маошини 1000 долларга етказмагунча тўхтамайман", деди президентликка номзод.
“Фарғонада етакчи хорижий университетлар билан бирга 4 та янги олийгоҳ ташкил этилади.
Талабаларни учун қўшимча 10 минг ўринли янги ётоқхоналар қуриб битказилади.
Олтиариқ туманининг узумчилик, боғдорчилик ва мева-сабзавотчиликдаги тажрибасини инобатга олиб, Аграр университетнинг “Боғдорчилик ва узумчилик” факультети ташкил этилади” — Шавкат Мирзиёев.
Олтиариқ халқи боғдорчилик, айниқса узумчиликда ўзи азалдан ўз мактаби тугул университетини яратса арзийдиган халқ. Мана энди илмий томондан қўллаб қувватлаб махсус факултет ташкил қилинмоқда.
Ишонамизки, унда битирган ёшлар азалий тажрибалар билан бирга илмий ёндашиб Олтиариқ узумчилигини бунданам машхур қилади!