⚡️Қорақалпоғистонда келгуси йилдан бошлаб, 1-4 бошланғич синф ўқувчилари учун бепул тушлик бериш йўлга қўйилади.
Бунинг учун бюджетдан йилига 100 миллиард сўм ажратилади.
Буни назорат қилинглар, коррупция бўлмасин.Бошқа ҳеч бир ҳудудда бундай бўлмаган. Буни ўзим ўйлаб ёздим. Болажонларимнинг кўпининг онаси касал. - Шавкат Мирзиёев.
ЎҚУВЧИНИНГ ОТА-ОНАСИ ЧЕТ ЭЛГА ИШЛАГАНИ КЕТИБ ҚОЛСА ҲАМ МАКТАБ МАЪМУРИЯТИ АЙБДОРМИ?
Мактаб маъмурияти ўқувчиларнинг ота-онаси билан доимий алоқада бўлиши лозим албатта. Тўғри барча ота-оналарнин ҳам мактаб маъмурияти билан алоқалари яхши эмас. Шунинг учун синф раҳбари имкон қадар ота-она билан мустахкам алоқаларни йўлга қўйиб олиш керак. Энди масаланинг қонуний тарафига ўтсак.
"Васийлик ва ҳомийлик тўғрисида"ги низомга мувофиқ умумтаълим муассасалари ўқувчиларнинг ота-онаси 6 ойдан ортиқ муддатда йўқ бўлган болалар тўғрисида, агар бола қариндошларининг ёки бошқа яқин кишиларининг назоратида қолдирилган бўлса, ота-онаси 6 ойдан кам муддатда вақтинча бўлмаган болалар тўғрисида, агар бу болаларнинг манфаатлари учун зарур бўлса дарҳол ҳудудий васийлик ва ҳомийлик органларига мурожаат қилиш лозим.
🔰Шунингдек, қуйидаги ҳолларда ҳам мактаб маъмурияти васийлик ва ҳомийлик органларига мурожаат қилишлари лозим:
👉ота-онаси вафот этган ёки суд томонидан вафот этган деб эълон қилинган болалар тўғрисида;
👉ота-онаси ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум қилинган болалар тўғрисида;
👉ота-онаси ота-оналик ҳуқуқлари чекланган болалар тўғрисида;
👉ота-онасининг тарбиясида бўлиши болалар манфаатларига зид бўлганда, шунингдек уларнинг ҳаёти ва соғлиғи учун бевосита таҳдид мавжуд бўлган болалар тўғрисида;
👉ота-онасининг касаллиги сабабли ота-онасининг қаровисиз қолган болалар тўғрисида;
👉ота-онаси уларни тарбиялаш, даволаш муассасаларидан, аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш муассасаларидан ва бошқа шунга ўхшаш муассасалардан олишдан бош тортган болалар тўғрисида;
👉одам савдосидан жабрланган болалар тўғрисида;
👉ота-онаси номаълум бўлган ёхуд улар суд томонидан бедарак йўқолган деб эътироф этилган болалар тўғрисида;
👉бошқа сабабларга кўра ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар тўғрисида;
👉соғлиғининг ҳолатига кўра ҳомий тайинланишига муҳтож бўлган вояга етган муомалага лаёқатли шахслар тўғрисида маълумотлар бериши шарт.
Васийлик ёки ҳомийлик белгиланишига муҳтож бўлган болалар ҳақидаги маълумотлар васийлик ва ҳомийлик органларига мазкур ўқувчилар аниқланган кундан эътиборан етти кун мобайнида ёзма шаклда юборади. Васийлик ёки ҳомийлик белгилаш зарурлиги ҳақида васийлик ва ҳомийлик органларига маълум бўлган кундан эътиборан бир ойдан кечиктирмай васий ёки ҳомий тайинланиши керак.
Мактаб маъмурияти васийлик ёки ҳомийлик белгиланишига муҳтож бўлган болалар ҳақидаги маълумотлар васийлик ва ҳомийлик органларига тақдим эишининг ўзи етарли. Қолган барча ҳужжатлар васийлик ва ҳомийлик органлари томонидан расмийлаштирилади.
❗️Эслатма: Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар тўғрисидаги маълумотларни шундай болалар турган мактаб директори томонидан васийлик ва ҳомийлик органига хабар қилмаслик, худди шунингдек улар томонидан ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ҳақида атайин нотўғри маълумотлар бериш — базавий ҳисоблаш миқдорининг уч бараваридан етти бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
КОНСПЕКТ ЁЗМАНГ ШУНЧАКИ ДАРСНИ МИНИ ПРОЕКТОР ОРҚАЛИ ЎТИНГ
Илгари ўқитувчилар конспект ёзиб дарсга тайёрланишган бўлса, энди ўқувчиларни бу усул билан жалб этиш анча қийин. Буни энди ҳамма тушуниши керак. Ҳа, замон ўзгарди.
Эндиликда мактабларда мини проекторлар ишлатилмоқда. Бугунги тавсиямиз ҳам айнан мини проекторлар билан боғлиқ.
✅ Проектор USB "флешка"ларни ўқийди, компьютерга улаш шарт эмас;
✅ Катта проекторлардан фарқи у енгил ва кичик ўлчами бўлиб, кўтариб юриш учун жуда қулай;
✅ Интернетдан электрон дастур, расм ёки видеодарсларни юклаб олиб мини проекторга улайсиз, дарсга тайёргарлик кўриш анча енгиллашади.
💰Эски нарх: 776.100, ҳозирда чегирма нархда 597.000 сўмга харид қилишингиз мумкин.
👉 Батафсил маълумот 👈
❗️Асосийси маҳсулотни олгач, кейин пулини тўлайсиз. Тўлиқ маълумотларни буюртма берганингиздан сўнг сизга операторнинг ўзи тушунтиради.
👉 БУЮРТМА БЕРИШ 👈
🚚 ЎЗБЕКИСТОН БЎЙЛАБ ЕТКАЗИБ БЕРИШ БЕПУЛ!
⚡️2022 йил 1 январдан педагог кадрлар аттестацияси йил давомида ўтказилади
Ҳукумат қарори (572-сон, 17.09.2021 й.) билан мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Унга кўра аттестациядан ўтиш учун педагог кадрлар ҳар йили 1 январдан 1 мартга қадар ва 1 августдан 1 октябрга қадар бевосита давлат хизматлари марказлари орқали ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали ёхуд Таълим инспекциясининг расмий веб-сайтида рўйхатдан ўтган ҳолда мурожаат қиладилар.
ЎҚИТУВЧИЛАР ИШ ҲАҚИДАН УЛАРНИНГ РОЗИЛИГИСИЗ УШЛАБ ҚОЛИШ МУМКИНМИ?
Биринчи навбатда шуни айтишимиз лозимки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 14 августдаги ПҚ-3907-сонли қарорига мувофиқ халқ таълими ходимларини хизмат мажбурияти билан боғлиқ бўлмаган ишларга, уларнинг касбий фаолияти билан боғлиқ бўлмаган тадбирларга жалб қилиш, шунингдек уларнинг босма нашрларга мажбуран обуна бўлишини ташкил этиш тақиқланган.
Хусусан, партияларга аъзо бўлиш ҳам ихтиёрий равишда амалга оширилиши лозим. Бу мажбурий эмас. Меҳнат кодексининг 164-моддасига кўра ходимнинг ёзма розилиги бўлмай туриб унинг иш ҳақидан ушлаб қолиниши мумкин эмас. Шунингдек, мазкур моддада иш ҳақидан ходимнинг розилигисиз ҳам ушлаб қолиниши мумкин бўлган ҳолатлар санаб ўтилган бўлиб, улар орасида ҳашар, партияга аъзолик, суғурта каби тўловлар назарда тутилмаган.
Асосий саволга келадиган бўлсак, қонунчиликка мувофиқ, ходимнинг меҳнат ҳақидан ушлаб қолиш фақатгига унинг ёзма розилиги билан ёки суднинг қарорига кўра амалга оширилиши мумкин.
🔰 Ходимнинг розилигисиз меҳнат ҳақидан қуйидаги ҳолларда ушлаб қолиниши мумкин:
👉 белгиланган солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни ундириш учун;
👉 суднинг қарорлари ва бошқа ижро ҳужжатларини ижро этиш учун;
👉 олдиндан берилган мақсадли пуллар (масалан, хизмат сафарлари учун берилган ва ишлатилмай қолинган аванс) бўйича ҳисоб-китоб қилиш ҳамда ортиқча тўланган суммани қайтариб олиш учун;
👉 меҳнат таътили бўйича ҳисоб-китоб қилиш учун;
👉 ходим томонидан иш берувчига етказилган зарарни қоплаш учун;
👉 интизомий жазо тариқасида тайинланган жаримани ундириш учун.
Иш ҳақидан ушлаб қолинадиган ҳақнинг умумий миқдори ходимнинг иш ҳақининг эллик фоизидан ортиб кетмаслиги лозим. Ушбу чеклов алимент мажбуриятлари бўйича қарздорликни ахлоқ тузатиш ишлари тарзидаги жазо тайинланган ходимнинг иш ҳақидан ушлаб қолишга нисбатан татбиқ этилмайди. Бундай ҳолларда ушлаб қолинадиган ҳақнинг миқдори етмиш фоиздан ортиб кетмаслиги лозим.
Умуман олганда юқорида айтиб ўтилганлардан ташқари бошқа ҳолатларда ўқитувчиларнинг иш ҳақидан ушлаб қолинишига йўл қўйилмаслиги лозим.
Иш ҳақингиздан ноқонуний ушлаб қолиниш ҳолатларига гувоҳ бўлсангиз юқори ташкилотларга мурожаат қилишингиз мумкин.
❓Савол: Ассалому алайкум. Ман 2019 йил июнь ойида олий малака тоифасини олганман. Мактабда 2004 йилдан буён ишлаяпман. Лекин, 2014 йилга қадар бошқа мактабда, 2014 йилдан кейин эса ҳозирги мактабимда ишлаб келяпман. Энди 2024 йилда мажбурий аттестациядан ўтишим керак. 15 йил узлуксиз иш стажига эга бўлган педагог мажбурий аттестациядан озод қилинади дейилган. Ман шу шарт бўйича озод қилинаманми ёки қатнашаманми?
❓Савол: Ассалому алайкум. Педагог сифатида 16 йилдан буён фаолият юритаман. Аммо иш жойим ўзгарган, яъни, аввал 12 йил касб -ҳунар коллежида ишладим кейин мактабга ўтдим. Олий тоифадаман. Мен узлуксиз иш стажига эга ҳисобланаманми? Мажбурий аттестацияга жалб қилинишим мумкинми?
❗️Жавоб: Низомнинг 6-бандида навбатдаги мажбурий аттестацияга жалб этилмайдиган педагоглар рўйхати берилган. Мазкур рўйхатда «таълим ташкилотларида 15 йиллик узлуксиз иш стажига эга бўлган олий малака тоифали (бош ўқитувчи лавозимидаги) педагог кадрлар» ҳам навбатдаги мажбурий аттестацияларга жалб этилмаслиги белгилаб қўйилган.
Яъни низомда 15 йил айнан бир таълим ташкилотида фаолият олиб бориши шартлиги кўзда тутилмаган. Бир нечта таълим ташкилотларида бўлса ҳам, педагог сифатида узлуксиз 15 йил фаолият олиб борилган бўлса, Олий малака тоифасини тасдиқлаш учун мажбурий аттестацияга жалб этилмайди.
Бунча такрор-такрор маълумот сўраладиган тизимлар кимга керак экана?
Ҳозирги вақтда Халқ таълими иштирок этадиган қуйидаги электрон тизимлар (қолиб кетганлари ҳам бўлиши мумкин) ишлаб чиқилган: