4 o'qish 1-chorak 2021-2022-o'quv yili to`liq hajmda.doc
📃 4-синф Ўқиш 1-чорак конспект
БОШЛАНҒИЧ СИНФ ЎҚИТУВЧИЛАРИ ҚАЙСИ ФАНЛАРДАН ДАРС БЕРИШ ҲУҚУҚИГА ЭГА?
🔰Умумий ўрта таълим муассасаларининг бошланғич синф ўқитувчиси дипломида “Бошланғич синф ўқитувчиси”, “Бошланғич таълим ва тарбия ишлар методикаси”, “Бошланғич таълим ва тарбиявий иш”, “Педагогика ва бошланғич синфлар ўқитувчиси” каби ихтисосликлардан бири берилган бўлса улар:
👉“она тили”
👉“ўқиш”
👉“тарбия”
👉“математика”
👉“атрофимиздаги олам”
👉“табиатшунослик”
👉“тасвирий санъат”
👉“технология” фанларидан дарс бериши мумкин.
🔰Шунингдек, бошланғич синф ўқитувчисининг дипломида “Бошланғич таълим ва спорт-тарбиявий иш” ихтисослиги берилган бўлса, улар:
👉“технология”
👉“жисмоний тарбия” фанларидан дарс бериши мумкин.
❗️Бошланғич синф ўқитувчиларига умумий ўрта таълим муассасаларида бошланғич синфларда ўтиладиган рус тили, чет тили, мусиқа маданияти фанларидан дарс берилишига йўл қўйилмайди.
Бошланғич синф ўқитувчисининг тариф ставкаси юқоридаги фанлар ҳисобидан тўлдирилиши мумкин. Шу муносабат билан, бошланғич синф ўқитувчиларига улар дарс бераётган фанлар (она тили, ўқиш, математика, атрофимиздаги олам, табиатшунослик, тарбия, технология, тасвирий санъат ва жисмоний тарбия фанлари учун тегишли тоифа асосида ўқитувчининг тариф ставкасига мувофиқ иш ҳақи тўланади.
⚡️Президент топшириғига асосан малака тоифаси бериш жараёни такомиллаштирилди
Яқинлашиб келаётган устоз ва мураббийлар куни олдидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Олий Мажлисга Мурожаатномасида ўқитувчиларнинг ўз фанини билиши, педагогик маҳорати ва психологик тайёргарлигидан келиб чиқиб, тоифа бериш мезонлари ҳам қайта кўриб чиқиш вазифани белгилаб берган эди.
Шунингдек, Давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 3 февралдаги “2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги фармонида педагог ходимларга малака тоифасини бериш тизимини қайта кўриб чиқиш, шаффофлик ва автоматлаштириш асосидаги янги тизимни жорий қилиш аниқ чора-тадбирлар белгиланган эди.
Ушбу вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида Таълим инспекцияси томонидан ҳукумат қарори лойиҳаси тайёрланди. Соҳа мутахассислари, хорижий экспертлар ва бевосита амалиётчи ўқитувчилар иштирокида бир неча маротаба муҳокама қилиниб такомиллаштирилди.
Янги қарорни ишлаб чиқишда аввало Президентимиз таъкидлаганларидек жамиятда ўқитувчи касби нуфузли ва обрўли касб бўлиши таъминлаш ҳамда муаллимларимизга болаларга сифатли таълим бериш ва ўз устида ишлашдан бошқа нарса ҳақида ўйламаслиги учун давлат барча шароитларни яратиб беришга эътибор қаратилди.
⚡️Педагог кадрлар аттестацияси йил давомида ўтказилади
❗️Таъкидлаш жоизки, қарорга асосан педагог ходимларга малака тоифасини беришнинг янги тизими 2022 йил 1 январдан бошлаб жорий қилинади.
⚡️ПЕДАГОГ ХОДИМЛАРГА МАЛАКА ТОИФАСИ БЕРИШНИНГ ЯНГИ ТИЗИМИ ЖОРИЙ ҚИЛИНДИ
Ўқитувчиларга малака тоифасини бериш тўғрисида янги тартибдаги қарор Вазирлар Маҳкамаси томонидан имзоланди.
🔰2022 йил 1 январдан бошлаб ўқитувчиларга малака тоифасини беришда қўйидаги янги тартиб жорий қилинади:
❕Педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш бўйича вазирликлар ва идоралар, Қорақалпогистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳри, туманлар (шаҳарлар) ҳамда таълим муассасалари миқёсидаги аттестация комиссиялари тузиш ва йиғма жилд орқали ҳужжат топшириш амалиёти бекор қилинади;
❕Педагог кадрларни аттестациядан ўтказиш ва уларга малака тоифаси (лавозим) бериш бўйича ҳужжатларни қабул қилиш педагог кадрлар томонидан давлат хизматлари марказларига борган ҳолда ёки мустақил равишда Ўзбекистон Республикасининг Ягона интерактив давлат хизматлари портали ёхуд Таълим инспекцияси расмий веб-сайтидаги махсус портал орқали амалга оширилади;
❕Педагог кадрларга қоғоз шаклидаги аттесгациядан ўтганлик тўғрисидаги сертификат бериш амалиёти бекор қилиниб, электрон рақамли имзо билан тасдиқланган ва QR-код қўйилган электрон шаклдаги сертификат бериш тартиби жорий этилади;
❕Педагог кадрларга ушбу қарор қабул қилингунга қадар берилган аттестациядан ўтганлик тўгрисидаги сертификатлар ўз кучида қолади ҳамда амалдаги малака тоифасини (лавозимини) тасдиқлашда ва амал қилиш муддати тугагунга қадар сертификатда кўрсатилган малака тоифаси (лавозими) бўйича базавий тариф сгавкалари асосида ҳақ тўлашда ҳисобга олинади.
Дарслик учун ижара тўловларини уйдан чиқмасдан амалга ошириш имконияти яратилди
Эндиликда умумтаълим муассасаларининг дарсликлари учун ижара тўловларини исталган жойдан туриб “Payme” ва “Paynet” тўлов тизимлари ёрдамида амалга ошириш имконияти яратилди.
Бунинг учун “Payme” ва “Paynet” тўлов тизимида “Китоб жамғармаси” бўлимига ўтиш орқали фарзандингиз таҳсил олаётган таълим муассасаси жойлашган ҳудуди, муассаса номи (рақами), таълим тили, синфи ва гуруҳини танланган ҳолда ўқувчининг “Фамилияси, Исми, Отасининг исми” киритилади. Шундан сўнг тегишли таълим тили ва синфига қараб ижара тўлови миқдори автоматик тарзда пайдо бўлади. Тўловдан олдин киритилган барча маълумотларни текшириш ва “ТЎЛОВ” тугмасини босиш билан тўлов амалга оширилади.
Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистондаги халқ таълими тизимида амалга ошириладиган ишлар ҳақида:
— Келгуси беш йилда Қорақалпоғистонда жами 90 мингдан зиёд янги ўқувчи ўринлари яратилади. Жумладан, 55 та янги мактаб, 187 та мактаб учун қўшимча ўқув бинолари қурилади, 135 та мактаблар капитал таъмирланади ва тўлиқ жиҳозланади.
Бунинг ҳисобидан, Нукус шаҳридаги мактабларнинг юкламаси 30 фоизга, Тўрткўлда эса 25 фоизга камаяди, Бўзатов, Қўнғирот, Элликқалъа туманларидаги мактаблар тўлиқ таъмирдан чиқарилади. Ушбу мақсадларга, бюджетдан 1,6 триллион сўм ажратилади.
❓Савол: Мен институтни 2020 йилда тугатдим. Ҳозирда мактабда ишлаяпман. Мен ҳам аттестациядан ўтсам бўладими ? Ёки 3 йил иш стажи стажи бўлиши шартми ?
❗️Жавоб: Низомнинг 4-банди: Педагог кадрлар ҳар беш йилда бир марта навбатдаги мажбурий аттестациядан ўтказилади.
Илгари аттестациядан ўтмаган ишга янги қабул қилинган педагог кадрларга ёки олий таълим ташкилотларини битириб биринчи бор ишга кирган педагог кадрлар касбий фаолиятига уч йил тўлгандан сўнг навбатдаги мажбурий аттестациядан ўтказилади.
Педагог кадрлар ўз хоҳишига кўра навбатдан ташқари аттестациядан ўтказилиши мумкин.
P.S. Уч йил тўлишини кутмасдан, навбатдан ташқари аттестацияда иштирок этишингиз мумкин!