Forwarded from Primăria Chișinău
Echipele municipale specializate continuă să împrăștie material antiderapant și să curățe gheața depusă pe arterele principale, trotuare, în stații și în preajma instituțiilor sociale din Capitală.
Transportul public își desfășoară activitatea conform programului, circulând fără dificultăți pe toate traseele din oraș și din suburbii.
Municipalitatea solicită agenților economici să se implice activ în curățarea ghețușului de pe spațiile adiacente imobilelor administrate, prevenind astfel riscul de accidentare a trecătorilor.
Fiți foarte prudenți și aveți grijă la drum!
În cazul unor situații problematice, vă rugăm să apelați Dispeceratul Central Municipal la (022) 22-22-67, (022) 22-26-04 sau numărul unic 112.
Transportul public își desfășoară activitatea conform programului, circulând fără dificultăți pe toate traseele din oraș și din suburbii.
Municipalitatea solicită agenților economici să se implice activ în curățarea ghețușului de pe spațiile adiacente imobilelor administrate, prevenind astfel riscul de accidentare a trecătorilor.
Fiți foarte prudenți și aveți grijă la drum!
În cazul unor situații problematice, vă rugăm să apelați Dispeceratul Central Municipal la (022) 22-22-67, (022) 22-26-04 sau numărul unic 112.
Salvatorii și pompierii din întreaga țară au fost mobilizați pentru a acorda sprijin în desfășurarea lucrărilor de îndepărtare a gheții.
Astfel, încă din primele ore ale dimineții, peste 100 de angajați ai IGSU, cu 47 de unități de tehnică, au intervenit în sprijinul echipelor Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării al Republicii Moldova, Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, precum și ale Administrației Naționale a Drumurilor.
Subdiviziunile IGSU sunt antrenate în municipiile Chișinău, Cahul, Bălți, Comrat dar și în toate raioanele țării în acțiuni de curățare a trotuarelor, împrăștiere a materialului antiderapant și asigurare a accesului către instituții publice, sociale și medicale, inclusiv spitale, centre medicale, gări auto și feroviare, precum și alte obiective de importanță socială.
Astfel, încă din primele ore ale dimineții, peste 100 de angajați ai IGSU, cu 47 de unități de tehnică, au intervenit în sprijinul echipelor Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării al Republicii Moldova, Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, precum și ale Administrației Naționale a Drumurilor.
Subdiviziunile IGSU sunt antrenate în municipiile Chișinău, Cahul, Bălți, Comrat dar și în toate raioanele țării în acțiuni de curățare a trotuarelor, împrăștiere a materialului antiderapant și asigurare a accesului către instituții publice, sociale și medicale, inclusiv spitale, centre medicale, gări auto și feroviare, precum și alte obiective de importanță socială.
❤1
❄️ Administraţia Națională a Drumurilor informează: la această oră, circulația pe drumurile publice naționale se desfășoară în condiții de iarnă.
🔶 În contextul condițiilor meteo actuale și al formării poleiului, drumarii sunt mobilizați permanent în teren.
🔷 Se acționează prioritar pe sectoarele cu risc sporit de alunecare, iar situația este monitorizată în regim non-stop de către Serviciul Operativ al AND.
🚧 La această oră, unitățile teritoriale ale S.A. „Drumuri” intervin continuu pe mai multe sectoare de drum:
📍 Sectorul Soroca – G12, km 36: lucrări de deszăpezire;
📍 R30, Ștefan Vodă, km 70: aruncarea valului de zăpadă de pe acostament;
📍 Sectorul Orhei – R21: curățirea părții carosabile;
📍 Sectorul Briceni – R11, km 6: curățirea părții carosabile;
📍Sectorul Ocnița – R11.1: răspândirea materialului antiderapant;
📍 G33: curățirea carosabilului și presurarea cu material antiderapant (MAD).
🔶 În contextul condițiilor meteo actuale și al formării poleiului, drumarii sunt mobilizați permanent în teren.
🔷 Se acționează prioritar pe sectoarele cu risc sporit de alunecare, iar situația este monitorizată în regim non-stop de către Serviciul Operativ al AND.
🚧 La această oră, unitățile teritoriale ale S.A. „Drumuri” intervin continuu pe mai multe sectoare de drum:
📍 Sectorul Soroca – G12, km 36: lucrări de deszăpezire;
📍 R30, Ștefan Vodă, km 70: aruncarea valului de zăpadă de pe acostament;
📍 Sectorul Orhei – R21: curățirea părții carosabile;
📍 Sectorul Briceni – R11, km 6: curățirea părții carosabile;
📍Sectorul Ocnița – R11.1: răspândirea materialului antiderapant;
📍 G33: curățirea carosabilului și presurarea cu material antiderapant (MAD).
✅O bătrână de 80 ani a suferit o intoxicație cu produse de ardere. Cazul a avut loc în după amiaza zilei de 08 februarie 2026, într-o gospodărie din satul Orac, raionul Leova. Specialiștii IGSU stabilit că, cel mai probabil, femeia a suprasolicitat soba, ceea ce a provocat mocnirea saltelei patului aflat în apropiere. La moment starea acesteia este stabilă.
👮În weekend, polițiștii au fixat peste 2️⃣8️⃣7️⃣0️⃣ de încălcări ale Regulamentului circulației rutiere.
🔹 3️⃣0️⃣ de șoferi au fost înlăturați de la volan, fiind depistați sub influența alcoolului;
🔹 1️⃣0️⃣1️⃣7️⃣ au depășit limita de viteză;
🔹 6️⃣5️⃣5️⃣ nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor;
🔹 1️⃣5️⃣7️⃣ conduceau vehiculul fără revizia tehnică anuală și fără polița de asigurare de răspundere civilă auto;
🔹 4️⃣9️⃣5️⃣ au oprit mijloacele de transport în locuri interzise;
🔹 5️⃣5️⃣ au fost sancționați pentru neacordarea priorității legale pietonilor;
🔹 4️⃣4️⃣7️⃣ au fost documentați pentru necuplarea centurii de siguranță și utilizarea telefonului în timpul șofatului;
🔹 2️⃣6️⃣ de persoane au fost sancționate pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.
🔹 3️⃣0️⃣ de șoferi au fost înlăturați de la volan, fiind depistați sub influența alcoolului;
🔹 1️⃣0️⃣1️⃣7️⃣ au depășit limita de viteză;
🔹 6️⃣5️⃣5️⃣ nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor;
🔹 1️⃣5️⃣7️⃣ conduceau vehiculul fără revizia tehnică anuală și fără polița de asigurare de răspundere civilă auto;
🔹 4️⃣9️⃣5️⃣ au oprit mijloacele de transport în locuri interzise;
🔹 5️⃣5️⃣ au fost sancționați pentru neacordarea priorității legale pietonilor;
🔹 4️⃣4️⃣7️⃣ au fost documentați pentru necuplarea centurii de siguranță și utilizarea telefonului în timpul șofatului;
🔹 2️⃣6️⃣ de persoane au fost sancționate pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Bărbat de 25 de ani, bănuit de crearea și conducerea unei organizații criminale.
Vizați sunt mai mulți deținuți din Penitenciarul nr. 18 Brănești, care se bucurau de autoritate criminală și erau adepți ai organizației criminale „Kitaeț”. Aceștia exercitau influență asupra deținuților, având rolul de a acumula mijloace financiare și bunuri pentru fondul criminal.
Unul dintre aceștia a avut statutul de așa-numit „supraveghetor” pe perioada detenției sale, fiind eliberat la 22 ianuarie 2026, ca urmare a reducerii termenului de detenție.
La 4 februarie curent, cu suportul polițiștilor din BPDS „Fulger”, suspectul a fost reținut în Bălți pentru 72 de ore.
Vizați sunt mai mulți deținuți din Penitenciarul nr. 18 Brănești, care se bucurau de autoritate criminală și erau adepți ai organizației criminale „Kitaeț”. Aceștia exercitau influență asupra deținuților, având rolul de a acumula mijloace financiare și bunuri pentru fondul criminal.
Unul dintre aceștia a avut statutul de așa-numit „supraveghetor” pe perioada detenției sale, fiind eliberat la 22 ianuarie 2026, ca urmare a reducerii termenului de detenție.
La 4 februarie curent, cu suportul polițiștilor din BPDS „Fulger”, suspectul a fost reținut în Bălți pentru 72 de ore.