У різних куточках північної півкулі на свято Стрітення намагаються передбачити прихід весни, проявами чого є Дня бабака у США та українська народна прикмета "Якщо на Стрітення півень води нап'ється, то на Юрія віл трави напасеться".
В Україні віру у можливість робити прогноз посилює назва – Стрітення. Мається на увазі Стрітення Господнє, грецькою назва свята "συνάντησις" – зустріч. Та в народі трансформувалось у "стрітення зими та весни". Дехто йде далі і вигадує: " хочу нагадати саме про язичницьке, дуже древнє коріння свята Стрітення, яке сягає сивої давнини." (цитую із сайту ТСН). Насправді, Стрітення святкували ще християни Єрусалиму у IV столітті, про що відомо із спогадів паломниці Етери та проповіді патріарха Кирила Єрусалимського. Вкрай дивно допускати, що християни Близького Сходу запозичували календар у язичників Східної Європи, однак багато хто вірить, що саме так і було із Стрітенням, "Купала", "Воздвиженням", "Калитою" і багатьма іншими святами.
Перевірка погодних прикмет була першим моїм дослідженням, яке особисто я вважаю науковим. Будучи підлітком поставив за мету встановити які прикмети справджуються, а які ні. Приблизно три роки записував погодні умови та одночасно збирав прикмети. Дослідження провалилось на підготовчих етапах. Виявив наступне:
1) У більшості випадків відсутня інформація де саме записана прикмета. Все ж клімат Галичини і Слобожанщини помітно відрізняється, тоді як сучасні збірки прикмет звалюють всіх до купи.
2) Відсутня інформація про роки появи прикмети. Українці послуговувались юліанським календарем, в якому майже кожного століття набігає день розбіжності.
3) Частину прикмет важко перевірити. Наприклад прикмета для Благовіщення: "Якщо ввечері зоряно, то вродять коноплі". В прикметах майже відсутні сільськогосподарські культури, які популярні в 21 столітті: кукурудза, соя, соняшник тощо.
Тому народні прикмети становлять інтерес виключно етнографічний, а не метеорологічний.
Кращі прогнози погоди дає… не знаю хто. На мою думку ніхто. Ще 15 років тому довіряв довгостроковим прогнозам (1-2 тижні). Сьогодні навіть на день передбачення не завжди справджується. Припускаю, що це пов'язано із заміною прогнозів, створених у ручному режимі на прогнози, згенеровані програмою. На скриншотах два прогнози для Києва щодо січня – початку лютого цього року. Згідно із заявою прес-служби Національного гідрометцентру січень 2026 не холодний – 1-7 градус морозу, опади менше норми. За прогнозом від ресурсу Погода.Мета, зараз в Києві близько нуля. Часом здається, що бабак точніше передбачить.
В Україні віру у можливість робити прогноз посилює назва – Стрітення. Мається на увазі Стрітення Господнє, грецькою назва свята "συνάντησις" – зустріч. Та в народі трансформувалось у "стрітення зими та весни". Дехто йде далі і вигадує: " хочу нагадати саме про язичницьке, дуже древнє коріння свята Стрітення, яке сягає сивої давнини." (цитую із сайту ТСН). Насправді, Стрітення святкували ще християни Єрусалиму у IV столітті, про що відомо із спогадів паломниці Етери та проповіді патріарха Кирила Єрусалимського. Вкрай дивно допускати, що християни Близького Сходу запозичували календар у язичників Східної Європи, однак багато хто вірить, що саме так і було із Стрітенням, "Купала", "Воздвиженням", "Калитою" і багатьма іншими святами.
Перевірка погодних прикмет була першим моїм дослідженням, яке особисто я вважаю науковим. Будучи підлітком поставив за мету встановити які прикмети справджуються, а які ні. Приблизно три роки записував погодні умови та одночасно збирав прикмети. Дослідження провалилось на підготовчих етапах. Виявив наступне:
1) У більшості випадків відсутня інформація де саме записана прикмета. Все ж клімат Галичини і Слобожанщини помітно відрізняється, тоді як сучасні збірки прикмет звалюють всіх до купи.
2) Відсутня інформація про роки появи прикмети. Українці послуговувались юліанським календарем, в якому майже кожного століття набігає день розбіжності.
3) Частину прикмет важко перевірити. Наприклад прикмета для Благовіщення: "Якщо ввечері зоряно, то вродять коноплі". В прикметах майже відсутні сільськогосподарські культури, які популярні в 21 столітті: кукурудза, соя, соняшник тощо.
Тому народні прикмети становлять інтерес виключно етнографічний, а не метеорологічний.
Кращі прогнози погоди дає… не знаю хто. На мою думку ніхто. Ще 15 років тому довіряв довгостроковим прогнозам (1-2 тижні). Сьогодні навіть на день передбачення не завжди справджується. Припускаю, що це пов'язано із заміною прогнозів, створених у ручному режимі на прогнози, згенеровані програмою. На скриншотах два прогнози для Києва щодо січня – початку лютого цього року. Згідно із заявою прес-служби Національного гідрометцентру січень 2026 не холодний – 1-7 градус морозу, опади менше норми. За прогнозом від ресурсу Погода.Мета, зараз в Києві близько нуля. Часом здається, що бабак точніше передбачить.
❤29💯6🤔1
📘📘Два підручники мають однакові обкладинки, та між ними прірва.
Справа книга 1986 року - перший із совєтських підручників, у якому надруковано слово "менструація". Зліва - 1969 року, статевий розвиток дівчат описано одним реченням: "У дівчат голос стає дзвінким"👀 Натомість є уточнення: "Уважне вивчення зародкового розвитку людини поряд з багатьма іншими зібраними наукою фактами незаперечно доводить, що людина походить від тварин. Справді наукові знання викривають безгрунтовність релігійних уявлень про створення людини богом"🫤
У 1986 році в підручнику з'являються слова "статевий член", "статеві губи", "овуляція", "полюція" (але ще не "клітор", він з розпадом совка з'явиться🤭). Запліднення названо результатом статевого акту. Раніше запліднення описували як результат зустрічі сперматозоїда та яйцеклітини. А обставини зустрічі, то вже, дітки, самі здогадайтесь🤫
До речі, я також є співавтором шкільного підручника з біології. Якщо Ви вчитель і обираєте підручник для 9 класу за програмою НУШ, то запрошую ознайомитись із підручником нашого колективу та видавництва Астон 👋
🙏Будь ласка, не пишіть у коментарях, "в СРСР сексу не було". Ця відома фраза походить від різного розуміння багатозначного слова sex. Американка, яка запитувала, притримувалась широкого розуміння, за яким секс – будь-який статевий контакт. У розумінні совєтської жінки, авторки фрази, секс – це щось таке, із викрутасами. Звісно, вона помилялася, в совку всяке було. Та все ж не настільки дурна, щоб не знати що статевий акт передує народженню дітей. Я трохи розпитував старші покоління колег про секс при совку. Було всяке, зокрема таке, про що й подумати не міг (без перебільшень!). Коли інтернету немає, замість ігрових приставок ігри на інженерному калькуляторі МК-85 (хто не розуміє про що – погугліть), платівка Бітлз коштує як пів зарпалти, по радіо лунає ВІА "Поющіє гітари", із новин газета Правда та програма Вєсті, відпустка в санаторій "Меліоратор" за щастя*, по чорно-білому телевізору чорно-білі "17 миттєвостей весни", із делікатесів салат олів'є, а із коктейлів лише гоголь-моголь з бренді – в такому світі секс залишається однією із небагатьох доступних розваг. Був секс, був.
* якщо Ваші рідні відпочивали в Сочі, то працювали в партійних органах або КДБ))
UPD: в коментарях і телеграму і фейсбуку пишуть, що один раз відпочивали в Сочі, не будучи наближеними до партії. Один раз - вірю. Але були такі, які щороку відпочивали і тепер коментують "ви всьо врьотє".
Справа книга 1986 року - перший із совєтських підручників, у якому надруковано слово "менструація". Зліва - 1969 року, статевий розвиток дівчат описано одним реченням: "У дівчат голос стає дзвінким"👀 Натомість є уточнення: "Уважне вивчення зародкового розвитку людини поряд з багатьма іншими зібраними наукою фактами незаперечно доводить, що людина походить від тварин. Справді наукові знання викривають безгрунтовність релігійних уявлень про створення людини богом"🫤
У 1986 році в підручнику з'являються слова "статевий член", "статеві губи", "овуляція", "полюція" (але ще не "клітор", він з розпадом совка з'явиться🤭). Запліднення названо результатом статевого акту. Раніше запліднення описували як результат зустрічі сперматозоїда та яйцеклітини. А обставини зустрічі, то вже, дітки, самі здогадайтесь🤫
До речі, я також є співавтором шкільного підручника з біології. Якщо Ви вчитель і обираєте підручник для 9 класу за програмою НУШ, то запрошую ознайомитись із підручником нашого колективу та видавництва Астон 👋
🙏Будь ласка, не пишіть у коментарях, "в СРСР сексу не було". Ця відома фраза походить від різного розуміння багатозначного слова sex. Американка, яка запитувала, притримувалась широкого розуміння, за яким секс – будь-який статевий контакт. У розумінні совєтської жінки, авторки фрази, секс – це щось таке, із викрутасами. Звісно, вона помилялася, в совку всяке було. Та все ж не настільки дурна, щоб не знати що статевий акт передує народженню дітей. Я трохи розпитував старші покоління колег про секс при совку. Було всяке, зокрема таке, про що й подумати не міг (без перебільшень!). Коли інтернету немає, замість ігрових приставок ігри на інженерному калькуляторі МК-85 (хто не розуміє про що – погугліть), платівка Бітлз коштує як пів зарпалти, по радіо лунає ВІА "Поющіє гітари", із новин газета Правда та програма Вєсті, відпустка в санаторій "Меліоратор" за щастя*, по чорно-білому телевізору чорно-білі "17 миттєвостей весни", із делікатесів салат олів'є, а із коктейлів лише гоголь-моголь з бренді – в такому світі секс залишається однією із небагатьох доступних розваг. Був секс, був.
* якщо Ваші рідні відпочивали в Сочі, то працювали в партійних органах або КДБ))
UPD: в коментарях і телеграму і фейсбуку пишуть, що один раз відпочивали в Сочі, не будучи наближеними до партії. Один раз - вірю. Але були такі, які щороку відпочивали і тепер коментують "ви всьо врьотє".
❤29👍14❤🔥8
Forwarded from Біллі Мілліган на мінєралкє
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Доктор Горобець про підлітків і вампірів.
Фрагмент курсу "Монстри і Горобець. Доктор Горобець".
Незабаром буде новий курс "Складні системи і Горобець".
Реєстрація на курс: https://docs.google.com/forms/d/1ECgFQWPl39E20xR_5y6iV1kDy8RdSU4bvHzGC_jfylM/edit
#чорноморець
Фрагмент курсу "Монстри і Горобець. Доктор Горобець".
Незабаром буде новий курс "Складні системи і Горобець".
Реєстрація на курс: https://docs.google.com/forms/d/1ECgFQWPl39E20xR_5y6iV1kDy8RdSU4bvHzGC_jfylM/edit
#чорноморець
❤18👍6🔥1
👆 Фрагмент із курсу, який провів наприкінці 2025 року разом із командою Петра Чорноморця
❗️Наразі відкрита реєстрація на курс "Складні системи" де обговоримо, що великого, цікавого або підступного мало статись на планеті, щоб сьогодні існував майонез
❗️Наразі відкрита реєстрація на курс "Складні системи" де обговоримо, що великого, цікавого або підступного мало статись на планеті, щоб сьогодні існував майонез
❤17👍3
Дві причини, з яких я уникав Тредсу:
1) Короткий формат, доводиться спрощувати, уникати посилання на першоджерела
2) Більшість контенту непотреб, який волів би ніколи не бачити, але алгоритми мережі його підтягують
Дві причини, з яких я почав розвивати Тредс:
1) Короткий формат. Працюєш, з'явилася думка "Це цікаво", написав, працюєш далі. Пости для Фейсбуку/Телеграму пишу довго.
2) Більшість контенту непотреб і чимало кого це дратує. Є запит на щось пізнавальне, зокрема на мої пости.
Наприклад вчора готувався до уроку і згадав про континент Зеландія. Нині затоплений, від нього лише 6% площі над водою стирчить – острови Нова Зеландія. Нашвидкоруч написав у тредс і запостив з думкою: "Та кого воно тут зацікавить?..". За 20 годин набрало більше тисячі вподобайок…
Тож буду продовжувати вести Тредс окремо від Фейсбуку/Телеграму
Якщо цікаво, то запрошую👉
https://www.threads.com/@paleornithologist/post/DUk2KYhDXI8?xmt=AQF00dyXa33k7_HG-UcQWpQ864_j-OOm_O8oVT5XRn7mhP5Qytl0CgF-wJZts1MtTCPzmoyp&slof=1
1) Короткий формат, доводиться спрощувати, уникати посилання на першоджерела
2) Більшість контенту непотреб, який волів би ніколи не бачити, але алгоритми мережі його підтягують
Дві причини, з яких я почав розвивати Тредс:
1) Короткий формат. Працюєш, з'явилася думка "Це цікаво", написав, працюєш далі. Пости для Фейсбуку/Телеграму пишу довго.
2) Більшість контенту непотреб і чимало кого це дратує. Є запит на щось пізнавальне, зокрема на мої пости.
Наприклад вчора готувався до уроку і згадав про континент Зеландія. Нині затоплений, від нього лише 6% площі над водою стирчить – острови Нова Зеландія. Нашвидкоруч написав у тредс і запостив з думкою: "Та кого воно тут зацікавить?..". За 20 годин набрало більше тисячі вподобайок…
Тож буду продовжувати вести Тредс окремо від Фейсбуку/Телеграму
Якщо цікаво, то запрошую👉
https://www.threads.com/@paleornithologist/post/DUk2KYhDXI8?xmt=AQF00dyXa33k7_HG-UcQWpQ864_j-OOm_O8oVT5XRn7mhP5Qytl0CgF-wJZts1MtTCPzmoyp&slof=1
❤34🔥8👏1🤔1
Forwarded from Біллі Мілліган на мінєралкє
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Дракон: біологія вогню.
Фрагмент курсу "Монстри і Горобець. Доктор Горобець".
А ось-ось стартує курс "Складні системи і Горобець".
Подробиці та реєстрація на курс: https://docs.google.com/forms/d/1ECgFQWPl39E20xR_5y6iV1kDy8RdSU4bvHzGC_jfylM
#чорноморець
Фрагмент курсу "Монстри і Горобець. Доктор Горобець".
А ось-ось стартує курс "Складні системи і Горобець".
Подробиці та реєстрація на курс: https://docs.google.com/forms/d/1ECgFQWPl39E20xR_5y6iV1kDy8RdSU4bvHzGC_jfylM
#чорноморець
🤣18❤5👍3
👇На відео в попередньому дописі ще один фрагмент із курсу "Монстри та Горобець", який провів разом із командою Петра Чорноморця
Сьогодні розпочинаємо онлайн інший курс - "Складні системи" (ще можна доєднатися), наступної неділі починаємо його ж офлайн (Київ). Інформація про реєстрацію в попередньому дописі
____
До цього відео знайшлися очевидці коров'ячих пуків. В коров основне виділення газів із кишечника відбувається через рот. Через анус близько 5% і, що головне, якщо кількість газів у товстому кишечнику зросте, то простим активованим вугіллям не обійдеться. Для корови вздуття живота вкрай небезпечне, саме тому що вони не пристосовані до такого звільнення від газів. Якщо ви бачили, як корова пукає - що ж... вітаю із спостереженням рідкісного явища
Водночас в мережі дуже часто пишуть, як корови запукають атмосферу метаном і посилюють глобальне потепління. Власне для боротьби з цим уявленням і кажу - вони не пукають. Метан виходить крізь рот.
Якщо сьогодні маєте побачення, але не знатимете, про що поговорити, то, ось, будь ласка))
Сьогодні розпочинаємо онлайн інший курс - "Складні системи" (ще можна доєднатися), наступної неділі починаємо його ж офлайн (Київ). Інформація про реєстрацію в попередньому дописі
____
До цього відео знайшлися очевидці коров'ячих пуків. В коров основне виділення газів із кишечника відбувається через рот. Через анус близько 5% і, що головне, якщо кількість газів у товстому кишечнику зросте, то простим активованим вугіллям не обійдеться. Для корови вздуття живота вкрай небезпечне, саме тому що вони не пристосовані до такого звільнення від газів. Якщо ви бачили, як корова пукає - що ж... вітаю із спостереженням рідкісного явища
Водночас в мережі дуже часто пишуть, як корови запукають атмосферу метаном і посилюють глобальне потепління. Власне для боротьби з цим уявленням і кажу - вони не пукають. Метан виходить крізь рот.
Якщо сьогодні маєте побачення, але не знатимете, про що поговорити, то, ось, будь ласка))
❤26😁17👍3
ТОП 5 знахідок слонів в Україні, які мене найбільше вразили😮
🐘Найнесподіваніший: череп, що знайшли у 1971 році в селі Самушин Чернівецької області. Спершу гадали, що то викопний мамут. Аж нещодавно виявили, що насправді сучасний індійський слон. Як потрапив череп сучасного слона на Буковину? Якщо то не контрабандисти тягнули і скинули, то найбільш ймовірно, що був бойовий слон османів, які вторглися у 1621 році. Відомо, що в облозі Хотинської фортеці було задіяно чотири слона. То було останнє використання елефантерії (бойових слонів) на теренах Європи. Із розвитком невеликих гармат слони із страшної зброї перетворилися у велику мішень.
🦣Найвідоміші: рештки мамутів, з яких давні люди побудували житло. Знайдено в селі Межиріч (Черкаська обл.) у 1966 році. Загалом на локації виявлено рештки чотирьох жител, пізніше знайдено житла в інших регіонах, зокрема Мізині (Чернігівська обл.). Ілюстрація з цим житлом є в багатьох світових підручниках з археології та первісної історії людства. Щоправда, в залі музею експонуються муляжі. Оригінальні кістки лежать у сховищі, адже вони доволі крихкі (особисто переносив, тож запевняю – їх не можна у вітрину). Є скептики, які кажуть, що то було не житло, а смітник, на який чемні кроманьойнці поскладали кістки десятків мамутів. Для таких у залах науково-природничого музею є експозиція, що показує розташування кісток у розкопі. Також виявлено, що не всі кістки належали здобичі, деякі знайшли посеред тундростепу і притягнули.
🐘Найприкріший: скелет слона південного із Приморська, віком 3-5 млн. років. Це найбільший поміж усіх відомих слонів південних, висота в карку сягає 4,3 м. Знайшли в червні 1941 року, німецька окупаційна "влада" забрала до Берліну, звідки совєтська окупаційна "влада" поцупила до Санкт-Петербургу.
🦣Найоригінальніший: муміфіковані рештки мамута, знайдені в селі Старунь (Івано-Франківська обл.) у 1907 році в копальні "гірського воску" – нафтоподібної суміші, яку використовували для виготовлення свічок. Працівники копальні спершу прийняли доісторичного звіра за тушу вола і частину шкіри порубали для господарчих потреб. На щастя знахідка швидко привернула увагу вчених. Більшість фрагментів вдалось повернути, подальші роботи здійснювались під наглядом науковців. Незабаром там знайшли мумію носорога.
🐘Найнеслоновіший: скелет динотерія із Гусятину, віком 8 млн. років. Динотерії ніби як слони, але бивні на нижній щелепі. На бивнях динотеріїв присутні ознаки стирання, отже тварини їх для чогось таки використовували. Навіть фрагментарні рештки динотеріїв в Україні не часта знахідка, але в Гусятині знайдено дуже непоганий скелет.
👉Зверну увагу, що то мій особистий рейтинг, якщо Вам ближче якась інша знахідка слонів в Україні, то можете згадати про неї в коментарях👉
🐘Найнесподіваніший: череп, що знайшли у 1971 році в селі Самушин Чернівецької області. Спершу гадали, що то викопний мамут. Аж нещодавно виявили, що насправді сучасний індійський слон. Як потрапив череп сучасного слона на Буковину? Якщо то не контрабандисти тягнули і скинули, то найбільш ймовірно, що був бойовий слон османів, які вторглися у 1621 році. Відомо, що в облозі Хотинської фортеці було задіяно чотири слона. То було останнє використання елефантерії (бойових слонів) на теренах Європи. Із розвитком невеликих гармат слони із страшної зброї перетворилися у велику мішень.
🦣Найвідоміші: рештки мамутів, з яких давні люди побудували житло. Знайдено в селі Межиріч (Черкаська обл.) у 1966 році. Загалом на локації виявлено рештки чотирьох жител, пізніше знайдено житла в інших регіонах, зокрема Мізині (Чернігівська обл.). Ілюстрація з цим житлом є в багатьох світових підручниках з археології та первісної історії людства. Щоправда, в залі музею експонуються муляжі. Оригінальні кістки лежать у сховищі, адже вони доволі крихкі (особисто переносив, тож запевняю – їх не можна у вітрину). Є скептики, які кажуть, що то було не житло, а смітник, на який чемні кроманьойнці поскладали кістки десятків мамутів. Для таких у залах науково-природничого музею є експозиція, що показує розташування кісток у розкопі. Також виявлено, що не всі кістки належали здобичі, деякі знайшли посеред тундростепу і притягнули.
🐘Найприкріший: скелет слона південного із Приморська, віком 3-5 млн. років. Це найбільший поміж усіх відомих слонів південних, висота в карку сягає 4,3 м. Знайшли в червні 1941 року, німецька окупаційна "влада" забрала до Берліну, звідки совєтська окупаційна "влада" поцупила до Санкт-Петербургу.
🦣Найоригінальніший: муміфіковані рештки мамута, знайдені в селі Старунь (Івано-Франківська обл.) у 1907 році в копальні "гірського воску" – нафтоподібної суміші, яку використовували для виготовлення свічок. Працівники копальні спершу прийняли доісторичного звіра за тушу вола і частину шкіри порубали для господарчих потреб. На щастя знахідка швидко привернула увагу вчених. Більшість фрагментів вдалось повернути, подальші роботи здійснювались під наглядом науковців. Незабаром там знайшли мумію носорога.
🐘Найнеслоновіший: скелет динотерія із Гусятину, віком 8 млн. років. Динотерії ніби як слони, але бивні на нижній щелепі. На бивнях динотеріїв присутні ознаки стирання, отже тварини їх для чогось таки використовували. Навіть фрагментарні рештки динотеріїв в Україні не часта знахідка, але в Гусятині знайдено дуже непоганий скелет.
👉Зверну увагу, що то мій особистий рейтинг, якщо Вам ближче якась інша знахідка слонів в Україні, то можете згадати про неї в коментарях👉
🔥40❤30🏆5👍2
Вас викликають до школи. Ні, не батьківські збори)) Школа Майбутні започаткувала новий формат подій "Дорослі в кімнаті". Такі собі уроки для дорослих. Щоправда без дз і оцінок, та якщо дуже хочете, я вам на рандомайзері оцінку виставлю))
10 березня, у вівторок проведу урок "Примхи перуанської дівчинки та українські морози". Говоритимемо про погоду, а не про оте всьо, шо зара в новинах пишуть. Спробуємо розібратися у взаємозв'язках кліматичної системи планети, як погода в Атлантичному і навіть Тихому океанах впливає на погоду в Україні.
Вхід вільний, попередня реєстрація обов'язкова https://forms.gle/CEYJcrgUdw8q57UV8
Адреса: Київ, Кожум'яцька, 10
10 березня, початок о 18:30
10 березня, у вівторок проведу урок "Примхи перуанської дівчинки та українські морози". Говоритимемо про погоду, а не про оте всьо, шо зара в новинах пишуть. Спробуємо розібратися у взаємозв'язках кліматичної системи планети, як погода в Атлантичному і навіть Тихому океанах впливає на погоду в Україні.
Вхід вільний, попередня реєстрація обов'язкова https://forms.gle/CEYJcrgUdw8q57UV8
Адреса: Київ, Кожум'яцька, 10
10 березня, початок о 18:30
❤26👍7
Я колекціоную шкільні підручники з біології. Навіщо? Адже біологія стрімко розвивається, інформація оновлюється… От саме тому і колекціоную, що біологія розвивається стрімко, а підручники повільно. Шкільна освіта індукційна, те що одного разу потрапило на сторінки підручників зазвичай передається з покоління в покоління. Аналіз старих підручників дозволяє виявити цю спадщину і , за потреби, змінити чи переосмислити. В СРСР викладання біології завершував "Основи дарвінізму", який в 1966 розширили до "Загальної біології". За малим сотня літ минула, та сучасний підхід до викладання теорії еволюції і в дечому досі нагадує стару школу.
Що дійсно варте збереження, що краще доповнити, а від чого відмовитися – про це поговоримо на вебінарі "Викладання теорії еволюції в Новій українській школі", який проведу спільно із видавництвом Астон.
Наразі запрошуємо саме вчителів біології (для інших, планую буде запис на ютуб). Вчителі отримають сертифікати про участь у вебінарі
Дата: 10 березня 2026 року, 15:00
Участь безкоштовна, але обов'язкова попередня реєстрація: https://forms.gle/txTHFYBjuhCym7Cs9
До речі я, спільно із колегами, написав підручник з біології для 9 класу де оновили інформацію, зокрема щодо теорії еволюції. Ознайомитися із проєктним варіантом можна на сайті видавництва Астон https://aston.te.ua/metodychna-pidtrymka/9-klas/biolohiia-9/
Що дійсно варте збереження, що краще доповнити, а від чого відмовитися – про це поговоримо на вебінарі "Викладання теорії еволюції в Новій українській школі", який проведу спільно із видавництвом Астон.
Наразі запрошуємо саме вчителів біології (для інших, планую буде запис на ютуб). Вчителі отримають сертифікати про участь у вебінарі
Дата: 10 березня 2026 року, 15:00
Участь безкоштовна, але обов'язкова попередня реєстрація: https://forms.gle/txTHFYBjuhCym7Cs9
До речі я, спільно із колегами, написав підручник з біології для 9 класу де оновили інформацію, зокрема щодо теорії еволюції. Ознайомитися із проєктним варіантом можна на сайті видавництва Астон https://aston.te.ua/metodychna-pidtrymka/9-klas/biolohiia-9/
❤38🥰4👍2
ЧУМА ТА УСТРИЦІ
Пізнє Середньовіччя, Англія, замок Дадлі. Над країною витає чума.
Полудень, час "розірвати піст" – "брекфест" (to break fast), як-то кажуть простолюдини, або ж, говорячи більш шляхетно, "дісне" (disner, disieiūnāre). На столі володаря замку страви з оленини, куріпок та устриць (саме страви, сирими їх не їли). На кухні допікається порося, але то для прислуги. Вже не ті часи, щоб подавати свинину феодалу, чорна смерть змінила старі звичаї [1].
До пандемії середні прошарки англійського суспільства рідко смакували м'ясом. Основу раціону селянина становили страви з ячменю та вівса, цибуля, боби. М'ясні продукти якщо й були, то дешеві: бекон, овеча голова, запечена з тварігом тощо. Слуги харчувалися дещо ліпше: замість вівсяних круп використовували ячмінь та пшеницю. М'ясних страв було більше, але також недорогі: стара яловичина в скоромні дні та оселедці або тріска в пісні [2].
Чума забрала життя третини англійців, особливо з-поміж молодих людей середнього і нижчого прошарку [3]. Це… покращило добробут тих, хто вижив. Нестача робочих рук сприяла підвищенню зарплатні, доходи простолюду зросли [3, 4]. В хатинах робітників і селян все частіше споживали свинину, яку до пандемії можна було занюшити хіба що в заможній оселі [5].
Зміни стали справжнім викликом для аристократії. Як продемонструвати свою винятковість? Незалежно від епохи, шляхів три:
1) Володіти знаннями
2) Контролювати товари масового вжитку
3) Вирізнятися елітним штибом життя
У середньовічній Європі перший спосіб більше личив духовенству, ніж феодалам.
З другим способом теж стало непросто. Збільшення прибутків простолюду послабило контроль за товарами масового вжитку. До чуми достатньо було їсти пшеничний хліб і свинину замість вівсяного пирога та бекону, і це вже відрізняло багатого від бідного. Тепер межа стала менш чіткою [1].
Залишався третій шлях – демонстрація "елітарності". Бенкетні зали ставали дедалі пишнішими, а страви дорожчими. І хоч від замку Дадлі до морського узбережжя більше 150 км, сюди все частіше привозять устриць [1].
Як зауважив Йоган Гейзінга: "Гострі контрасти й разючі вияви наснажували повсякденне життя збудженням та пристрастю і витворювали незмінне хитання між розпачем і нестримними веселощами, між жорстокістю і зворушливою побожністю, такими характерними для середньовіччя" [6].
_
Джерела натхнення:
1. Thomas R. & al. (2020) "The Changing Exploitation of Oysters (Ostrea edulis L. 1758) in Late Medieval and Early Modern England: A Case Study from Dudley Castle, West Midlands"
2. Hammond P.W. (1993) " Food and Feast in Medieval England "
3. Дейвіс Н. (2014) "Європа. Історія"
4. Munro J. (2004) "Before and After the Black Death: Money, Prices, and Wages in Fourteenth-Century England"
5. Thomas R. (2007) "Maintaining Social Boundaries Through the Consumption of Food in Medieval England."
6. Huizinga J. (1924) "The Waning of the Middle Ages" (цитовано по Дейвіс "Європа. Історія" в перекладі Петра Таращука)
Пізнє Середньовіччя, Англія, замок Дадлі. Над країною витає чума.
Полудень, час "розірвати піст" – "брекфест" (to break fast), як-то кажуть простолюдини, або ж, говорячи більш шляхетно, "дісне" (disner, disieiūnāre). На столі володаря замку страви з оленини, куріпок та устриць (саме страви, сирими їх не їли). На кухні допікається порося, але то для прислуги. Вже не ті часи, щоб подавати свинину феодалу, чорна смерть змінила старі звичаї [1].
До пандемії середні прошарки англійського суспільства рідко смакували м'ясом. Основу раціону селянина становили страви з ячменю та вівса, цибуля, боби. М'ясні продукти якщо й були, то дешеві: бекон, овеча голова, запечена з тварігом тощо. Слуги харчувалися дещо ліпше: замість вівсяних круп використовували ячмінь та пшеницю. М'ясних страв було більше, але також недорогі: стара яловичина в скоромні дні та оселедці або тріска в пісні [2].
Чума забрала життя третини англійців, особливо з-поміж молодих людей середнього і нижчого прошарку [3]. Це… покращило добробут тих, хто вижив. Нестача робочих рук сприяла підвищенню зарплатні, доходи простолюду зросли [3, 4]. В хатинах робітників і селян все частіше споживали свинину, яку до пандемії можна було занюшити хіба що в заможній оселі [5].
Зміни стали справжнім викликом для аристократії. Як продемонструвати свою винятковість? Незалежно від епохи, шляхів три:
1) Володіти знаннями
2) Контролювати товари масового вжитку
3) Вирізнятися елітним штибом життя
У середньовічній Європі перший спосіб більше личив духовенству, ніж феодалам.
З другим способом теж стало непросто. Збільшення прибутків простолюду послабило контроль за товарами масового вжитку. До чуми достатньо було їсти пшеничний хліб і свинину замість вівсяного пирога та бекону, і це вже відрізняло багатого від бідного. Тепер межа стала менш чіткою [1].
Залишався третій шлях – демонстрація "елітарності". Бенкетні зали ставали дедалі пишнішими, а страви дорожчими. І хоч від замку Дадлі до морського узбережжя більше 150 км, сюди все частіше привозять устриць [1].
Як зауважив Йоган Гейзінга: "Гострі контрасти й разючі вияви наснажували повсякденне життя збудженням та пристрастю і витворювали незмінне хитання між розпачем і нестримними веселощами, між жорстокістю і зворушливою побожністю, такими характерними для середньовіччя" [6].
_
Джерела натхнення:
1. Thomas R. & al. (2020) "The Changing Exploitation of Oysters (Ostrea edulis L. 1758) in Late Medieval and Early Modern England: A Case Study from Dudley Castle, West Midlands"
2. Hammond P.W. (1993) " Food and Feast in Medieval England "
3. Дейвіс Н. (2014) "Європа. Історія"
4. Munro J. (2004) "Before and After the Black Death: Money, Prices, and Wages in Fourteenth-Century England"
5. Thomas R. (2007) "Maintaining Social Boundaries Through the Consumption of Food in Medieval England."
6. Huizinga J. (1924) "The Waning of the Middle Ages" (цитовано по Дейвіс "Європа. Історія" в перекладі Петра Таращука)
❤48👍16🥰3
🦖Пройди тест Old School і дізнайся який ти динозавр)
🦕На фото совєтські підручники з біології, усі чотири покоління підручників. Чи навчалися по якихсь із них? Чи просто підслухали слово "купонокарбованець" і називаєтеся "динозаврами")))
❗️А якщо серйозно, то це для приваблення уваги. Потребую допомоги. Для роботи збираю старі шкільні підручники з біології. Маю всі совєтські видання, окрім одного👇
Кабанов О.М. (рос. А.Н.) Анатомія та фізіологія людини. Підручник для 8 класу. Видання із 1933 по 1948 роки.
‼️Важливо: саме шкільний підручник (автор писав і для інститутів)
Саме 1933-1948 років. Пізніше (1949-1955) виходили підручники цього автора, але вони інші.
💰Куплю або позичу
🙏Дякую!
(інколи обкладинки трішки змінювали, особливо в підручниках 4-ї генерації, всі варіанти на фото не викладав))
🦕На фото совєтські підручники з біології, усі чотири покоління підручників. Чи навчалися по якихсь із них? Чи просто підслухали слово "купонокарбованець" і називаєтеся "динозаврами")))
❗️А якщо серйозно, то це для приваблення уваги. Потребую допомоги. Для роботи збираю старі шкільні підручники з біології. Маю всі совєтські видання, окрім одного👇
Кабанов О.М. (рос. А.Н.) Анатомія та фізіологія людини. Підручник для 8 класу. Видання із 1933 по 1948 роки.
‼️Важливо: саме шкільний підручник (автор писав і для інститутів)
Саме 1933-1948 років. Пізніше (1949-1955) виходили підручники цього автора, але вони інші.
💰Куплю або позичу
🙏Дякую!
(інколи обкладинки трішки змінювали, особливо в підручниках 4-ї генерації, всі варіанти на фото не викладав))
❤34
Провів вебінар "Викладання теорії еволюції в Новій українській школі"
Розповідь робив з орієнтацією на вчителів, але насправді для всіх зацікавлених
https://www.youtube.com/watch?v=eGNmkbEEPY0&t=3327s
Розповідь робив з орієнтацією на вчителів, але насправді для всіх зацікавлених
https://www.youtube.com/watch?v=eGNmkbEEPY0&t=3327s
YouTube
Викладання теорії еволюції в Новій українській школі
Запис вебінару, проведеного для вчителів біології 11.03.2026
❤26