"Метелик живиться нектаром квітів, його ротові частини витягнені в довгий хоботок. Без хоботка не дістанеш нектару, схованого в глибині квітки. Вовчок копає глибокі нірки, його передні ноги перетворились майже в лопатки. У робочих бджіл є на ногах особливі корзинки для збирання пилку. Церковники використовували явища пристосованості будови і функцій у тварин для доведення в інтересах панівних класів того, що є бог. Наука довела, що бога немає, вона довела повне безглуздя таких поглядів. Як у наведених, так і в усіх інших прикладах діють лише закони природи."
Ні, це не із "Цікавих дослідів" Подерв'янського, а із підручника "Зоологія" від Мойсея Цузмера, по якому навчались у совєтських школах з 1933 по 1948 роки.
Власне біологічна частина підручника написана добре, або, якби сказало чимало сучасних вчителів: "складнувато, забагато наукових даних". Недарма у 1947 році діаспора в Ганновері перевидала цей підручник для українських гімназій. Звісно, що процитований фрагмент вилучили, як і ряд інших, подібних (до честі автора, не численних). І нічого не втратили! Ідеологічні ошурки пасують основному тексту як свині черкеське сідло:
"Карл Маркс, Фрідріх Енгельс, В.І. Ленін, Й.В. Сталін високо цінять еволюційну теорію Дарвіна. Доповнена на основі новітніх наукових даних і застосована в боротьбі за дальше піднесення соціалістичного сільського господарства еволюційна теорія є одним з найсильніших наукових знарядь пролетаріату. Еволюційна теорія є однією з наукових основ соціалістичної реконструкції тваринництва й рослинництва"
Зауважте: про Маркса, Енгельса та Леніна написано як про живих, у теперішньому часі. Вочевидь із страху написати про Сталіна у минулому. Бо ж про одного Леніна дозволено використовувати минулий час: "Ленін надавав великого значення селекційній роботі".
Пропагандистські клапті розставлені аби як і подекуди нелогічні. Наприклад відокремлення людей від тварин краще узгоджується із релігійним світоглядом, а не войовничим атеїзмом:
"В той час як життя інших тварин цілком підпорядковане природним умовам, людина почала підкоряти природу собі, пізнаючи її закони. На основі трудової діяльності розвивалось людське суспільство з його виробничими відносинами. Так людина вийшла з рядів решти тварин; її життя почало проходити по-іншому, ніж у тварин, за іншими законами."
Пропаганда настільки грубо прилампічена, що наводить на думку – а мо' то було свідомим кроком автора? Коли у цілком зв'язному тексті вигулькує маячня, можливо він подає сигнал: "це так треба, не звертайте уваги"… Сяк чи овак, вимушена або щира ідеологізація підручника по зоології свідчить проти міфу про "страну с лутшім в міре образованієм"
Ні, це не із "Цікавих дослідів" Подерв'янського, а із підручника "Зоологія" від Мойсея Цузмера, по якому навчались у совєтських школах з 1933 по 1948 роки.
Власне біологічна частина підручника написана добре, або, якби сказало чимало сучасних вчителів: "складнувато, забагато наукових даних". Недарма у 1947 році діаспора в Ганновері перевидала цей підручник для українських гімназій. Звісно, що процитований фрагмент вилучили, як і ряд інших, подібних (до честі автора, не численних). І нічого не втратили! Ідеологічні ошурки пасують основному тексту як свині черкеське сідло:
"Карл Маркс, Фрідріх Енгельс, В.І. Ленін, Й.В. Сталін високо цінять еволюційну теорію Дарвіна. Доповнена на основі новітніх наукових даних і застосована в боротьбі за дальше піднесення соціалістичного сільського господарства еволюційна теорія є одним з найсильніших наукових знарядь пролетаріату. Еволюційна теорія є однією з наукових основ соціалістичної реконструкції тваринництва й рослинництва"
Зауважте: про Маркса, Енгельса та Леніна написано як про живих, у теперішньому часі. Вочевидь із страху написати про Сталіна у минулому. Бо ж про одного Леніна дозволено використовувати минулий час: "Ленін надавав великого значення селекційній роботі".
Пропагандистські клапті розставлені аби як і подекуди нелогічні. Наприклад відокремлення людей від тварин краще узгоджується із релігійним світоглядом, а не войовничим атеїзмом:
"В той час як життя інших тварин цілком підпорядковане природним умовам, людина почала підкоряти природу собі, пізнаючи її закони. На основі трудової діяльності розвивалось людське суспільство з його виробничими відносинами. Так людина вийшла з рядів решти тварин; її життя почало проходити по-іншому, ніж у тварин, за іншими законами."
Пропаганда настільки грубо прилампічена, що наводить на думку – а мо' то було свідомим кроком автора? Коли у цілком зв'язному тексті вигулькує маячня, можливо він подає сигнал: "це так треба, не звертайте уваги"… Сяк чи овак, вимушена або щира ідеологізація підручника по зоології свідчить проти міфу про "страну с лутшім в міре образованієм"
❤19👍12😁1🤔1
💫 Початок року – пора прогнозів. Долучаюсь і також опублікую декілька прогнозів на… минулий 2025 рік. Їх було чимало. Економісти казали, що "якщо закінчимо наступний рік на рівні 46−47 гривень за долар, то в цьому нічого поганого не буде" (https://bit.ly/3N2cgkT). Порошенко стверджував, що вибори готуються на 26 жовтня 2025 (https://bit.ly/3Lh33EK ), Трамп обіцявся війну припинити спершу за два дні, потім казав про перемир'я до Великодня…
💥Втім, то прогнози зроблені людським розумом. Погляньмо на передбачення тих, що посилались на "вищі сили"…
✨Далеко не шукатиму, вистачить підбірки від ТСН, там завжди чимало передбачень, здебільше оптимістичних.
🧙♂️Один мольфар, "як інші українські провидці, схиляється до думки, що 2025 рік може стати переламним для України, можливим роком укладення мирного договору та завершення активних бойових дій" (https://bit.ly/4pi7hcY)
🧙🏻♀️🧙🏼Інша пара звіздунів прийшла до висновку, що "Протягом 2025 року і далі ситуація в РФ, за прогнозами, лише погіршуватиметься, тоді як в Україні — покращуватиметься" (https://bit.ly/44TROJ3). Нічого не маю проти такого розвитку подій, але, де це все, егрегора вам у кундаліні?!🤬
🧝🏽♀️Сповнена оптимізму переможниця шоу "Битва екстрасенсів", подивившись у таро, сказала: "Ми з вами дізнаємося гарні новини вже до 8-го місяця. Гарні новини типу якесь оновлення влади, щось нове (…)", а "також спрогнозувала події, які свідчитимуть про провал Росії" (https://bit.ly/49g98sX).
На той же період вказують прогнози, зроблені звіздунами: "переломним (у війні) може стати кінець липня-початок серпня". (https://bit.ly/4pi8Yas)
🤔Пригадаймо, що саме липень та серпень були критичними і аж ніяк не давали підстав для оптимізму. Дії Зеленського та його команди стосовно НАБУ та САП, обумовили кризу, яка цілком могла призвести до катастрофи. Уникнути її вдалось виключно завдяки українцям, що вийшли на протест. Однак у війні переломів і "крахів Росії" не було.
🌠Прогнози для окремих зодіакальних знаків ще цікавіші. Першим ґуґл-пошук видав підбірку гороскопів від Vogue, скористаюсь нею (https://vogue.ua/goroskop.html).
♏️Так Андрію Єрмаку (Скорпіон) гороскоп віщував, що "2025 рік — це час потужних змін і трансформацій, які торкнуться всіх аспектів життя". І таки справдилося!
♍️У Тімура Міндича (Діва), згідно із прогнозом, "Друга половина півріччя – період самореалізації, нових проєктів, публічності та певною мірою слави, а також отримання більшої свободи в роботі".
Також близько: публічність та "слава" прийшли. На жаль, свободи отримав більше, ніж заслуговує. А все тому що справдився ще один пункт прогнозу "Подорожі та відкриття нових горизонтів стануть важливою частиною року".
♋️Принаймні частково справдився гороскоп для Фаніла Сарварова (Риба) – мocкaльcькoгo генерала, якого було знищено в грудні. Згідно із передбаченням " Завершення тривалого транзиту Нептуна стане кульмінацією вашого духовного шляху". Що ж… духовний шлях справді досягнув кульмінації. А з ним і життєвий))
♎️Не підманув гороскоп Алєксандра Бутягіна (Терези) – пітерського "археолога", що подорожував Європою і був арештований в Польщі, на запит України. "Уран у Близнюках надихне розширювати горизонти через навчання та подорожі". " "Творчість, навчання та подорожі та усамітнення допоможуть відновити енергію. Освоєння нових навичок і знань стане ключем до зростання." Принаймні 40 днів усамітнення Алєксандр вже отримав, побажаймо йому ще довшого усамітнення та освоєння нових навичок. Щоб надалі не розкопував археологічні пам'ятки Криму, а шив спецодяг, клепав дерев'яні піддони та займався іншими корисними справами.
Щодо мене, то збулось передбачення, яке зробив рік тому. Пообіцявся, що в 2026-му прочитаю минулорічні віщування (https://bit.ly/4aHTNDV). Визнаю, то було занадто самовпевнене твердження та я радий, що справдилось. Сподіваюся, що в 2027-му матиму змогу повторити🙏
💥Втім, то прогнози зроблені людським розумом. Погляньмо на передбачення тих, що посилались на "вищі сили"…
✨Далеко не шукатиму, вистачить підбірки від ТСН, там завжди чимало передбачень, здебільше оптимістичних.
🧙♂️Один мольфар, "як інші українські провидці, схиляється до думки, що 2025 рік може стати переламним для України, можливим роком укладення мирного договору та завершення активних бойових дій" (https://bit.ly/4pi7hcY)
🧙🏻♀️🧙🏼Інша пара звіздунів прийшла до висновку, що "Протягом 2025 року і далі ситуація в РФ, за прогнозами, лише погіршуватиметься, тоді як в Україні — покращуватиметься" (https://bit.ly/44TROJ3). Нічого не маю проти такого розвитку подій, але, де це все, егрегора вам у кундаліні?!🤬
🧝🏽♀️Сповнена оптимізму переможниця шоу "Битва екстрасенсів", подивившись у таро, сказала: "Ми з вами дізнаємося гарні новини вже до 8-го місяця. Гарні новини типу якесь оновлення влади, щось нове (…)", а "також спрогнозувала події, які свідчитимуть про провал Росії" (https://bit.ly/49g98sX).
На той же період вказують прогнози, зроблені звіздунами: "переломним (у війні) може стати кінець липня-початок серпня". (https://bit.ly/4pi8Yas)
🤔Пригадаймо, що саме липень та серпень були критичними і аж ніяк не давали підстав для оптимізму. Дії Зеленського та його команди стосовно НАБУ та САП, обумовили кризу, яка цілком могла призвести до катастрофи. Уникнути її вдалось виключно завдяки українцям, що вийшли на протест. Однак у війні переломів і "крахів Росії" не було.
🌠Прогнози для окремих зодіакальних знаків ще цікавіші. Першим ґуґл-пошук видав підбірку гороскопів від Vogue, скористаюсь нею (https://vogue.ua/goroskop.html).
♏️Так Андрію Єрмаку (Скорпіон) гороскоп віщував, що "2025 рік — це час потужних змін і трансформацій, які торкнуться всіх аспектів життя". І таки справдилося!
♍️У Тімура Міндича (Діва), згідно із прогнозом, "Друга половина півріччя – період самореалізації, нових проєктів, публічності та певною мірою слави, а також отримання більшої свободи в роботі".
Також близько: публічність та "слава" прийшли. На жаль, свободи отримав більше, ніж заслуговує. А все тому що справдився ще один пункт прогнозу "Подорожі та відкриття нових горизонтів стануть важливою частиною року".
♋️Принаймні частково справдився гороскоп для Фаніла Сарварова (Риба) – мocкaльcькoгo генерала, якого було знищено в грудні. Згідно із передбаченням " Завершення тривалого транзиту Нептуна стане кульмінацією вашого духовного шляху". Що ж… духовний шлях справді досягнув кульмінації. А з ним і життєвий))
♎️Не підманув гороскоп Алєксандра Бутягіна (Терези) – пітерського "археолога", що подорожував Європою і був арештований в Польщі, на запит України. "Уран у Близнюках надихне розширювати горизонти через навчання та подорожі". " "Творчість, навчання та подорожі та усамітнення допоможуть відновити енергію. Освоєння нових навичок і знань стане ключем до зростання." Принаймні 40 днів усамітнення Алєксандр вже отримав, побажаймо йому ще довшого усамітнення та освоєння нових навичок. Щоб надалі не розкопував археологічні пам'ятки Криму, а шив спецодяг, клепав дерев'яні піддони та займався іншими корисними справами.
Щодо мене, то збулось передбачення, яке зробив рік тому. Пообіцявся, що в 2026-му прочитаю минулорічні віщування (https://bit.ly/4aHTNDV). Визнаю, то було занадто самовпевнене твердження та я радий, що справдилось. Сподіваюся, що в 2027-му матиму змогу повторити🙏
👏38❤12👍7🔥2😁2
🤯Дізнався, що на ютубі досі цвіте та пахне канал "Маша і Ведмідь" із однойменним мультфільмом та ще й в українському дубляжі…😠😡🤬
І набирає десятки тисяч переглядів🙁😖😠😡🤬🤬🤬
👉Повторю свій давній пост про ведмедя як неофіційний символ "Росії". Та перш поясню, чому пишу "Росія" в лапках. Ні, не заради зневаги, хоч поваги до краю північних варварів не маю. А тому що це слово без чіткого визначення, зокрема в англійській - мові, де, ймовірно, з'явився "російський ведмідь".
💂♂️Англійською розрізняють географічні назви, пов'язані із їхніми краями: England, Great Britain, United Kingdom, British Isles, British Empire – це все різні поняття. Наприклад, Джордж Вашингтон народився в Британській імперії, але ніхто не назве його британцем. Слово "Russia"англійською означає що завгодно: Русь, Московське царство, Російську імперію, СРСР, пострадянські країни, РФ, колонізовані території Сибіру чи Алтаю, окуповані території Карелії, Сахаліну чи Кавказу.
📜Найдавнішою згадкою про "російського ведмедя" є репліка шекспірівського Макбета:
"Я все посмію, що людина сміє.
З'явись, як скошланий ведмідь російський,
Як грізний носоріг, гірканський тигр
Чи в іншім вигляді,— не затремтить
У мене жоден нерв." [1]
☃️🐻Декілька століть тому ведмідь був символом Півночі – країв, на які вказує сузір'я Малої Ведмедиці✨, країв диких, ворожих для європейців [2]. За часів Шекспіра "Росія" була таємничим краєм, який асоціювався із важким кліматом та необжитим землями. У даному фрагменті не ведмідь є символом "Росії", а прикметник "російський" посилює лють звіра. До речі в англійській є така властивість, яку не перекласти українською. Наприклад Mammoth є не лише іменником, а може бути прикметником (Musk wants to use the mammoth Starships to send crowds to Mars)🦣
🐻Згодом, у XVIII-першій половині ХХ століть на англійських політичних карикатурах ведмідь зображає Росію, і не з кращого боку. Ведмідь був уособленням варварства😤, ліні🥱, відсталості, непередбачуваності😵💫. Чи не єдиною позитивною характеристикою була сила [3]. Самі мocкoвити, вважали для себе неприємним порівняння із цим звіром, навіть коли його було зображено на гербі рідного міста [4].
💩Створення позитивного образу "російського ведмедя" розпочалось менш ніж пів століття тому, при виборі емблеми Олімпіади 1980 року у Москві. Чимало західних країн оголосили бойкот іграм, тож сувенірна продукція із "олімпійським мішкою" залишилась їм невідомою. Активне розкручування ведмедя як позитивного символу Росії розпочалось вже після розпаду СРСР [5]. Процес був поступовий. За даними опитування [6], якихсь 15 років тому асоціація "Росія-ведмідь" була основною для американців, її обрали 41,6% респондентів. Mocковити називали символами двоголового орла, Кремль та березу. Ведмідь був на четвертому місці, за нього висловились 20%. Зауважимо, що це два різні ведмеді, між ними спільного лише сила. Американський "російський ведмідь" охарактеризований як агресивний, сильний, жорстокий, варварський. Mocковитський "російський ведмідь" принаймні у 2008 році вважався сильним, відсталим, незграбним, недоумкуватим, доброзичливим.
💩🐻🇷🇺Ребрендинг "російського ведмедя" розпочався на початку нашого століття, принаймні в 2001 він є символом "партії" "Единая Россия". А з 2014 року відмічають активну промоцію та щей за безпосередньої участі Xyйлa [7]. По задуму звір має уособлює не лише силу та миролюбність, але також є захисником "традиційної сім'ї", антиподом "Гейропи" [8]. Даруйте, цю маячню я сам ніколи б не вигадав, подробиці шукайте за посиланням. Від себе ризикну висловити конспірологічну теорію – допускаю, що прем'єр-міністрів Мєдвєдєва та Мішустіна обрали завдяки прізвищам. Так, цілковита дурня, визнаю. Та від мocковитiв можна і таке очікувати, вони поторочені. На думку європейських оглядачів мультфільм "Маша і Ведмідь" є одним із інструментів гібридної війни [9] та пропагандою особисто Xyйлa[10].
Завершення в наступному пості👉
І набирає десятки тисяч переглядів🙁😖😠😡🤬🤬🤬
👉Повторю свій давній пост про ведмедя як неофіційний символ "Росії". Та перш поясню, чому пишу "Росія" в лапках. Ні, не заради зневаги, хоч поваги до краю північних варварів не маю. А тому що це слово без чіткого визначення, зокрема в англійській - мові, де, ймовірно, з'явився "російський ведмідь".
💂♂️Англійською розрізняють географічні назви, пов'язані із їхніми краями: England, Great Britain, United Kingdom, British Isles, British Empire – це все різні поняття. Наприклад, Джордж Вашингтон народився в Британській імперії, але ніхто не назве його британцем. Слово "Russia"англійською означає що завгодно: Русь, Московське царство, Російську імперію, СРСР, пострадянські країни, РФ, колонізовані території Сибіру чи Алтаю, окуповані території Карелії, Сахаліну чи Кавказу.
📜Найдавнішою згадкою про "російського ведмедя" є репліка шекспірівського Макбета:
"Я все посмію, що людина сміє.
З'явись, як скошланий ведмідь російський,
Як грізний носоріг, гірканський тигр
Чи в іншім вигляді,— не затремтить
У мене жоден нерв." [1]
☃️🐻Декілька століть тому ведмідь був символом Півночі – країв, на які вказує сузір'я Малої Ведмедиці✨, країв диких, ворожих для європейців [2]. За часів Шекспіра "Росія" була таємничим краєм, який асоціювався із важким кліматом та необжитим землями. У даному фрагменті не ведмідь є символом "Росії", а прикметник "російський" посилює лють звіра. До речі в англійській є така властивість, яку не перекласти українською. Наприклад Mammoth є не лише іменником, а може бути прикметником (Musk wants to use the mammoth Starships to send crowds to Mars)🦣
🐻Згодом, у XVIII-першій половині ХХ століть на англійських політичних карикатурах ведмідь зображає Росію, і не з кращого боку. Ведмідь був уособленням варварства😤, ліні🥱, відсталості, непередбачуваності😵💫. Чи не єдиною позитивною характеристикою була сила [3]. Самі мocкoвити, вважали для себе неприємним порівняння із цим звіром, навіть коли його було зображено на гербі рідного міста [4].
💩Створення позитивного образу "російського ведмедя" розпочалось менш ніж пів століття тому, при виборі емблеми Олімпіади 1980 року у Москві. Чимало західних країн оголосили бойкот іграм, тож сувенірна продукція із "олімпійським мішкою" залишилась їм невідомою. Активне розкручування ведмедя як позитивного символу Росії розпочалось вже після розпаду СРСР [5]. Процес був поступовий. За даними опитування [6], якихсь 15 років тому асоціація "Росія-ведмідь" була основною для американців, її обрали 41,6% респондентів. Mocковити називали символами двоголового орла, Кремль та березу. Ведмідь був на четвертому місці, за нього висловились 20%. Зауважимо, що це два різні ведмеді, між ними спільного лише сила. Американський "російський ведмідь" охарактеризований як агресивний, сильний, жорстокий, варварський. Mocковитський "російський ведмідь" принаймні у 2008 році вважався сильним, відсталим, незграбним, недоумкуватим, доброзичливим.
💩🐻🇷🇺Ребрендинг "російського ведмедя" розпочався на початку нашого століття, принаймні в 2001 він є символом "партії" "Единая Россия". А з 2014 року відмічають активну промоцію та щей за безпосередньої участі Xyйлa [7]. По задуму звір має уособлює не лише силу та миролюбність, але також є захисником "традиційної сім'ї", антиподом "Гейропи" [8]. Даруйте, цю маячню я сам ніколи б не вигадав, подробиці шукайте за посиланням. Від себе ризикну висловити конспірологічну теорію – допускаю, що прем'єр-міністрів Мєдвєдєва та Мішустіна обрали завдяки прізвищам. Так, цілковита дурня, визнаю. Та від мocковитiв можна і таке очікувати, вони поторочені. На думку європейських оглядачів мультфільм "Маша і Ведмідь" є одним із інструментів гібридної війни [9] та пропагандою особисто Xyйлa[10].
Завершення в наступному пості👉
👍23❤5😱3
👇Завершення попереднього посту
🤔Що робити із "російським ведмедем" – повернутись до первісного негативного змісту чи цілком відмовитись? Для початку задаймося запитанням – а чи він існує?
Звісно, позитивний, добрий, справедливий "мішка" є вигаданою чупакаброю кремлівської пропаганди. А як щодо первісного значення – агресивного, жорстокого, відсталого, сильного ведмедя? Він здох. Здох і смердить. РФ вкрай небезпечна, але її навіть слабкою не назвеш, вона мертва. Вона загрожує оточуючим як велика калюжа гниляччя, що витікає із трупа гігантського звіра. Брудне стерво спроможне убити чимало людей, та з часом якщо з нього щось і залишиться, то хіба що нафта. Тож в ХХІ столітті "Росію" можна порівняти хіба що із дохлим ведмедем.
_____
Джерела натхнення:
1. Шекспір В. "Макбет" (Дія 3, сцена 4). Переклад Бориса Тена. В оригіналі "Approach thou like the rugged Russian bear". Коментарі "не було в 16 ст. слово Russia видалятиму.
2. Хрустлёв Д. (2011). Происхождение "русского медведя". Новое литературное обозрение, 1(107), ст. 147.
3. Platoff A. (2012). The “Forward Russia” Flag: Examining the Changing Use of the Bear as a Symbol of Russia. Raven A Journal of Vexillology, 19, p. 106.
4. Цыкалов Д.Е. (2013). Образ «Русского медведя» в отечественной карикатуре периода первой мировой войны (июль 1914 – февраль 1917). Лабиринт. Журнал социально-гуманитарных исследований, 4, ст. 69.
5. Platoff A. (2012). The “Forward Russia” Flag: Examining the Changing Use of the Bear as a Symbol of Russia. Raven A Journal of Vexillology, 19, p. 118
6. Рябова Т. (2008) Медведь как символ России: социологическое измерение. "Русский медведь": История, семиотика, политика. Москва, Новое литературное обозрение, 2012, ст. 341.
7. Рябов О.В., Рябова Т.Б. (2022) Мужик и медведь: образы национальной маскулинности на современных российских сувенирах. Женщина в российском обществе, 2, ст. 23.
8. Riabov O. & Riabova T. (2014) GAYROPA and the bear: how gender discourse shapes the contemporary Russians’ attitudes to Europe. Europe in the Time of Crisis. Kracow, Jagiellonian University Press, p.205.
9. https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005232029.html
10. https://www.thetimes.co.uk/.../childrens-show-is...
🤔Що робити із "російським ведмедем" – повернутись до первісного негативного змісту чи цілком відмовитись? Для початку задаймося запитанням – а чи він існує?
Звісно, позитивний, добрий, справедливий "мішка" є вигаданою чупакаброю кремлівської пропаганди. А як щодо первісного значення – агресивного, жорстокого, відсталого, сильного ведмедя? Він здох. Здох і смердить. РФ вкрай небезпечна, але її навіть слабкою не назвеш, вона мертва. Вона загрожує оточуючим як велика калюжа гниляччя, що витікає із трупа гігантського звіра. Брудне стерво спроможне убити чимало людей, та з часом якщо з нього щось і залишиться, то хіба що нафта. Тож в ХХІ столітті "Росію" можна порівняти хіба що із дохлим ведмедем.
_____
Джерела натхнення:
1. Шекспір В. "Макбет" (Дія 3, сцена 4). Переклад Бориса Тена. В оригіналі "Approach thou like the rugged Russian bear". Коментарі "не було в 16 ст. слово Russia видалятиму.
2. Хрустлёв Д. (2011). Происхождение "русского медведя". Новое литературное обозрение, 1(107), ст. 147.
3. Platoff A. (2012). The “Forward Russia” Flag: Examining the Changing Use of the Bear as a Symbol of Russia. Raven A Journal of Vexillology, 19, p. 106.
4. Цыкалов Д.Е. (2013). Образ «Русского медведя» в отечественной карикатуре периода первой мировой войны (июль 1914 – февраль 1917). Лабиринт. Журнал социально-гуманитарных исследований, 4, ст. 69.
5. Platoff A. (2012). The “Forward Russia” Flag: Examining the Changing Use of the Bear as a Symbol of Russia. Raven A Journal of Vexillology, 19, p. 118
6. Рябова Т. (2008) Медведь как символ России: социологическое измерение. "Русский медведь": История, семиотика, политика. Москва, Новое литературное обозрение, 2012, ст. 341.
7. Рябов О.В., Рябова Т.Б. (2022) Мужик и медведь: образы национальной маскулинности на современных российских сувенирах. Женщина в российском обществе, 2, ст. 23.
8. Riabov O. & Riabova T. (2014) GAYROPA and the bear: how gender discourse shapes the contemporary Russians’ attitudes to Europe. Europe in the Time of Crisis. Kracow, Jagiellonian University Press, p.205.
9. https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005232029.html
10. https://www.thetimes.co.uk/.../childrens-show-is...
❤23👍20
📢 На вихідних долучусь до двох заходів у Києві
10 січня, субота - Презентація книги Марти Веллс "Хмарні шляхи"📙
Буде письменник Володимир Аренєв та блогерка Елла І. Так розумію, що мене запрошено як біолога критикувати анатомію персонажів. Чим і займусь, а заразом покритикую екосистеми вигаданого світу🤨
Якщо цікавить👉14:00, книгарня Readet (вул. Антоновича, 50). Вхід вільний, але необхідна реєстрація https://forms.gle/b5CPmN4NTh92EHtD7
11 січня, неділя - Лекція "Кістка бажань - забутий амулет українців?" 🦴
Розкажу що то за кістка, коли і чому її примітили та чи була вона в культурі українців.
Якщо цікавить👉16:30, Музей історії Києва (вул. Хмельницького, 7). Лекція безкоштовна, але вхід до музею платний.
10 січня, субота - Презентація книги Марти Веллс "Хмарні шляхи"📙
Буде письменник Володимир Аренєв та блогерка Елла І. Так розумію, що мене запрошено як біолога критикувати анатомію персонажів. Чим і займусь, а заразом покритикую екосистеми вигаданого світу🤨
Якщо цікавить👉14:00, книгарня Readet (вул. Антоновича, 50). Вхід вільний, але необхідна реєстрація https://forms.gle/b5CPmN4NTh92EHtD7
11 січня, неділя - Лекція "Кістка бажань - забутий амулет українців?" 🦴
Розкажу що то за кістка, коли і чому її примітили та чи була вона в культурі українців.
Якщо цікавить👉16:30, Музей історії Києва (вул. Хмельницького, 7). Лекція безкоштовна, але вхід до музею платний.
❤22🥰3
Запис лекції, яку прочитав у неділю в Музеї історії Києва
https://www.youtube.com/watch?v=H9DiSr5RV5Y
https://www.youtube.com/watch?v=H9DiSr5RV5Y
YouTube
Кістка бажань - забутий амулет українців?
Запис лекції, яку прочитав у Музеї історії Києва (11 січня 2026 року)
👍23❤12
🐦Вже днів 10 як чую від синиць спроби заспівати весняну пісню. Але лише спроби. Сьогодні почув у Києві повноцінну весняну пісню великої синиці! Якими б не були морози, час йде до весни🌨☁️🌦🌥⛅️🌤☀️
🪶На фото тримаю синицю, зловлену, закільцьовану і відпущену в рамках навчальної практики студентів-біологів у Канівському природному заповіднику (червень 2019 року). Принагідно згадався цікавий факт: якось спіймав вже закільцьовану синицю, яку раніше ловили 11 років тому. І зловили вже дорослою, не менше 2-х років. Тобто мені в руки потрапила синичка віком щонайменше 13 років!
🪶На фото тримаю синицю, зловлену, закільцьовану і відпущену в рамках навчальної практики студентів-біологів у Канівському природному заповіднику (червень 2019 року). Принагідно згадався цікавий факт: якось спіймав вже закільцьовану синицю, яку раніше ловили 11 років тому. І зловили вже дорослою, не менше 2-х років. Тобто мені в руки потрапила синичка віком щонайменше 13 років!
❤91🥰9👍3🤔3
🦕Відсканував зображення доісторичних рептилій із радянських шкільних підручників
Можна просто подивитись, та якщо цікаво навіщо, то пояснення нижче👇
📜🪶Якось у спогадах секретаря Ґете прочитав, як митець замовив гіпсові барельєфи поетів, з нетерпінням чекав на них і по отриманню довго вдивлявся у портрет Байрона. Прочитав і подумав: це ж як відрізнялось колись світосприйняття людей від нашого🤔 Якщо мені заманеться дізнатися як виглядав Байрон, то за лічені секунди знайду портрети. А ще нещодавно для цього треба було щонайменше йти до бібліотеки. І так майже з усім від зображення Вестмінстерського абатства до різьбового штуцера.
Давалось взнаки і те, що різноманіття доступних джерел ілюстрацій було нижче, ті що були формували стереотипи – "воно виглядає так!"
🦖Сьогодні діти вперше бачать зображення динозаврів у перші місяці життя. У 20 столітті перше знайомство з ними відбувалось значно пізніше, для багатьох на сторінках шкільного підручника📚 Чимало для кого це були чи не єдині зображення динозаврів, які довелось побачити. Так, в СРСР були в продажу альбоми з картинами Буріана або інші книги палеонтологічної тематики. Чимало хто виписував журнали, на сторінках яких подекуди траплялись зображення доісторичних істот, декому випала нагода побувати в палеонтологічному музеї🏛 Однак це були не часті події. Ілюстрація в шкільному підручнику була тим образом стародавніх тварин, який роздивлялись найдовше. І вона формувала уявлення про вигляд вимерлих створінь 🦖👀
Цікаво, що після розпаду СРСР динозаври у шкільних підручниках "вимерли". Із українських підручників по зоології пригадую їхні зображення на розвороті підручника Вервеса, Балана, Серебрякова і трішки на сторінках підручника Соболя (якщо пригадаєте ще якийсь – напишіть, будь ласка, в коментарях). Я є співавтором одного із підручників біології і ми утримались від зображення динозаврів. Більшість авторських колективів зробили так само. Сьогодні немає сенсу в підручнику пояснювати як виглядав динозавр – учнівство має їхні образи пелюшок або навіть безпосередньо із принту на пелюшках.
Можна просто подивитись, та якщо цікаво навіщо, то пояснення нижче👇
📜🪶Якось у спогадах секретаря Ґете прочитав, як митець замовив гіпсові барельєфи поетів, з нетерпінням чекав на них і по отриманню довго вдивлявся у портрет Байрона. Прочитав і подумав: це ж як відрізнялось колись світосприйняття людей від нашого🤔 Якщо мені заманеться дізнатися як виглядав Байрон, то за лічені секунди знайду портрети. А ще нещодавно для цього треба було щонайменше йти до бібліотеки. І так майже з усім від зображення Вестмінстерського абатства до різьбового штуцера.
Давалось взнаки і те, що різноманіття доступних джерел ілюстрацій було нижче, ті що були формували стереотипи – "воно виглядає так!"
🦖Сьогодні діти вперше бачать зображення динозаврів у перші місяці життя. У 20 столітті перше знайомство з ними відбувалось значно пізніше, для багатьох на сторінках шкільного підручника📚 Чимало для кого це були чи не єдині зображення динозаврів, які довелось побачити. Так, в СРСР були в продажу альбоми з картинами Буріана або інші книги палеонтологічної тематики. Чимало хто виписував журнали, на сторінках яких подекуди траплялись зображення доісторичних істот, декому випала нагода побувати в палеонтологічному музеї🏛 Однак це були не часті події. Ілюстрація в шкільному підручнику була тим образом стародавніх тварин, який роздивлялись найдовше. І вона формувала уявлення про вигляд вимерлих створінь 🦖👀
Цікаво, що після розпаду СРСР динозаври у шкільних підручниках "вимерли". Із українських підручників по зоології пригадую їхні зображення на розвороті підручника Вервеса, Балана, Серебрякова і трішки на сторінках підручника Соболя (якщо пригадаєте ще якийсь – напишіть, будь ласка, в коментарях). Я є співавтором одного із підручників біології і ми утримались від зображення динозаврів. Більшість авторських колективів зробили так само. Сьогодні немає сенсу в підручнику пояснювати як виглядав динозавр – учнівство має їхні образи пелюшок або навіть безпосередньо із принту на пелюшках.
❤31👍14🔥3🤔2
У попередньому пості навів зображення доісторичних істот на сторінках совєтських шкільних підручників. Та куди цікавіше порівняння портретів. Скажімо акадємік Васілій Робертович Вільямс (1863-1939). Сьогодні пам'ятаємо, що був у совєтській біології такий мудак Лисенко. Маю уточнення – багато було мудаків і мудакинь: Лисенко, Мічурін, Лепешинська і багато інших. Зокрема Вільямс. Вислужувався при Російській імперії, отримав купу царських орденів, вислужувався совєтському режиму, отримав купу орденів, продвигав усіляку псевдонаукову маячню, зокрема таку як самозародження життя на суходолі. А особливо піднявся на своїй теорії про урожайність і ґрунти. Коли ж хто заперечував, як академік Тулайков, тому Вільямс організовував ув'язнення із скорою смертю.
За пізніх років диктатури Джугашвілі, Вільямс був однією із зірок шкільних підручників. А фото зірки не можна публікувати без ретуші. Тому на портретах Вільямсу і бровки підстригли і насуплений погляд замінили на оченята-бусинки, зробили ринопластику, зменшили нижню губу (на оригінальному фото теж відретушовано, насправді у Вільямса ґемба була як вареник). Та й загалом омолодили діда – на портреті має орден Леніна, який отримав у 68-літньому віці, а виглядає, так, що хоч до вінця веди.
Після того як Джугашвілі здох, Вільямса хутенько прибрали із шкільних підручників. Центральне фото із підручника "Основы дарвинизма" від колективу Мельников, Шибанов, Корсунська, 1952 рік, третє видання. Також маю 7-ме видання цього підручника, 1956 року. Там Вільямса зазором не видати, ні в тексті ні в ілюстраціях. Крайнє справа – із підручника "Загальна біологія" (Геллер, Калашникова). 1953 рік видання, підписано до друку 13 липня, тобто після смерті Джугашвілі. Вільямс ще є, але орденочки з грудей зняли, трішки підретушували та вже не такий молодий і красивий. Сумний якийсь вийшов. І недарма, далі про нього спробують забути.
_
Підручники з біології вдалось придбати завдяки грантовій підтримці KSE #TalentsForUkraine, за що їм дяка🤝💙💛
За пізніх років диктатури Джугашвілі, Вільямс був однією із зірок шкільних підручників. А фото зірки не можна публікувати без ретуші. Тому на портретах Вільямсу і бровки підстригли і насуплений погляд замінили на оченята-бусинки, зробили ринопластику, зменшили нижню губу (на оригінальному фото теж відретушовано, насправді у Вільямса ґемба була як вареник). Та й загалом омолодили діда – на портреті має орден Леніна, який отримав у 68-літньому віці, а виглядає, так, що хоч до вінця веди.
Після того як Джугашвілі здох, Вільямса хутенько прибрали із шкільних підручників. Центральне фото із підручника "Основы дарвинизма" від колективу Мельников, Шибанов, Корсунська, 1952 рік, третє видання. Також маю 7-ме видання цього підручника, 1956 року. Там Вільямса зазором не видати, ні в тексті ні в ілюстраціях. Крайнє справа – із підручника "Загальна біологія" (Геллер, Калашникова). 1953 рік видання, підписано до друку 13 липня, тобто після смерті Джугашвілі. Вільямс ще є, але орденочки з грудей зняли, трішки підретушували та вже не такий молодий і красивий. Сумний якийсь вийшов. І недарма, далі про нього спробують забути.
_
Підручники з біології вдалось придбати завдяки грантовій підтримці KSE #TalentsForUkraine, за що їм дяка🤝💙💛
👍30❤12❤🔥4👏3⚡1
👋 Разом з колегами оголошуємо набір двох курсів!
Петро Чорноморець, Олена Солянник та Олексій Болдирєв пропонують курс Біохардкор. Про молекули, гени, клітини, хаос, еволюція, імунітет, енергетичний обмін, електичні процеси на мембранах і все таке🧬🔬🧪
Курс умовно безрозмірний: досліджуємо, поки буде група.
Старт офлайн: заняття по 4 години, раз на два тижні, по суботах в Києві. Початок 21 лютого.
Онлайн: заняття по 3 години, раз на два тижні, по понеділках в Зумі. Початок 23 лютого.
🥚🌍Від мене курс "Складні системи або майонез"
Існує декілька історій про винахід майонезу і не принципово яка з них правильна. Так чи інак цей простий соус хтось мав би винайти. А ось передісторія… Чимало обставин передувало появі майонезу: напрямок обертання Землі, рух континентів у палеозойську еру, розквіт водоростей мезозойської ери, еволюція людей, війни, помилки, винаходи, релігійні реформи і багато іншого. Курс є оглядом важливих подій, більшість із яких проігноровано шкільною програмою з історії та географії. Спершу вони здаються розрізненими, але ми поєднаємо всі разом завдяки соусу - майонезу))
Старт онлайн: заняття по 2 години, раз на два тижні, по суботах в Зумі. Початок 14 лютого.
Офлайн: заняття по 2 години, раз на два тижні, по неділях в Києві. Початок 22 лютого.
📋Анкета для реєстрації на курси 👉
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYxH5NWdod-GItuqWerXbo_H0DI1Ww91ZOs9yvKvOxs695oQ/viewform
Петро Чорноморець, Олена Солянник та Олексій Болдирєв пропонують курс Біохардкор. Про молекули, гени, клітини, хаос, еволюція, імунітет, енергетичний обмін, електичні процеси на мембранах і все таке🧬🔬🧪
Курс умовно безрозмірний: досліджуємо, поки буде група.
Старт офлайн: заняття по 4 години, раз на два тижні, по суботах в Києві. Початок 21 лютого.
Онлайн: заняття по 3 години, раз на два тижні, по понеділках в Зумі. Початок 23 лютого.
🥚🌍Від мене курс "Складні системи або майонез"
Існує декілька історій про винахід майонезу і не принципово яка з них правильна. Так чи інак цей простий соус хтось мав би винайти. А ось передісторія… Чимало обставин передувало появі майонезу: напрямок обертання Землі, рух континентів у палеозойську еру, розквіт водоростей мезозойської ери, еволюція людей, війни, помилки, винаходи, релігійні реформи і багато іншого. Курс є оглядом важливих подій, більшість із яких проігноровано шкільною програмою з історії та географії. Спершу вони здаються розрізненими, але ми поєднаємо всі разом завдяки соусу - майонезу))
Старт онлайн: заняття по 2 години, раз на два тижні, по суботах в Зумі. Початок 14 лютого.
Офлайн: заняття по 2 години, раз на два тижні, по неділях в Києві. Початок 22 лютого.
📋Анкета для реєстрації на курси 👉
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYxH5NWdod-GItuqWerXbo_H0DI1Ww91ZOs9yvKvOxs695oQ/viewform
🥰17❤12🔥3👏2👍1
У різних куточках північної півкулі на свято Стрітення намагаються передбачити прихід весни, проявами чого є Дня бабака у США та українська народна прикмета "Якщо на Стрітення півень води нап'ється, то на Юрія віл трави напасеться".
В Україні віру у можливість робити прогноз посилює назва – Стрітення. Мається на увазі Стрітення Господнє, грецькою назва свята "συνάντησις" – зустріч. Та в народі трансформувалось у "стрітення зими та весни". Дехто йде далі і вигадує: " хочу нагадати саме про язичницьке, дуже древнє коріння свята Стрітення, яке сягає сивої давнини." (цитую із сайту ТСН). Насправді, Стрітення святкували ще християни Єрусалиму у IV столітті, про що відомо із спогадів паломниці Етери та проповіді патріарха Кирила Єрусалимського. Вкрай дивно допускати, що християни Близького Сходу запозичували календар у язичників Східної Європи, однак багато хто вірить, що саме так і було із Стрітенням, "Купала", "Воздвиженням", "Калитою" і багатьма іншими святами.
Перевірка погодних прикмет була першим моїм дослідженням, яке особисто я вважаю науковим. Будучи підлітком поставив за мету встановити які прикмети справджуються, а які ні. Приблизно три роки записував погодні умови та одночасно збирав прикмети. Дослідження провалилось на підготовчих етапах. Виявив наступне:
1) У більшості випадків відсутня інформація де саме записана прикмета. Все ж клімат Галичини і Слобожанщини помітно відрізняється, тоді як сучасні збірки прикмет звалюють всіх до купи.
2) Відсутня інформація про роки появи прикмети. Українці послуговувались юліанським календарем, в якому майже кожного століття набігає день розбіжності.
3) Частину прикмет важко перевірити. Наприклад прикмета для Благовіщення: "Якщо ввечері зоряно, то вродять коноплі". В прикметах майже відсутні сільськогосподарські культури, які популярні в 21 столітті: кукурудза, соя, соняшник тощо.
Тому народні прикмети становлять інтерес виключно етнографічний, а не метеорологічний.
Кращі прогнози погоди дає… не знаю хто. На мою думку ніхто. Ще 15 років тому довіряв довгостроковим прогнозам (1-2 тижні). Сьогодні навіть на день передбачення не завжди справджується. Припускаю, що це пов'язано із заміною прогнозів, створених у ручному режимі на прогнози, згенеровані програмою. На скриншотах два прогнози для Києва щодо січня – початку лютого цього року. Згідно із заявою прес-служби Національного гідрометцентру січень 2026 не холодний – 1-7 градус морозу, опади менше норми. За прогнозом від ресурсу Погода.Мета, зараз в Києві близько нуля. Часом здається, що бабак точніше передбачить.
В Україні віру у можливість робити прогноз посилює назва – Стрітення. Мається на увазі Стрітення Господнє, грецькою назва свята "συνάντησις" – зустріч. Та в народі трансформувалось у "стрітення зими та весни". Дехто йде далі і вигадує: " хочу нагадати саме про язичницьке, дуже древнє коріння свята Стрітення, яке сягає сивої давнини." (цитую із сайту ТСН). Насправді, Стрітення святкували ще християни Єрусалиму у IV столітті, про що відомо із спогадів паломниці Етери та проповіді патріарха Кирила Єрусалимського. Вкрай дивно допускати, що християни Близького Сходу запозичували календар у язичників Східної Європи, однак багато хто вірить, що саме так і було із Стрітенням, "Купала", "Воздвиженням", "Калитою" і багатьма іншими святами.
Перевірка погодних прикмет була першим моїм дослідженням, яке особисто я вважаю науковим. Будучи підлітком поставив за мету встановити які прикмети справджуються, а які ні. Приблизно три роки записував погодні умови та одночасно збирав прикмети. Дослідження провалилось на підготовчих етапах. Виявив наступне:
1) У більшості випадків відсутня інформація де саме записана прикмета. Все ж клімат Галичини і Слобожанщини помітно відрізняється, тоді як сучасні збірки прикмет звалюють всіх до купи.
2) Відсутня інформація про роки появи прикмети. Українці послуговувались юліанським календарем, в якому майже кожного століття набігає день розбіжності.
3) Частину прикмет важко перевірити. Наприклад прикмета для Благовіщення: "Якщо ввечері зоряно, то вродять коноплі". В прикметах майже відсутні сільськогосподарські культури, які популярні в 21 столітті: кукурудза, соя, соняшник тощо.
Тому народні прикмети становлять інтерес виключно етнографічний, а не метеорологічний.
Кращі прогнози погоди дає… не знаю хто. На мою думку ніхто. Ще 15 років тому довіряв довгостроковим прогнозам (1-2 тижні). Сьогодні навіть на день передбачення не завжди справджується. Припускаю, що це пов'язано із заміною прогнозів, створених у ручному режимі на прогнози, згенеровані програмою. На скриншотах два прогнози для Києва щодо січня – початку лютого цього року. Згідно із заявою прес-служби Національного гідрометцентру січень 2026 не холодний – 1-7 градус морозу, опади менше норми. За прогнозом від ресурсу Погода.Мета, зараз в Києві близько нуля. Часом здається, що бабак точніше передбачить.
❤29💯6🤔1