Andrei Spînu 🇲🇩🇪🇺
2.3K subscribers
389 photos
63 videos
864 links
Construim Moldova Europeană!
Download Telegram
Piața energetică trebuie să fie una corectă, transparentă și fără interese ascunse. Se pare că au început să se miște lucrurile în acest sens.

Furnizare Energie SRL, compania despre care s-au făcut mai multe investigații jurnalistice în care este suspectată de acțiuni ilegale, a informat ANRE despre imposibilitate de a continua livrările de energie electrică. În acest sens, toți clienții companiei vor fi preluați de ÎCS „Premier Energy” SRL și SA „Furnizare Energie Electrică Nord”.

Detalii: https://bit.ly/32PSba9
PAS a luat act de decizia instanţei de a anula înregistrarea unui candidat acuzat de încălcarea repetată a legislaţiei electorale şi, ca efect, suspendarea alegerilor pentru primăria municipiului Bălţi.

Într-un stat democratic toţi actorii electorali trebuie să fie în condiţii egale, folosind resurse permise în limita legii şi orice abateri de la acest principiu trebuie să fie sancţionate exemplar de către instituţiile statului.
Astăzi este despre Dezvoltare Regională și Locală. Colega mea, secretarul de stat, Ana Mardare, a discutat cu reprezentanții consiliilor regionale pentru dezvoltare, autorităților publice naționale, agențiilor de dezvoltare regională ONG-urilor, pentru a consulta 3 mari proiecte de politici publice menite să înbunătățească calitatea vieții în regiunile țării.

🧩 Prin proiectul Legii privind Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală se propune:
➡️ ca să se asigure integrarea procedurilor de finanțare a proiectelor infrastructurale de importanță locală în cadrul unui proces decizional unic, care va permite și îmbunătățirea procedurilor de management al intervențiilor financiare în cadrul regiunilor de dezvoltare a localităților;
➡️ crearea unei autorități care va fi responsabilă de alocarea resurselor financiare pentru proiecte de dezvoltare regională și locală. Aceasta va fi responsabilă de lansare a apelurilor, selectare, evaluare și monitorizare a implementării proiectelor de infrastructură de importanță locală. Tot aici, va fi dezvoltat un sistem informațional automatizat de management al proiectelor de dezvoltare regională și locală în care vor fi incluse toate proiectele finanțate.
➡️ evitarea dublării finanțării din sursele fondurilor naționale (Fondul Național pentru Dezvoltare Regională, Fondul Ecologic Național, Fondul pentru Eficiență Energetică)

🧩 Strategia Națională de Dezvoltare Regională pentru anii 2022-2028 va ajuta la
➡️ creșterea competitivității și ocupării forței de muncă a regiunilor
➡️ sporirea coeziunii teritoriale și prevenirea excluziunii
➡️ îmbunătățirea mecanismelor și instrumentelor de coordonare și implementare a politicii naționale de dezvoltare regională

🧩 La Proiectul Legii privind modificarea și completarea unor acte normative, se propune ca:
➡️ Fondul Național de Dezvoltare Regională și Locală va prelua implementarea a unor proiecte care erau finanțate și implementate anterior de către Agenției Eficiență Energetică, MAIA/ AIPA, Ministerul Mediului
➡️ să se asigure un mecanism unic de management și monitorizarea a proiectelor implementate în cadrul regiunilor de dezvoltare

Aşteptăm propunerile dvs. până la data de 8 decembrie. Proiectele pot fi consultate aici:
🔗 https://bit.ly/3otiYSc
🔗 https://bit.ly/3dv1OgO
🔗 https://bit.ly/3pzHnon

Vă mulțumim pentru cooperare!
📑 Vă aducem la cunoștință că a fost publicată lista operatorilor de transport rutier eligibil pentru participarea la repartizarea autorizațiilor CEMT. Aici poate fi consultat procesul verbal al comisiei CEMT - https://cutt.ly/MYczB10

Anul acesta repartizarea acestor autorizații s-a făcut în conformitate cu noile prevederi ale Regulamentului privind eliberarea şi utilizarea autorizaţiilor de transporturi rutiere, care le-am aprobat toamna aceasta. Unul din obiectivele de bază al acestor modificări a fost excluderea fenomenului de „majorare artificială” a parcului eligibil pentru repartizarea autorizațiilor.

Constat că lucrurile s-au mișcat din loc și procesul a fost mai corect. În același timp, în urma ședinței comisiei CEMT responsabilă de validarea operatorilor de transport rutier și repartizarea autorizațiilor, s-a constatat că o parte din transportatorii rutieri au acționat concertat în vederea perfectării documentelor ce ar permite participarea. Trezește mari semne de întrebare față de intenția unor transportatori de a se folosi de anumite norme ce nu au reglementare exhaustivă, în special leasingul financiar, și a folosi cu rea intenție această situație.

Chiar dacă documentele la prima vedere sunt conforme, există suspiciuni că perfectarea documentelor a fost mimată. Din fericire, numărul de acest tip este de aproximativ 3% şi anul acesta ei vor putea participa. În același timp, pentru o mai bună înțelegere a fenomenului, în perioada imediat următoare, vom întreprinde următoarele măsuri:

1️⃣ Vom sesiza, în următoarele zile Procuratura Generală, Ministerul Afacerilor Interne și Inspectoratul Fiscal de Stat cu privire la dosarele depuse de către operatorii transportului rutier cu leasing financiar încheiat între persoană fizică și juridică.

2️⃣ Organele de urmărire penală urmează să examineze dosarele respective sub prisma unor posibile acțiuni concertate ale operatorilor de transport rutier, în scopul măririi parcului eligibil prin acțiuni de mimare a încheierii unor contracte de leasing financiar.

3️⃣ Vom perfecționa Regulamentul privind eliberarea și utilizarea autorizațiilor de transporturi rutiere și Codul transporturilor rutiere, prin excluderea normelor interpretative ce duc la apariția riscurilor de abuzuri din partea operatorilor de transport rutier

4️⃣ Vom asigura monitorizarea post-repartizare a menținerii parcului eligibil antrenat

Mesajul nostru este clar. Transportatorii trebuie să ne ajute să perfecționăm cadrul normativ pentru a asigura buna funcționare a domeniului transportului rutier, iar orice rea intenție, să știți că nu va fi tolerată. E timpul pentru corectitudine și solidaritate în rândul transportatorilor.
➡️ Noutăți bune pentru țara noastră. Secretariatul Comunității Energetice își va deschide în curând un sediu la Chișinău. Despre acest lucru am discutat cu noul director al Comunității Energetice, Artur Lorkowski.

🤝 Mulțumesc pentru suportul acordat pe parcursul timpului și pentru angajamentele de viitor de a crea o piața energetică transparentă și corectă în Moldova.
​​➡️Legea trebuie aplicată. E vremea să construim cu respect.

Am constatat că Planurile Urbanistice Generale, cât și cele Zonale nu sunt expediate pentru a primi avizul general de la minister precum prevede legea. În acest sens, am trimis o solicitare către toate APL-urile să se conformeze acestei norme legale.

În mod special, am adresat o solicitare primăriei din Chișinău, pentru a verifica PUZ-urile emise în ultimii 2 ani. Au fost foarte multe discuții publice despre ilegalitățile comise la elaborarea și aprobarea acestora. În acest sens, vom analiza atent și vom investiga de ce nu s-a respectat legislația.
Mă adresez direcțiilor de profil, dezvoltatorilor, companiilor de construcții etc. să respecte această normă și să înceapă imediat conformare.
Astăzi în ședința Parlamentului au fost aprobate în lectura finală mai multe proiecte de legi, înaintate de ministerul pe care-l conduc.

1️⃣ Cu 82 de voturi în lectură finală a fost susținut proiectul de lege cu privire la investigarea accidentelor și incidentelor în transporturi. Documentul prevede crearea Biroului de investigare a accidentelor și incidentelor în transporturi care va fi o autoritate administrativă centrală, în subordinea Guvernului. Biroul va fi responsabil de efectuarea investigațiilor tehnice privind siguranța evenimentelor în transport aerian, feroviar și naval.

2️⃣ Cu 55 de voturi în lectura 2, a fost susținut și proiectul de modificare a Codului navigației maritime. Documentul prevede modul de înregistrare a navelor sub pavilion moldovenesc astfel, acestea vor fi inspectate de către Societăți de Clasificare (companii/organizații de inspectare a navelor) recunoscute de Comisia Europeană. Această directivă europeană constituie un pas important pentru excluderea Republicii Moldova din Lista Neagră maritimă internațională.

3️⃣ Iar cu 56 și respectiv 54 de voturi în lectură finală s-au aprobat ratificarea unor două amendamente la Acordurile de împrumut dintre Republica Moldova și BERD în vederea realizării Proiectului de achiziție a locomotivelor și de restructurare a infrastructurii feroviare din 6 octombrie 2021 şi altul din 18 august 2017. Primul prevede majorarea sumei alocate de către BERD pentru reabilitarea infrastructurii feroviare de la 27,5 mln. euro până la 51,0 mln. euro, dintre care 49 750 000 euro vor fi alocate pentru lucrări de reabilitare a infrastructurii, iar 1 250 000 euro - pentru supravegherea tehnică a lucrărilor respective (tronsonul de cale ferată Bender-Căușeni-Basarabeasca-Etulia-Giurgiulești). Al doilea amendament prevede procurarea unui alt tip de locomotive, destinate transportului de marfă, care sunt mai puternice și oferă posibilitate de a trage garnituri mai lungi și mai grele în raport cu capacitățile tehnice ale locomotivelor multifuncționale.
​​♻️ Am prelungit până la finele anului 2025 programul de sprijin acordat producătorilor de energie electrică din surse regenerabile. Capacitatea totală de producere a energiei regenerabile alocată este de 400 MW, ceea ce poate acoperi 30% din consumul anual al întregii țări.

Invităm şi îndemnăm, atât antreprenorii privați din țară, cât și de peste hotare să vină să investească în eficiența energetică a țării.

🔗 Detalii: https://bit.ly/3dBratp
➡️Astăzi au fost susținute, în ședința de guvern, mai multe proiecte de politici înaintate de ministerul pe care-l conduc. Explic pe scurt:

În curând vom iniția negocierile şi aproba semnarea Acordului de modificare și de reformulare a Contractului de finanțare dintre Republica Moldova şi BEI privind infrastructura feroviară şi parcul de material rulant ale Republicii Moldova, în valoare de 24 milioane de euro, care vor fi alocați pentru reabilitarea segmentului de cale ferată între stațiile feroviare Bender-Căușeni-Basarabeasca Etulia-Giurgiulești. Detalii: https://bit.ly/3J0H9jh

Guvernul va reglementa procedurile de monitorizare a traficului navelor maritime pe apele navigabile ale Republicii Moldova. Pentru aceasta s-a realizat Regulamentul privind stabilirea Sistemului de monitorizare a traficului navelor maritime, care aliniază legislația națională la directivele Uniunii Europene. Conform prevederilor regulamentului, intrarea navelor în port va fi notificată în prealabil, cu indicarea informațiilor necesare pentru stabilirea gradului de risc asupra siguranței navigației, precum și luarea măsurilor necesare în cazul producerii unor accidente/incidente în timpul voiajului. Detalii: https://bit.ly/3dPRVuk

Curând vom semna contractul de finanţare dintre Republica Moldova şi Banca Europeană de Investiţii pentru realizarea Proiectului „Moldova drumuri IV”. În cadrul proiectului este prevăzută executarea lucrărilor de reabilitare, modernizare şi extindere a peste 150 de km de drum și elaborarea studiilor de fezabilitate şi a documentaţiei de proiect pentru mai multe sectoare de drum: M1, M2, M5. Detalii: https://bit.ly/3dPYixz

Procesul de tranziție la televiziunea digitală terestră în Republica Moldova se va încheia la 1 ianuarie 2022, cu sistarea televiziunii în sistem analogic terestru. Detalii: https://bit.ly/3ypI2N7

Începând cu anul viitor, pe data de 25 iunie, angajații din transportul naval vor marca sărbătoarea profesională - „Ziua lucrătorului din domeniul transportului naval”. Detalii: https://bit.ly/3s9MfU7
🇲🇩 🇹🇩 În perioada 16-17 decembrie mă voi afla într-o vizită de lucru la București. Voi fi însoțit de secretarul de stat pe dezvoltare regională, Ana Mardare și de secretarul de stat pe domeniul energetic, Constantin Borosan.

📍Pe data de 16 decembrie ne vom întâlni cu:
▫️István-Loránt Antal, Președintele Comisiei pentru Energie, Infrastructură energetică și Resurse minerale, Senatul României
▫️Ciprian-Constantin Șerban, Președintele Comisiei pentru Transporturi şi Infrastructură, Camera Deputaților
▫️Dan Vîlceanu, Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene
▫️Virgil-Daniel Popescu, Ministrului Energiei. La întâlnirea data, printre invitați vor fi și reprezentanții Operatorului Pieței de Energie Electrică și Gaze Naturale din România (OPCOM), Transelectrica, Transgaz, Romgaz, OMV Petrom, Rompetrol

📍 Pe data de 17 decembrie vom avea întrevederi cu:
▫️Sorin Grindeanu, Viceprim-ministru, Ministrul Transporturilor și Infrastructurii
▫️Barna Tánczos, Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor
🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙 - chiar dacă e enervant, fiți calmi, nu fiți ca Ion!
Cu privire la protestul desfășurat de un grup de transportatori.

Reiterez același mesaj menționat anterior. Una dintre principalele mele preocupări este ca oamenii să beneficieze de servicii de transport sigur, comod și accesibil, iar prețul achitat pentru serviciile de transport să fie unul corect și care corespunde realităților actuale.

Cum am și precizat, noi am dat curs tuturor demersurilor transportatorilor, am avut mai multe ședințe și am agreat că ministerul va face calculele pentru tariful real. Vă aducem la cunoștință, că la data de 16 noiembrie, în atenția transportatorilor a fost expediat un demers de către Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova, pentru a oferi informațiile necesare pe marginea calculelor tarifelor. Până la ziua de astăzi am recepționat informații și date doar de la 9 operatori de transport, din 67. Din aceștia 9, doar 7 au prezentat informațiile conform demersului trimis.

Nu înțelegem logica de a solicita majorarea tarifului, dacă atunci când solicităm date concrete în baza cărora să luăm această decizie, nu avem nicio reacție.

De fiecare dată, am spus că apreciem dreptul de a protesta, îl susținem și nu vom crea impedimente pentru desfășurarea acestor manifestări.

Colegii mei de la minister, la moment, au analizat datele contabile recepționate de la transportatori, ANTA și BNS. În continuare, în baza datelor, rapoartelor, notelor informative și expertizelor care au stat la baza reglementării tarifelor anterioare, în conformitate cu Metodologia de calculare a tarifelor pentru serviciile de transportare a călătorilor, ministerul va prezenta în scurt timp calculele efectuate pentru tarifele de transport de pasageri.

Și dacă mă întrebați de ce se tergiversează? E datorită faptului că am primit răspunsuri, așa cum am menționat mai sus, doar de la 9 operatori de transport.

Menționez că am mizat pe conlucrare și deschidere din partea transportatorilor. Ne-am așteptat ca majoritatea să dea curs solicitării noastre de a prezenta datele și în baza normelor legale, având la bază metodologia de comun să agreăm care este tariful real. Însă acest lucru nici până astăzi nu s-a clarificat.

Urmează ca săptămâna viitoare să avem o nouă întâlnire cu mai mulți operatori de transport rutier.
Stimați transportatori internaționali de marfă,

Ieri s-au finalizat lucrările comisiei CEMT. Astfel, în urma lucrărilor au fost repartizare autorizațiile CEMT pentru anul 2022 transportatorilor rutieri internaționali de marfă prin intermediul sistemului e-autorizație. Precizăm că anul acesta în urma condițiilor care au fost impuse prin modificarea Regulamentului privind eliberarea şi utilizarea autorizaţiilor de transporturi rutiere, au fost admiși la repartizare, operatorii de transport care corespund cerințelor de eligibilitate, conform parcului de autovehicule real antrenat.

Este de remarcat faptul că repartizarea delimitată a categoriilor Euro V și Euro VI ne-a permis să obținem majorarea cotei CEMT pentru vehicule ”EURO VI sigur” de la 204 autorizații în anul 2021 la 456 autorizații pentru anul 2022.

Repartizarea autorizațiilor s-a făcut pe baza solicitărilor depuse de operatori. S-a constat că mulți transportatori au solicitat autorizații pentru toate destinațiile disponibile, chiar dacă nu avea nevoie de ele. Pentru a evita asemenea situații, dorim să creăm mecanisme eficiente de distribuire a autorizațiilor CEMT, dar avem nevoie și de responsabilitate din partea transportatorilor. În acest sens, orice discuției sau eventuale modificări ale utilizării autorizațiilor primite se vor face transparent, în baza unor norme legale și prin implicarea Comisiei CEMT și ANTA. Nu vom accepta înțelegeri sau cedări de autorizații dintre transportatori.

Am mers pe transparență totală, am făcut publice toate procese verbale și am publicat toate listele pe site-ul ministerului - https://bit.ly/3GM6qeX. În continuare vom merge pe același principiu.
CNA confirmă că un angajat ANTA a fost reținut pentru că ar fi cerut și primit 10500 de lei de la un șofer stopat în trafic ca să nu-l documenteze.

Am un singur mesaj către toți care sunt implicați în acte de corupție: Opriți-vă imediat sau plecați din funcții!
🇲🇩 🇹🇩 România este un partener de încredere, mai ales în domeniul energetic, când ne-au fost alături în depășirea crizei gazelor din luna octombrie al anului curent. Despre acest lucru am vorbit cu ministrul Energiei al României, Virgil Popescu, dar și despre acțiunile concrete de cooperare comune care le vom întreprinde pe viitor.

Am discutat despre capacitățile de utilizare a gazoductului Iași-Chișinău, care este deja funcțional din 4 octombrie al acestui an, dar și oportunitățile de cooperarea în zona Mării Negre, ca alternative pentru diversificarea alimentării cu gaze naturale în regiune.

Am vorbit și despre dezvoltarea infrastructurii de transport al gazelor naturale a operatorului Vestmoldtransgaz. De altfel, am și fost informați despre demararea studiilor de fezabilitate pe următoarele construcții:

Construcția rețelei de transport al gazelor naturale cu DN 500 pe segmentul Ungheni – Bălți, cu conectarea în rețeaua de transport din Nordul republicii Ananiev-Cernăuți-Bogorodiceni;
Construcția stației de Comprimare a gazelor naturale amplasată în raionul Ungheni.
Conform planului, ambele proiecte, perioada de realizare este 2025 – 2026.

În ceea ce privește, interconexiunea asincronă Isaccea – Vulcănești – Chișinău, cu stație Back-to-Back în Vulcănești suntem la etapa desfășurării licitației pentru realizarea lucrărilor. Partea Română urmează să îmbunătățească protecțiile în stația Isaccea și să monteze fibră optică pe linia electrică de 400 kV Isaccea – Vulcănești, iar de la stația Isaccea până la graniță și să modernizeze o serie de elemente în stația electrică.

De asemenea, am fost înștiințați că proiectul liniei electrice Gădălin – Suceava pe partea României (linie necesară pentru conectarea cu tronsonul peste Prut Suceava – Bălți) este inclus de către Transelectrica în lista de proiecte strategice care vor fi implementate accelerat.

Am abordat și segmentul de eficiență energetică, unde am examinat posibilitățile de susținere a unor proiecte, cu beneficiarii autorităților locale din țara noastră, prin intermediul anumitor programe din România, ce ar putea oferi granturi statului nostru.
🟡 Comisia CEMT a reexaminat lista operatorilor de transport rutier, cărora li s-au repartizat autorizații CEMT restricţionate.

Pentru a putea obține autorizații, operatorul de transport rutier trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

1️⃣ pe parcursul ultimilor 3 ani nu a fost suspendat sau radiat din Registrul operatorilor de transport rutier;
2️⃣ a efectuat cel puţin 3 curse într-un an calendaristic, pe parcursul ultimilor 3 ani, în una dintre ţările restricţionate pentru care se solicită permisiunea.

În procesul de reexaminare, Comisia CEMT a constatat cu certitudine că unii operatori de transport rutier nu îndeplinesc condițiile prevăzute mai sus. Urmează reevaluarea repartizării autorizaților CEMT restricționate, inclusiv suspendarea procesului de eliberare a acestora.

Nu vom admite nici un fel de jocuri, interese și înțelegeri pe la spate. În acest sens, săptămâna viitoare colegii vor examina în detaliu listele pentru a ne asigura că totul este făcut corect.

👉 Suplimentar, am solicitat să se facă o anchetă internă la ANTA pentru a se determina care au fost cauzele acestui derapaj. Repet mesajul, opriți-vă. Schimbarea oricum va fi făcută.
Guvernul Republicii Moldova: Veste bună pentru șoferii de camioane, autobuze și microbuze din țara noastră.

Șoferii de TIR, microbuze și autobuze din Republica Moldova, care merg în România, nu vor mai sta în carantină. Decizia a fost aprobată ieri, în cadrul ședinței Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU) din România.

Astfel, membrii CNSU au decis exceptarea de la măsura carantinei a șoferilor de autovehicule cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2,4 tone, care transportă marfă. De asemenea, exceptați de la carantină vor fi și conducătorii de autovehicule cu mai mult de 9 locuri pe scaune, care asigură transport de persoane dacă vor prezenta certificatul de vaccinare, testare sau actul care confirmă trecerea prin boală.

Această decizie, care intră în vigoare din data de 19 decembrie 2021, contribuie la fluidizarea traficului transfrontalier.

https://www.cnscbt.ro/index.php/lex/2877-hotararea-cnsu-nr-115-din-17-12-2021
🇲🇩 🇹🇩 În vizita mea de lucru de la Bucureşti, m-am văzut şi cu ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Barna Tánczos.

Am discutat despre prevederile Acordului interguvernamental privind subtraversarea râului Prut şi coordonarea aspectelor tehnice pentru a putea ratifica Acordul şi lansarea lucrărilor de conectare la apă potabilă din jud. Iași a mai multor raioane din țara noastră, începând cu anul 2022.

Am solicitat transferul de experiență pe programele naționale dezvoltate de România pentru eficientizarea termică a blocurilor rezidențiale, precum este Programul Casa Verde Fotovoltaice, care se lansează săptămâna viitoare, pe 22 decembrie.

Am discutat şi despre reluarea dialogului privind proiectul de curățare a râului Bâc, care va fi implementat cu sprijinul României.