Andrei Spînu 🇲🇩🇪🇺
2.3K subscribers
389 photos
63 videos
864 links
Construim Moldova Europeană!
Download Telegram
Întru executarea dispozitivului Deciziei Curții de Apel Chișinău nr. 3a-416/21 din 16 noiembrie 2021 am semnat ordinul de încetare a raporturilor de serviciu al dlui Octavian NICOLAESCU din funcția de director al Autorității Aeronautice Civile.
🇲🇩 🇺🇦 Astăzi, la Kiev, am avut mai multe întrevederi unde am discutat despre securitatea energetică a țării noastre.

✔️ Împreună cu ministrul Energiei al Ucrainei, German Hałuszczenko am discutat conceptul Parteneriatului Regional pentru Securitate Energetică (RESP), pe care Ucraina l-a propus Comisiei Europene prin crearea unui hub de depozitare a gazelor naturale. De asemenea, am propus extinderea semnatarilor memorandumului de înțelegere privind acordarea suportului reciproc în situații de crize energetice.

✔️ M-am întâlnit cu directorul NPC Ukrenergo, Volodymyr Kudrytskyi. Am vorbit despre interconectarea sincronă de comun cu Ucraina la sistemul continental european ENTSO-E.

✔️ La final, am discutat cu operatorul sistemului de transportare a gazelor GTS din Ucraina, Serghei Makogon, despre posibilitățile de transport a gazelor naturale și stocarea acestora în depozitele subterane din Ucraina, inclusiv condițiile de stabilire a unor tarife avantajoase pentru transportare.

Mâine, voi continua discuțiile pe domeniul energetic cu directorul executiv al Naftogaz, Yuriy Vitrenko.
🇲🇩 🇺🇦 În cadrul vizitei mele la Kiev, am continuat discuțiile cu omologul meu, ministrul Infrastructurii al Ucrainei, Oleksandr Kubrakov.

Agenda a inclus următoarele subiecte:

Vor fi grăbite procedurile de construcție a podului Cosăuți (MD) – Yampol (UA)

Am convenit relansarea cursei de tren Chișinău - Kiev

Am discutat și necesitatea reabilitării liniilor de cale ferate aflate pe teritoriul Ucrainei, între stațiile Halta 111 – Basarabeasca, Halta 208 – Greceni, Etulia – Giurgiulești

Am vorbit și despre facilitarea tranzitului trenurilor pe teritoriul Ucrainei prin sectorul de cale ferată Giurgiulești - Reni - Etulia

Am convenit asupra tuturor aspectelor procedurale necesare pentru asigurarea, cât mai curând, a implementării regimului liberalizat de transport de marfă în regim bilateral și tranzit între ambele țări

Am primit asigurări că într-un termen scurt va fi dat curs solicitării de a fi majorat contingentului de autorizații de tranzit transport mărfuri între ambele state.
Vești bune pentru călători 🇲🇩🚉 🇷🇴

Începând cu data de 12 decembrie al anului curent se va relua circulația trenului Chișinău-București.
👍 Mulțumim tuturor cetățenilor care au ieșit la vot în cadrul alegerilor locale noi din 21 noiembrie.

Felicitări candidaților PAS care au câștigat din primul tur:
- Tatiana Macovei, Ucrainca, r. Căușeni
- Tudor Ceban – Hlinaia, Edineț
- Sergiu Neagu – Pîrlița, Fălești
- Ala Postlachi – Camenca, Glodeni
- Dumitru Cozvlovschi – Palanca, Ștefan Vodă

Vom fi alături de candidații PAS care au ajuns în turul 2:
- Lungu Constantin – Opaci, r. Căușeni
- Negru Ion – Hîrtop, r. Cimișlia
- Aurelia Temciuc – Bălceana, r. Hîncești
- Larisa Tomșa – Cneazevca, r. Leova
👷‍♂️Astăzi i-am prezentat angajaților Agenției pentru Supraveghere Tehnică, pe noul director Ion Moraru și pe directorul adjunct Veaceslav Șipitca.

Așteptările mele sunt ca ilegalitățile și corupția în construcții să fie încheiate. Nu mai tolerăm drumuri făcute aiurea, clădiri construite oriunde. Reiterez, ceea ce am spus la început de mandat - să construim cu respect față de natură, de cetățeni, de monumentele istorice. Trebuie să ne oprim să ne batem joc de țară.

Am rugat noii conduceri ca să fie reluate la control toate petițiile publice unde sunt plângeri în domeniul construcțiilor, să fie examinate și soluționate cum scrie buchia legii. Nu vreau să ajung la acest lucru, dar dacă va fi o construcție ilegală, de azi înainte, să știți că va fi demolată sau solicitat ca drumul să fie construit din nou.

Domnule Moraru, domnule Șipitica, aveți toată deschiderea și susținerea ministerului @Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Succes!
Stimați cetățeni, ieri, la solicitarea Gazprom, a avut loc ședința Consiliului de Observatori al MoldovaGaz. Unicul subiect al discuției a fost datoria curentă acumulată de către MoldovaGaz pentru luna octombrie și avansul pentru noiembrie. Aceste sume urmau să fie achitate până la data de 20 noiembrie. Acestă formulă de achitare pentru gaze este parte a contractului de bază între MoldovaGaz și Gazprom și nu este o condiționalitate nouă.

După ședința Consiliului de Observatori, MoldovaGaz a primit notificare de plată a datoriei în termen de 48 de ore. La moment această datorie constituie 74 278 446,91 dolari SUA. Datoria s-a creat din cauza achiziționării gazului în luna octombrie la preț de peste 790 USD/mia de metri cubi iar tariful la gaz aplicat pentru luna octombrie nu a acoperit diferența. Până la acest moment, Moldovagaz nu găsit o soluție comercială pentru a stinge această datorie curentă. După aplicarea tarifului modificat, din luna noiembrie, MoldovaGaz este obligată să achite integral consumul de gaz pentru Gazprom.

Ministerul Infrastructurii și Dezvolătrii Regionale a recepționat azi demersul MoldovaGaz referitor la situația creată. În acest sens, Guvernul, este în discuții pentru a identifica soluții și a garanta livrarea gazelor pentru cetățenii țării noastre. În acest sens, vom reveni cu informații suplimentare.
📌 Stimați reprezentanți ai mass-media, voi susține în scurt timp o conferință de presă. Vă aştept la ora 16.00, la Casa Guvernului, et. 1, intrarea din strada Pușkin.
​​🔴 Dosarul GAZULUI. Vicepremierul Spînu, conferință de presă: Modul de plată nu a fost parte din contractul nou semnat, este parte din vechiul contract (...) Avem banii pentru plata datoriilor și vom informa GazProm despre pașii întreprinși

Principalele declarații:

💰Cele 1.4 mlrd de lei datorie pentru octombrie și noiembrie (avans) vor fi plătiți din suma acordată Energocom în perioada stării de urgență. Soluția identificată va fi să cesionăm către Energocom datoria TermoElectrica către MoldovaGaz. Astfel, Energocom va plăti datoria către MoldovaGaz, iar MoldovaGaz va achita plata pentru factură. Acest pas contribuie și la reducerea datoriei Termoelectrica, și la cea față de MoldovaGaz.

🔘 Regretăm faptul că GazProm a decis să notifice în acest mod MoldovaGaz. Azi vom trimite o scrisoare oficială pentru a informa cu referire la pașii care urmează a fi întreprinși de Guvern pentru remedierea situației.
​​☎️ Î.S. "Administraţia de Stat a Drumurilor" pune la dispoziția tuturor călătorilor numerele de telefon la care veți putea afla, în regim non-stop, despre condițiile de circulație rutieră în perioada de iarnă.

🌨 Distribuiți și fiți la curent cu starea drumurilor din țară, în mod special, când planificați să călătoriți.

Să ajungeți cu bine oriunde v-ați porni. Drum bun!
Dragi cetățeni, stimați reprezentanți ai mass-media, tocmai am primit răspunsul Gazprom la solicitarea mea de a extinde termenul de plată pentru consumul curent de gaze. Astfel, termenul a fost extins până vineri 26 noiembrie.

Reamintesc că, Guvernul Republicii Moldova a luat toate măsurile necesare pentru ca vineri datoria acumulată pentru luna octombrie-noiembrie să fie achitată.
Astăzi, s-au votat în ședința de Guvern mai multe proiecte înaintate de ministerul pe care-l conduc. Le explic pe scurt:

1️⃣ Pe parcursul anului 2022, frigiderele, mașinile de spălat vase, mașinile de spălat, televizoarele, becurile și lămpile, conform sistemului de clasificare a etichetelor energetice, vor fi reclasificate, mai simplu, de la A la G, în locul de A+++ la D. Acest nou sistem, aplicat deja în UE, îi va ajuta pe consumatori să economisească bani alegând produse care consumă mai puțină energie. Spre exemplu, aparatele din clasa A (culoarea verde) au cel mai mic consum de energie, fiind eficiente din punct de vedere energetic, iar aparatele din clasa G (culoarea roșie) au cel mai mare consum energie. Detalii: https://bit.ly/3xk4iaF

2️⃣ În scurt timp începem negocierile asupra Contractului de finanțare dintre Republica Moldova și BEI pentru realizarea Proiectului „Moldova drumuri IV”. Proiectul prevede lansarea lucrărilor de reabilitare, modernizare și extindere a următoarelor sectoare de drumuri:
🚧 Drumul M5 Frontiera cu Ucraina–Criva–Bălți–Chișinău–Tiraspol–frontiera cu Ucraina, pe sectorul Criva–Bălți, cu o lungime de 133 km (reabilitare)
🚧 Drumul M2, centura orașului Chișinău, pe sectoarele 2 și 3, cu o lungime de 17,35 km (extindere la 4 benzi de circulație și intersecții denivelate)
🚧 Drumul M3 Chișinău–Comrat–Giurgiulești–frontieră cu România, sectorul de ocolire a orașului Cimișlia, km 0+000 – km 7+200 (construcție nouă). Detalii: https://bit.ly/32vz19z

3️⃣ Urmează să semnăm Acordul de Cooperare între Banca Europeană de Investiții, Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova, Agenția pentru Eficiență Energetică, Unitatea Consolidată pentru Implementarea și Monitorizarea Proiectelor în Domeniul Energeticii cu privire la asistența tehnică pentru elaborarea și implementarea proiectului Eficiența Energetică în Republica Moldova. Valoarea grantului nerambursabil este de 3,1 milioane de euro, și va fi utilizat pentru:
☑️ Elaborarea unui manual operațional
☑️ Elaborarea studiului de fezabilitate privind alegerea categoriilor de clădiri beneficiare
☑️ Certificarea performanței energetice a clădirilor
☑️ Elaborarea documentației de licitație
☑️ Activități de comunicare și vizibilitate
Detalii: https://bit.ly/3xkDTJN
În calitate de ministru responsabil de domeniul transporturilor, una din principalele mele preocupări este ca oamenii să beneficieze de servicii de transport sigur, comod și accesibil, iar prețul achitat pentru serviciile de transport să fie unul corect și care corespunde realităților actuale.

Nu pot să nu menționez faptul că un grup de transportatori a prezentat solicitări de a dubla, chiar și a tripla tariful aplicabil pentru călătoriile de pasageri: de la 0,60 - 0,70 lei/km la 1,37 - 1,85 lei/km. Spre exemplu, dacă la moment tariful Chișinău-Bălți este de 80 lei, ei doresc să fie 185 lei. Un alt exemplu, Chișinău-Drochia acum este 109 lei, după solicitarea lor prețul ar trebui să fie 245 lei. Aceste cerințe nu sunt justificate.

Vreau, un pic mai multă responsabilitate. Pentru că până a cere ceva, cred că, întâi, este nevoie de a oferi ceva. Transportatorii sunt rugați să investească mult mai serios în modernizarea autovehiculelor, așa cum prevede legea.

În același timp, vreau să le spun cetățenilor că discuția despre tarife se va face doar pe baza unor analize solide, care se realizează în aceste zile la minister. Când vom lua decizii, ne vom baza pe date reale, nu pe presiuni și proteste publice.

Invit la dialog și moderație, spunând încă o dată că vom apără în primul rând dreptul oamenilor de a avea parte de un transport civilizat la un preț decent.

Vă mulțumesc pentru înțelegere.
🇲🇩 🇩🇪 Astăzi am condus negocierile privind cooperarea pentru dezvoltare între Guvernul Republicii Moldova şi Guvernul Republicii Federale Germania, care s-a desfășurat în format virtual la Chişinău, Berlin şi Bonn.

Volumul total al cooperării tehnice și financiare bilaterale pentru perioada 2021-2022 constituie suma de 34,5 milioane euro, dintre care 23 milioane de euro sunt acordați pentru domeniile de gestiune ale Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.

Astfel, 15 milioane euro vor fi alocați pentru Proiectul „Sistemul de aprovizionare cu apă potabilă şi canalizare, Moldova Centru, faza 3”, care prevede extinderea rețelelor municipale de alimentare cu apă din raioanele Strășeni și Călărași și va conecta alte localități la conducta de apă pe distanțe lungi Chișinău-Strășeni-Călărași, care va fi construită în fazele 1 + 2 ale proiectului.

Alte 8 milioane de euro vor fi distribuiți pentru promovarea infrastructurii sociale și a serviciilor municipale. Proiectul prevede reabilitarea și extinderea infrastructurii, în special în zonele rurale, care vine să asigure condiții decente de trai cetățenilor noștri.
✈️ 🇪🇺 După un audit complex la Autoritatea Aeronautică Civilă, realizat de o misiune a Uniunii Europene în evaluarea siguranței în domeniul aviației din țara noastră, în luna septembrie, iată că astăzi, anunțăm că operatorii aerieni din Republica Moldova au fost excluși din „lista neagră” a UE. Acest lucru a fost reconfirmat și de comisarul european, Adina Vălean, care se află zilele acestea la Chișinău.

Este un pas important pentru Republica Moldova, care vine să fortifice relațiile comerciale și să faciliteze interconectarea cu țările Uniunii Europene.

Și mai mult decât atât, prin acest fapt, oamenii au siguranța că pot călători cu un operator aerian național care corespunde cerințelor internaționale.

Mulțumesc tuturor.
🤝Vreau să mulțumesc echipei care a lucrat de urgență la proiectul Hotărârii Guvernului cu privire la alocarea mijloacelor financiare și încheierea unei tranzacții, inclusiv la modificarea bugetului în parlament, în a doua lectură. Suntem cu adevărat într-o criză regională pe piața gazelor naturale. De aceea, suntem în fața faptului de a veni cu anumite acțiuni de urgență pentru a restabili capacitatea de plată a companiei MoldovaGaz, iar cetățenii, mediul de afaceri să aibă acces neîntrerupt la gazele naturale.

Acest proiect rezolvă două probleme:

📎 Asigură plata consumului curent de gaze pentru luna octombrie și avansul din luna noiembrie.

📎 Reduce presiunea de datorii a companiei Termoelectrica, care este o companie de stat strategică pentru țara noastră și care treptat trebuie să scape de datorii și să treacă la procesul de dezvoltare.

Suplimentar, vreau să remarc, pentru evitarea oricărei speculații, că acest ajutor de stat nu este unul clasic. Termoelectrica în continuare își va achita datoriile, doar că direct către Energocom și nu către Moldovagaz, cum se practica anterior. Această intervenție schimbă proprietarul datoriei, și eu cred că avem un motiv în plus să îmbunătățim buna funcționare a companiei Termolectrica, iar acești bani să se întoarcă la Energocom și eventual la bugetul de stat.
📑 Ucraina a dat curs solicitării Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova de a oferi o cotă suplimentară de autorizații pentru transport marfă. Astfel, în zilele următoare urmează să primim, pentru anul curent, 3000 autorizații de tip tranzit/bilaterale şi 2000 de autorizații portuare.

🇲🇩 🇺🇦 Acesta este un rezultat imediat realizat în urma vizitei pe care am efectuat-o la Kiev, în luna noiembrie curent. Mizăm pe cooperarea deschisă și eficientă pe viitor cu omologii noștri Ucraineni.

Urmează ca în perioada 6-7 decembrie 2021 să aibă loc Ședința comisiei mixte moldo-ucrainene în domeniul transportului rutier internațional, unde vor fi discutate un șir de subiecte actuale pe domeniul transportului rutier, inclusiv, definitivarea a tuturor aspectelor procedurale pentru asigurarea implementării unui regim liberalizat de transport de marfă.
🔴 𝐂𝐍𝐄𝐒𝐏 𝐚 𝐚𝐝𝐨𝐩𝐭𝐚𝐭 𝐦𝐚̆𝐬𝐮𝐫𝐢 𝐢̂𝐧 𝐜𝐨𝐧𝐭𝐞𝐱𝐭𝐮𝐥 𝐚𝐩𝐚𝐫𝐢𝐭̦𝐢𝐞𝐢 𝐧𝐨𝐢𝐢 𝐭𝐮𝐥𝐩𝐢𝐧𝐢 𝐁.𝟏.𝟏.𝟓𝟐𝟗 𝐚 𝐜𝐨𝐫𝐨𝐧𝐚𝐯𝐢𝐫𝐮𝐬𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐭𝐢𝐩 𝐧𝐨𝐮

Astăzi, 28 noiembrie, a fost convocată de urgență ședința Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică, în legătură cu apariția noii tulpini B.1.1.529 – Omicron - a coronavirusului de tip nou și a clasificării acesteia drept îngrijorătoare de către Organizația Mondială a Sănătății.

CNESP a decis introducerea regimului de carantină de 14 zile pentru cetățenii Republicii Moldova care sosesc din opt state din sudul Africii (Africa de Sud, Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambic, Namibia, Eswatini și Malawi). Carantina poate fi întreruptă după a 7-a zi dacă persoanele în cauză efectuează un test PCR cu rezultat negativ. A fost stabilită și interzicerea accesului pe teritoriul Republicii Moldova a cetățenilor străini și apatrizilor care au călătorit în ultimele 14 zile în aceste țări. Totodată, Comisia a discutat despre posibilitatea introducerii ulterioare a unor măsuri suplimentare cu privire la persoanele care sosesc din state considerate cu risc de transmitere a noii tulpini, urmând a fi monitorizate atent evoluțiile epidemiologice și fluxurile de pasageri în următoarele zile.

De asemenea, Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene a fost însărcinat să întreprindă măsurile necesare pentru a determina dacă există cetățeni ai Republicii Moldova în statele menționate mai sus și ce măsuri de repatriere pot fi întreprinse pentru aceștia, după caz.

Comisia recomandă evitarea deplasărilor peste hotare în cele 8 țări, precum și în alte state în care au fost depistate cazuri de infectare cu tulpina Omicron, fiind subliniată în cursul discuțiilor importanța informării prealabile cu privire la situația epidemiologică din țările de destinație.
📍 🇷🇸 Mâine, 30 noiembrie, mă voi afla la Belgrad. Voi participa la cea de-a 19 reuniune a Consiliului Ministerial, organizat de Comunitatea Energetică Europeană. Pe agenda evenimentului vor fi abordate mai multe subiecte, printre care amendamentele la Tratatul Comunității Energetice și Pachetul Energie Curată.

Moldova are nevoie de parteneriate puternice care să asigure securitatea energetică, iar astfel de platforme ne oferă acele dialoguri interstatale necesare pentru implementarea strategiilor de țară.
🔝 Sunt la Consiliul Ministerial a Comunității Energetice. Agenda Consiliului a inclus adaptarea și adoptarea de către Părțile Contractante a Pachetului energie curată, compus din următoarele documente:

Directiva 2019/944 privind normele comune pentru piața internă de energie electrică;

Regulamentul 2019/941 privind pregătirea pentru riscuri în sectorul energiei electrice;

Directiva 2018/2001 privind promovarea utilizării energiei din surse regenerabile;

Directiva 2018/2002 privind eficiența energetică;

Regulamentul 2018/1999 privind guvernanța uniunii energetice și a acțiunilor climatice;

Regulamentul de punere în aplicare 2020/1208 privind structura, formatul, procedurile de transmitere și revizuirea informațiilor raportate în temeiul Regulamentului 2018/1999;

Regulamentul delegat 2020/1044 de completare a Regulamentului 2018/1999 în ceea ce privește valorile potențialului de încălzire globală și orientările privind inventarierea, precum și sistemul de inventariere.

În conformitate cu noul Pachet energetic consumatorul este plasat în centrul tranziției către energie curată, iar noile reguli permit participarea activă a consumatorilor la piața energiei, oferind în același timp un cadru puternic pentru protecția consumatorilor.

Pachetul energetic adoptat prevede obligativitatea elaborării planurilor de acțiuni privind gestionarea crizelor în domeniul energiei electrice și punerea în aplicare a instrumentelor adecvate pentru prevenirea și gestionarea acestor situații.

Directivele privind promovarea utilizării energiei din surse regenerabile și privind eficiența energetică prevăd creșterea ambiției în ceea ce privește valorificarea energiei din surse regenerabile și obținerea economiilor de energie.

De asemenea, Pachetul energetic introduce cadrul juridic necesar elaborării Planului Național Integrat Privind Energia și Clima. Astfel, Părțile Contractante își vor planifica obiectivele în domeniul energie sustenabile într-un document de politici unic.

Termenul limită pentru transpunerea Pachetului energie curată în legislația națională este 31 decembrie 2022.

Suplimentar, Consiliul Ministerial a adoptat Foaia de parcurs privind decarbonizarea pentru Părțile Contractante la Comunitatea Energetică. Adoptarea Foii de parcurs transmite un semnal important privind disponibilitatea Comunității Energetice de a se alătura eforturilor Uniunii Europene în vedere asigurării neutralității climatice către anul 2050.

Republica Moldova a aderat la Tratatul de instituire a Comunității Energetice în anul 2010 prin care s-a angajat să se alinieze la aquis-ul comunitar în domeniul energiei, a cărui scop constă în reformarea sectorului energetic în beneficiul consumatorilor.

Cooperarea în sectorul energetic cu Uniunea Europeană prin intermediul Comunității Energetice este indicată și în Acordul de Asociere.