✅ Lucrurile revin la normal. Presiunile din toate segmentele sistemului de transport al Moldovatransgaz sunt peste valorile critice și continuă să crească, valoarea medie a presiunii gazelor naturale din conductele magistrale ale sistemului de transport fiind de cca 22,6 bar.
Volumul de gaze naturale care urmează să intre la punctele de interconectare cu Ucraina, la ziua de astăzi constituie un volum de 14,2 mil. m3, față de 5,7 mil. m3/zi în luna octombrie.
Despre situația conectărilor la energia termică în mun. Chișinău vă informez că din totalul de 4.430 de obiecte racordate la SACET sunt conectate la încălzire 3.335 (aproximativ 75%), dintre care:
⏺ 2.540 blocuri locative, ceea ce constituie peste 90% din fondul locativ,
⏺ 142 grădinițe,
⏺ 124 școli/licee,
⏺ 58 instituții medicale,
⏺ 50 instituții superioare de învățământ,
⏺ 283 agenți economici,
⏺ 114 case particulare.
Pe parcursul zilei de astazi, urmează să fie conectate încă 136 blocuri locative. Din cele 2.845 de blocuri locative neconectate, cca 170 sunt neconectate, din considerentul că administratorii nu au solicitat furnizarea energiei termice pentru încălzire.
În cee ace privește mun. Bălți, începând cu data de 30 octombrie CET-Nord a revenit la regimul normal de lucru și a început a conecta consumatorii conform graficului și regimurilor tehnologice de producere. La situația actuală sunt conectate toate obiectele sociale și 412 blocuri locative din numărul total de 719.
Termogaz-Bălți, la fel a primit volumele necesare de gaze naturale, respectiv a conectat obiectele sociale și blocurile locative deservite.
Măsurile care vor fi luate pentru perioada imediat următoare:
🔃 Trecerea SA „Termoelectrica” CET Sursa 1 de la utilizarea păcurii la arderea gazelor naturale;
🔃 Suplinirea rezervelor de combustibil alternativ;
🔃 Compensarea volumelor de gaze naturale preluate din conturile de echilibrare operaționale ale sistemului ucrainean și românesc de transport al gazelor naturale;
🔃 Compensarea volumului de energie electrică consumat din sistemul electroenergetic al Ucrainei prin creșterea graficului de producție al MGRES
Volumul de gaze naturale care urmează să intre la punctele de interconectare cu Ucraina, la ziua de astăzi constituie un volum de 14,2 mil. m3, față de 5,7 mil. m3/zi în luna octombrie.
Despre situația conectărilor la energia termică în mun. Chișinău vă informez că din totalul de 4.430 de obiecte racordate la SACET sunt conectate la încălzire 3.335 (aproximativ 75%), dintre care:
⏺ 2.540 blocuri locative, ceea ce constituie peste 90% din fondul locativ,
⏺ 142 grădinițe,
⏺ 124 școli/licee,
⏺ 58 instituții medicale,
⏺ 50 instituții superioare de învățământ,
⏺ 283 agenți economici,
⏺ 114 case particulare.
Pe parcursul zilei de astazi, urmează să fie conectate încă 136 blocuri locative. Din cele 2.845 de blocuri locative neconectate, cca 170 sunt neconectate, din considerentul că administratorii nu au solicitat furnizarea energiei termice pentru încălzire.
În cee ace privește mun. Bălți, începând cu data de 30 octombrie CET-Nord a revenit la regimul normal de lucru și a început a conecta consumatorii conform graficului și regimurilor tehnologice de producere. La situația actuală sunt conectate toate obiectele sociale și 412 blocuri locative din numărul total de 719.
Termogaz-Bălți, la fel a primit volumele necesare de gaze naturale, respectiv a conectat obiectele sociale și blocurile locative deservite.
Măsurile care vor fi luate pentru perioada imediat următoare:
🔃 Trecerea SA „Termoelectrica” CET Sursa 1 de la utilizarea păcurii la arderea gazelor naturale;
🔃 Suplinirea rezervelor de combustibil alternativ;
🔃 Compensarea volumelor de gaze naturale preluate din conturile de echilibrare operaționale ale sistemului ucrainean și românesc de transport al gazelor naturale;
🔃 Compensarea volumului de energie electrică consumat din sistemul electroenergetic al Ucrainei prin creșterea graficului de producție al MGRES
✅ Suntem aproape de oameni! Venim cu următoarele măsuri de compensare pentru perioada rece a anului:
➡️Pentru 300 de mii de familii vulenrabile, indemnizația pentru perioada rece a anului va crește de la 500 la 700 de lei pe lună
➡️Toți consumatorii casnici, cca 746 mii familii, vor primi compensații la factura de gaze. Reducerile se vor aplica direct în facturi. Pentru primii 50 m3 gaz consumați - se va achita 6,8 lei (Guvernul va achita diferența de 4,3 lei). Pentru încă 100 m3 consumați, se va achita 7,9 lei. (Guvernul achită va achita diferența de 3,2 lei).
➡️222 mii consumatori casnici din zonele cu încălzire centralizată din Chișinău și Bălți vor fi compensați la creșterea prețului la agentul termic.
🤝Împreunvă vom trece de această perioadă complicată.
➡️Pentru 300 de mii de familii vulenrabile, indemnizația pentru perioada rece a anului va crește de la 500 la 700 de lei pe lună
➡️Toți consumatorii casnici, cca 746 mii familii, vor primi compensații la factura de gaze. Reducerile se vor aplica direct în facturi. Pentru primii 50 m3 gaz consumați - se va achita 6,8 lei (Guvernul va achita diferența de 4,3 lei). Pentru încă 100 m3 consumați, se va achita 7,9 lei. (Guvernul achită va achita diferența de 3,2 lei).
➡️222 mii consumatori casnici din zonele cu încălzire centralizată din Chișinău și Bălți vor fi compensați la creșterea prețului la agentul termic.
🤝Împreunvă vom trece de această perioadă complicată.
📺 Ne vedem diseară la emisiunea Cabinetul din umbră, de la Jurnal TV, ora 20:00.
✅ Raportul de 100 de zile al Guvernului poate fi găsit aici: https://100zile.gov.md/
✅ AST (Agenția de Supraveghere Tehnică) are conducere nouă:
➡️Învingătorul concursului pentru funcția de director al AST este Ion Moraru. Acesta și-a făcut studiile la Universitatea Tehnică din Moldova, Facultatea de Urbanism și Arhitectură. Ion Moraru a ocupat mai multe funcții de arhitect și director la mai multe întreprinderi specializate în domeniul arhitecturii, urbanismului şi serviciilor aferente.
➡️La funcția publică de director adjunct al AST, în urma concursului, s-a calificat Veaceslav Șipitca. Domnul Șipitca este absolvent al facultății de urbanism și arhitectură a Universității Tehnice din Moldova. A deținut mai multe funcții, ca expert tehnic în domeniul securității industriale în ramura alimentării cu gaze, ca inginer proiectant, precum și de șef secție expertiza securității industriale în cadrul Centrului tehnic Securitate Industrială și Certificare.
➡️Învingătorul concursului pentru funcția de director al AST este Ion Moraru. Acesta și-a făcut studiile la Universitatea Tehnică din Moldova, Facultatea de Urbanism și Arhitectură. Ion Moraru a ocupat mai multe funcții de arhitect și director la mai multe întreprinderi specializate în domeniul arhitecturii, urbanismului şi serviciilor aferente.
➡️La funcția publică de director adjunct al AST, în urma concursului, s-a calificat Veaceslav Șipitca. Domnul Șipitca este absolvent al facultății de urbanism și arhitectură a Universității Tehnice din Moldova. A deținut mai multe funcții, ca expert tehnic în domeniul securității industriale în ramura alimentării cu gaze, ca inginer proiectant, precum și de șef secție expertiza securității industriale în cadrul Centrului tehnic Securitate Industrială și Certificare.
🇲🇩🇷🇴 Astăzi m-am întâlnit cu Secretarul de Stat de la Ministerul Transporturilor și Infrastructurii din România, Irinel Ionel Scrioșteanu.
Îmi doresc să extindem şi să deblocăm tot ceea ce a fost inițiat și lăsat. De aceea, pe agenda bilaterală am vorbit despre:
➡️ Posibilitatea creșterii numărului de frecvențe efectuate de operatorii aerieni români pe segmentul București-Chișinău-București, dar și diversificarea destinațiilor prin operarea unor noi curse și de pe alte aeroporturi internaționale din Romania, precum Cluj, Timișoara
➡️ Construcția podului rutier de frontieră peste râul Prut, între localitățile Ungheni (Republica Moldova) - Ungheni (România), reabilitarea podurilor rutiere la punctele de trecere a frontierei Giurgiulești - Galați, Sculeni - Sculeni, Cahul - Oancea și Leușeni-Albița
➡️ Extinderea liniei de cale ferată cu ecartament larg până la stația Nicolina pentru circulația trenurilor pe cale largă pe direcția Ungheni - Cristeși Jijia - Socola - Nicolina
➡️ Semnarea unui Memorandum de înțelegere dintre Guvernele României, Republicii Moldova și a Ucrainei privind cooperarea în proiectul de reabilitare a coridorului de cale ferată Iași - Chișinău - Odessa
➡️ Construcția autostrăzii Târgu Neamț - Iași - Ungheni
🤝 „Trebuie sa trecem de la podul de flori, la poduri de piatră.”, acest lucru mi-a spus domnul Scrioșteanu și-l susțin cu toată convingerea în tot acest proces amplu de dezvoltare a infrastructurii rutiere care leagă țara noastră cu România.
Îmi doresc să extindem şi să deblocăm tot ceea ce a fost inițiat și lăsat. De aceea, pe agenda bilaterală am vorbit despre:
➡️ Posibilitatea creșterii numărului de frecvențe efectuate de operatorii aerieni români pe segmentul București-Chișinău-București, dar și diversificarea destinațiilor prin operarea unor noi curse și de pe alte aeroporturi internaționale din Romania, precum Cluj, Timișoara
➡️ Construcția podului rutier de frontieră peste râul Prut, între localitățile Ungheni (Republica Moldova) - Ungheni (România), reabilitarea podurilor rutiere la punctele de trecere a frontierei Giurgiulești - Galați, Sculeni - Sculeni, Cahul - Oancea și Leușeni-Albița
➡️ Extinderea liniei de cale ferată cu ecartament larg până la stația Nicolina pentru circulația trenurilor pe cale largă pe direcția Ungheni - Cristeși Jijia - Socola - Nicolina
➡️ Semnarea unui Memorandum de înțelegere dintre Guvernele României, Republicii Moldova și a Ucrainei privind cooperarea în proiectul de reabilitare a coridorului de cale ferată Iași - Chișinău - Odessa
➡️ Construcția autostrăzii Târgu Neamț - Iași - Ungheni
🤝 „Trebuie sa trecem de la podul de flori, la poduri de piatră.”, acest lucru mi-a spus domnul Scrioșteanu și-l susțin cu toată convingerea în tot acest proces amplu de dezvoltare a infrastructurii rutiere care leagă țara noastră cu România.
⚡️ Astăzi a fost semnat contractul de construcție a liniei electrice aeriene de 400 kV de transport a energiei electrice pe direcția Vulcănești – Chișinău. Documentul a fost semnat între Unitatea Consolidată pentru Implementarea și Monitorizarea Proiectelor în domeniul Energeticii (UCIPE) şi compania indiană KEC International, desemnată câștigătoare a licitației internaționale. Este un proiect important pentru asigurarea securității energetice a țării noastre.
📍 Mai multe detalii despre proiect le voi relata într-o conferință de presă. Evenimentul va avea loc luni, ora 13:00, la Casa Guvernului, et. 1, intrarea din str. A. Pușkin.
📍 Mai multe detalii despre proiect le voi relata într-o conferință de presă. Evenimentul va avea loc luni, ora 13:00, la Casa Guvernului, et. 1, intrarea din str. A. Pușkin.
🌳 Vă mulțumesc. Împreună cu echipa ministerului am sădit 5000 de puieți de salcâm pe 1.2 hectare de pământ. We rock!
✅ În perioada 18-19 noiembrie mă voi afla într-o vizită de lucru la Kiev, Ucraina, împreună cu Secretarii de stat pe domeniul transporturilor și energetic.
➡️Agenda vizitei include mai multe întrevederi cu:
· Ministrul Energiei al Ucrainei, German Hałuszczenko
· Ministrul Infrastructurii al Ucrainei, Oleksandr Kubrakov
· Directorul general al GTS din Ucraina (Operator al sistemului de transportare a gazelor), Serghei Makogon
· Directorul NPC Ukrenergo, Volodymyr Kudrytskyi. Ukrenergo este operatorul Sistemului Integrat de Energie al Ucrainei.
➡️A doua zi voi continua întrevederile cu:
· Directorul general al Căilor ferate din Ucraina Ukrzaliznytsia, Alexander Kanishin
· Directorul executiv al Naftogaz, Yuriy Vitrenko și cu directorul general al Ukrtransgaz, Serhiy Pereloma
➡️Agenda vizitei include mai multe întrevederi cu:
· Ministrul Energiei al Ucrainei, German Hałuszczenko
· Ministrul Infrastructurii al Ucrainei, Oleksandr Kubrakov
· Directorul general al GTS din Ucraina (Operator al sistemului de transportare a gazelor), Serghei Makogon
· Directorul NPC Ukrenergo, Volodymyr Kudrytskyi. Ukrenergo este operatorul Sistemului Integrat de Energie al Ucrainei.
➡️A doua zi voi continua întrevederile cu:
· Directorul general al Căilor ferate din Ucraina Ukrzaliznytsia, Alexander Kanishin
· Directorul executiv al Naftogaz, Yuriy Vitrenko și cu directorul general al Ukrtransgaz, Serhiy Pereloma
✅ Întru executarea dispozitivului Deciziei Curții de Apel Chișinău nr. 3a-416/21 din 16 noiembrie 2021 am semnat ordinul de încetare a raporturilor de serviciu al dlui Octavian NICOLAESCU din funcția de director al Autorității Aeronautice Civile.
🇲🇩 🇺🇦 Astăzi, la Kiev, am avut mai multe întrevederi unde am discutat despre securitatea energetică a țării noastre.
✔️ Împreună cu ministrul Energiei al Ucrainei, German Hałuszczenko am discutat conceptul Parteneriatului Regional pentru Securitate Energetică (RESP), pe care Ucraina l-a propus Comisiei Europene prin crearea unui hub de depozitare a gazelor naturale. De asemenea, am propus extinderea semnatarilor memorandumului de înțelegere privind acordarea suportului reciproc în situații de crize energetice.
✔️ M-am întâlnit cu directorul NPC Ukrenergo, Volodymyr Kudrytskyi. Am vorbit despre interconectarea sincronă de comun cu Ucraina la sistemul continental european ENTSO-E.
✔️ La final, am discutat cu operatorul sistemului de transportare a gazelor GTS din Ucraina, Serghei Makogon, despre posibilitățile de transport a gazelor naturale și stocarea acestora în depozitele subterane din Ucraina, inclusiv condițiile de stabilire a unor tarife avantajoase pentru transportare.
Mâine, voi continua discuțiile pe domeniul energetic cu directorul executiv al Naftogaz, Yuriy Vitrenko.
✔️ Împreună cu ministrul Energiei al Ucrainei, German Hałuszczenko am discutat conceptul Parteneriatului Regional pentru Securitate Energetică (RESP), pe care Ucraina l-a propus Comisiei Europene prin crearea unui hub de depozitare a gazelor naturale. De asemenea, am propus extinderea semnatarilor memorandumului de înțelegere privind acordarea suportului reciproc în situații de crize energetice.
✔️ M-am întâlnit cu directorul NPC Ukrenergo, Volodymyr Kudrytskyi. Am vorbit despre interconectarea sincronă de comun cu Ucraina la sistemul continental european ENTSO-E.
✔️ La final, am discutat cu operatorul sistemului de transportare a gazelor GTS din Ucraina, Serghei Makogon, despre posibilitățile de transport a gazelor naturale și stocarea acestora în depozitele subterane din Ucraina, inclusiv condițiile de stabilire a unor tarife avantajoase pentru transportare.
Mâine, voi continua discuțiile pe domeniul energetic cu directorul executiv al Naftogaz, Yuriy Vitrenko.
🇲🇩 🇺🇦 În cadrul vizitei mele la Kiev, am continuat discuțiile cu omologul meu, ministrul Infrastructurii al Ucrainei, Oleksandr Kubrakov.
Agenda a inclus următoarele subiecte:
☑ Vor fi grăbite procedurile de construcție a podului Cosăuți (MD) – Yampol (UA)
☑ Am convenit relansarea cursei de tren Chișinău - Kiev
☑ Am discutat și necesitatea reabilitării liniilor de cale ferate aflate pe teritoriul Ucrainei, între stațiile Halta 111 – Basarabeasca, Halta 208 – Greceni, Etulia – Giurgiulești
☑ Am vorbit și despre facilitarea tranzitului trenurilor pe teritoriul Ucrainei prin sectorul de cale ferată Giurgiulești - Reni - Etulia
☑ Am convenit asupra tuturor aspectelor procedurale necesare pentru asigurarea, cât mai curând, a implementării regimului liberalizat de transport de marfă în regim bilateral și tranzit între ambele țări
☑ Am primit asigurări că într-un termen scurt va fi dat curs solicitării de a fi majorat contingentului de autorizații de tranzit transport mărfuri între ambele state.
Agenda a inclus următoarele subiecte:
☑ Vor fi grăbite procedurile de construcție a podului Cosăuți (MD) – Yampol (UA)
☑ Am convenit relansarea cursei de tren Chișinău - Kiev
☑ Am discutat și necesitatea reabilitării liniilor de cale ferate aflate pe teritoriul Ucrainei, între stațiile Halta 111 – Basarabeasca, Halta 208 – Greceni, Etulia – Giurgiulești
☑ Am vorbit și despre facilitarea tranzitului trenurilor pe teritoriul Ucrainei prin sectorul de cale ferată Giurgiulești - Reni - Etulia
☑ Am convenit asupra tuturor aspectelor procedurale necesare pentru asigurarea, cât mai curând, a implementării regimului liberalizat de transport de marfă în regim bilateral și tranzit între ambele țări
☑ Am primit asigurări că într-un termen scurt va fi dat curs solicitării de a fi majorat contingentului de autorizații de tranzit transport mărfuri între ambele state.
Vești bune pentru călători 🇲🇩🚉 🇷🇴
Începând cu data de 12 decembrie al anului curent se va relua circulația trenului Chișinău-București.
Începând cu data de 12 decembrie al anului curent se va relua circulația trenului Chișinău-București.
👍 Mulțumim tuturor cetățenilor care au ieșit la vot în cadrul alegerilor locale noi din 21 noiembrie.
Felicitări candidaților PAS care au câștigat din primul tur:
- Tatiana Macovei, Ucrainca, r. Căușeni
- Tudor Ceban – Hlinaia, Edineț
- Sergiu Neagu – Pîrlița, Fălești
- Ala Postlachi – Camenca, Glodeni
- Dumitru Cozvlovschi – Palanca, Ștefan Vodă
Vom fi alături de candidații PAS care au ajuns în turul 2:
- Lungu Constantin – Opaci, r. Căușeni
- Negru Ion – Hîrtop, r. Cimișlia
- Aurelia Temciuc – Bălceana, r. Hîncești
- Larisa Tomșa – Cneazevca, r. Leova
Felicitări candidaților PAS care au câștigat din primul tur:
- Tatiana Macovei, Ucrainca, r. Căușeni
- Tudor Ceban – Hlinaia, Edineț
- Sergiu Neagu – Pîrlița, Fălești
- Ala Postlachi – Camenca, Glodeni
- Dumitru Cozvlovschi – Palanca, Ștefan Vodă
Vom fi alături de candidații PAS care au ajuns în turul 2:
- Lungu Constantin – Opaci, r. Căușeni
- Negru Ion – Hîrtop, r. Cimișlia
- Aurelia Temciuc – Bălceana, r. Hîncești
- Larisa Tomșa – Cneazevca, r. Leova
👷♂️Astăzi i-am prezentat angajaților Agenției pentru Supraveghere Tehnică, pe noul director Ion Moraru și pe directorul adjunct Veaceslav Șipitca.
Așteptările mele sunt ca ilegalitățile și corupția în construcții să fie încheiate. Nu mai tolerăm drumuri făcute aiurea, clădiri construite oriunde. Reiterez, ceea ce am spus la început de mandat - să construim cu respect față de natură, de cetățeni, de monumentele istorice. Trebuie să ne oprim să ne batem joc de țară.
Am rugat noii conduceri ca să fie reluate la control toate petițiile publice unde sunt plângeri în domeniul construcțiilor, să fie examinate și soluționate cum scrie buchia legii. Nu vreau să ajung la acest lucru, dar dacă va fi o construcție ilegală, de azi înainte, să știți că va fi demolată sau solicitat ca drumul să fie construit din nou.
Domnule Moraru, domnule Șipitica, aveți toată deschiderea și susținerea ministerului @Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Succes!
Așteptările mele sunt ca ilegalitățile și corupția în construcții să fie încheiate. Nu mai tolerăm drumuri făcute aiurea, clădiri construite oriunde. Reiterez, ceea ce am spus la început de mandat - să construim cu respect față de natură, de cetățeni, de monumentele istorice. Trebuie să ne oprim să ne batem joc de țară.
Am rugat noii conduceri ca să fie reluate la control toate petițiile publice unde sunt plângeri în domeniul construcțiilor, să fie examinate și soluționate cum scrie buchia legii. Nu vreau să ajung la acest lucru, dar dacă va fi o construcție ilegală, de azi înainte, să știți că va fi demolată sau solicitat ca drumul să fie construit din nou.
Domnule Moraru, domnule Șipitica, aveți toată deschiderea și susținerea ministerului @Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Succes!
✅ Stimați cetățeni, ieri, la solicitarea Gazprom, a avut loc ședința Consiliului de Observatori al MoldovaGaz. Unicul subiect al discuției a fost datoria curentă acumulată de către MoldovaGaz pentru luna octombrie și avansul pentru noiembrie. Aceste sume urmau să fie achitate până la data de 20 noiembrie. Acestă formulă de achitare pentru gaze este parte a contractului de bază între MoldovaGaz și Gazprom și nu este o condiționalitate nouă.
După ședința Consiliului de Observatori, MoldovaGaz a primit notificare de plată a datoriei în termen de 48 de ore. La moment această datorie constituie 74 278 446,91 dolari SUA. Datoria s-a creat din cauza achiziționării gazului în luna octombrie la preț de peste 790 USD/mia de metri cubi iar tariful la gaz aplicat pentru luna octombrie nu a acoperit diferența. Până la acest moment, Moldovagaz nu găsit o soluție comercială pentru a stinge această datorie curentă. După aplicarea tarifului modificat, din luna noiembrie, MoldovaGaz este obligată să achite integral consumul de gaz pentru Gazprom.
Ministerul Infrastructurii și Dezvolătrii Regionale a recepționat azi demersul MoldovaGaz referitor la situația creată. În acest sens, Guvernul, este în discuții pentru a identifica soluții și a garanta livrarea gazelor pentru cetățenii țării noastre. În acest sens, vom reveni cu informații suplimentare.
După ședința Consiliului de Observatori, MoldovaGaz a primit notificare de plată a datoriei în termen de 48 de ore. La moment această datorie constituie 74 278 446,91 dolari SUA. Datoria s-a creat din cauza achiziționării gazului în luna octombrie la preț de peste 790 USD/mia de metri cubi iar tariful la gaz aplicat pentru luna octombrie nu a acoperit diferența. Până la acest moment, Moldovagaz nu găsit o soluție comercială pentru a stinge această datorie curentă. După aplicarea tarifului modificat, din luna noiembrie, MoldovaGaz este obligată să achite integral consumul de gaz pentru Gazprom.
Ministerul Infrastructurii și Dezvolătrii Regionale a recepționat azi demersul MoldovaGaz referitor la situația creată. În acest sens, Guvernul, este în discuții pentru a identifica soluții și a garanta livrarea gazelor pentru cetățenii țării noastre. În acest sens, vom reveni cu informații suplimentare.
📌 Stimați reprezentanți ai mass-media, voi susține în scurt timp o conferință de presă. Vă aştept la ora 16.00, la Casa Guvernului, et. 1, intrarea din strada Pușkin.
Forwarded from dumitruciorici.com 🇲🇩
🔴 Dosarul GAZULUI. Vicepremierul Spînu, conferință de presă: Modul de plată nu a fost parte din contractul nou semnat, este parte din vechiul contract (...) Avem banii pentru plata datoriilor și vom informa GazProm despre pașii întreprinși
Principalele declarații:
💰Cele 1.4 mlrd de lei datorie pentru octombrie și noiembrie (avans) vor fi plătiți din suma acordată Energocom în perioada stării de urgență. Soluția identificată va fi să cesionăm către Energocom datoria TermoElectrica către MoldovaGaz. Astfel, Energocom va plăti datoria către MoldovaGaz, iar MoldovaGaz va achita plata pentru factură. Acest pas contribuie și la reducerea datoriei Termoelectrica, și la cea față de MoldovaGaz.
🔘 Regretăm faptul că GazProm a decis să notifice în acest mod MoldovaGaz. Azi vom trimite o scrisoare oficială pentru a informa cu referire la pașii care urmează a fi întreprinși de Guvern pentru remedierea situației.
Principalele declarații:
💰Cele 1.4 mlrd de lei datorie pentru octombrie și noiembrie (avans) vor fi plătiți din suma acordată Energocom în perioada stării de urgență. Soluția identificată va fi să cesionăm către Energocom datoria TermoElectrica către MoldovaGaz. Astfel, Energocom va plăti datoria către MoldovaGaz, iar MoldovaGaz va achita plata pentru factură. Acest pas contribuie și la reducerea datoriei Termoelectrica, și la cea față de MoldovaGaz.
🔘 Regretăm faptul că GazProm a decis să notifice în acest mod MoldovaGaz. Azi vom trimite o scrisoare oficială pentru a informa cu referire la pașii care urmează a fi întreprinși de Guvern pentru remedierea situației.
☎️ Î.S. "Administraţia de Stat a Drumurilor" pune la dispoziția tuturor călătorilor numerele de telefon la care veți putea afla, în regim non-stop, despre condițiile de circulație rutieră în perioada de iarnă.
🌨 Distribuiți și fiți la curent cu starea drumurilor din țară, în mod special, când planificați să călătoriți.
Să ajungeți cu bine oriunde v-ați porni. Drum bun!
🌨 Distribuiți și fiți la curent cu starea drumurilor din țară, în mod special, când planificați să călătoriți.
Să ajungeți cu bine oriunde v-ați porni. Drum bun!
✅ Dragi cetățeni, stimați reprezentanți ai mass-media, tocmai am primit răspunsul Gazprom la solicitarea mea de a extinde termenul de plată pentru consumul curent de gaze. Astfel, termenul a fost extins până vineri 26 noiembrie.
Reamintesc că, Guvernul Republicii Moldova a luat toate măsurile necesare pentru ca vineri datoria acumulată pentru luna octombrie-noiembrie să fie achitată.
Reamintesc că, Guvernul Republicii Moldova a luat toate măsurile necesare pentru ca vineri datoria acumulată pentru luna octombrie-noiembrie să fie achitată.