Огњило
1.97K subscribers
581 photos
16 videos
90 links
www.youtube.com/@ognjilo
Огњило је канал посвећен српској историји и традицији. Трудићемо се да нашу историју прикажемо на истинит и аргументован начин и да из тога извучемо и поуке за будућност.
Download Telegram
Вујански крст патријарха Павла
Вујански крст патријарха Павла је веома занимљив и крије велику причу. Али нетачно је да је датиран старим календаром, као што неки тврде, као што се може видети датиран је од Христовог рођења, само је записан на старосрпски начин, словима са бројевном вредношћу.
Усред ратног вихора, 1944. године, из манастира Тројице под врхом Овчара у манастир Вујан пристижу тројица искушеника. За једног од њих, Гојка, лекари су проценили да му је остало још три месеца живота. Тешко оболелом од туберкулозе, да не би заразио сабраћу, било му је забрањено да улази у богомољу, осим кад је манастир празан, и то само до улазног дела, где се налази гроб вујанског светитеља и где је једино могао да се моли. Није му дозвољено да улази у централни део храма, како не би заразио друге целивајући иконе.
Храну му је достављао отац Јулијан на праг келије и брзо се удаљавао, јер је Гојку, такође по препоруци лекара, било забрањено да обедује заједно са братијом.
То је трајало две године, а онда је Гојко, упркос предвиђању лекара, без икаквог лека у тешко ратно време, доживео исцељење. У знак захвалности, пошто није имао никакве имовине, вештим покретима бритвице изрезбарио је и приложио манастиру дрвени крст са распећем. На полеђини је урезао: „Манастиру Вујну, по исцеленију, приложи раб Божји Гојко, 1946. године”. Потом је замонашен у Благовештењу. Тако су црква и народ добили патријарха Павла.
Овај мање познати детаљ из живота патријарха Павла открива др Слободан М. Радуловић, аутор књиге „Вујански крст патријарха Павла”.
#огњило #Вујан #ognjilo
Документи који показују да смо ушли у 7532. годину, а не 7533. Увек је разлика 5508. 5508+2024 = 7532.
И сам почетак године се у документима изгледа рачунао од јануара и то и пре Светог Саве. Ипак постоје назнаке о народном начину рачунања у пролеће, негде се помиње почетак у марту и то је чак било и на државном нивоу у Русији, бар према неким изворима до XV века. Код нас је народ запамтио Ђурђевдан као почетак. Ипак из приложених докумената јасно се види да се 1. септембар не јавља као почетак године.
Ово је врло битно јер се масовно на интернету шире погрешне информације а претпоставке се проглашавају за чињенице.
#српскановагодина #почетакгодине #7532 #7533 #огњило #ognjilo
Прошле године генетичари су изашли за истраживањем по коме смо половином староседеоци. И изгледа да се то шири, ево сад је професор Влада Станковић, чија је ужа специјалност Византија", дакле византолог, у најави свог предавања каже како Византија није никад постојала. При томе он има књиге у којима пише баш о "Византији" и занима нас која су то нова сазнања променила његову причу (да није притисак јавности која све више зна о прошлости). Такође нас занима докле ће неки представници званичне науке ићи са приближавањем нашим "незваничним" ставовима и хоће ли то бити искрено...
#византијанијепостојала #огњило #ognjilo