Forwarded from Deleted Account
69.
3X+Y+6Z=》X3YZ6
42-13,8=28,2 Y va 6Z
6Z 6 mol----------1 mol Y
1,2 mol-------x=0,2 mol
Y (m) 0,2×27=5,4 g
28,2-5,4=22,8 g Z
1,2 mol-----------22,8 g
1 mol-------------x=19 g/mol
3X+Y+6Z=》X3YZ6
42-13,8=28,2 Y va 6Z
6Z 6 mol----------1 mol Y
1,2 mol-------x=0,2 mol
Y (m) 0,2×27=5,4 g
28,2-5,4=22,8 g Z
1,2 mol-----------22,8 g
1 mol-------------x=19 g/mol
Forwarded from Deleted Account
70.
3X+Y6=》3XY2
48 x 72
x=72-48
x=24
24/6=4 g/mol Y
48÷3=16 g/mol X
8X+3Y8=》8XY3
8×16=128 g X
3(4×8)=96 g Y to'liq reaks kirishadi
128+96=224 g XY3
3X+Y6=》3XY2
48 x 72
x=72-48
x=24
24/6=4 g/mol Y
48÷3=16 g/mol X
8X+3Y8=》8XY3
8×16=128 g X
3(4×8)=96 g Y to'liq reaks kirishadi
128+96=224 g XY3
Assalomu-alaykum hurmatli ustozlar. Toifa olish uchun attestasiya topshirmoqchi yoki kimyo fanidan test topshirmoqchi bo'lganlar ustozlar va bu yil talaba maqomini olish uchun bel bog'lagan abidurentlar diqatiga. Sizlar masala yechishga qiynalmoqdamisiz yoki asosiy qiynalyotgan massalalaringizni qayta ko'rib chiqmoqchimisiz??? Unda biz bilan bog'laning biz sizga ajoyib qo'lanmalarni taqdim etamiz. Sizga taqdim qilmoqchi bo'lgan qo'llanmamiz asosida siz eng sara savollardan bahramand bo'lasiz eng muhimi yechimlari bilan, hurmat bilan admin.
1-Kitob B.S-1(mavzulashtirilgan)
2-Kitob B.S-2 (e'htimoliy baza)
3-Kitob B.S-3(mavzulashtirilgan)
4-Kitob B.S-4 (mavzulashtirilgan)
5-Kitob B.S-5 (2015 yil variantlar asosida, 6 ta variant 9,10,11,12,13,14 larni 36 talik to'liq tahlili)
6-Kitob B.S-6 (2017 e'htimoliy baza)
7-Kitob B.S-7 (2017-2018 yildagi variantlardagi sara masalalar jamlamasi)
8-Kitob B.S-8 (2018 e'htimoliy baza)
9-Kitob B.S-9 (e'htimoliy baza)
Muvafaqiyatingiz kaliti o'z qo'lingizda..
Biz bilan bog'lanmoqchi bo'lganlar uchun bizni manzil
👇👇👇👇👇👇
@Kimyo_yana_Kimyo
Ma'lumot uchun +998904050699
1-Kitob B.S-1(mavzulashtirilgan)
2-Kitob B.S-2 (e'htimoliy baza)
3-Kitob B.S-3(mavzulashtirilgan)
4-Kitob B.S-4 (mavzulashtirilgan)
5-Kitob B.S-5 (2015 yil variantlar asosida, 6 ta variant 9,10,11,12,13,14 larni 36 talik to'liq tahlili)
6-Kitob B.S-6 (2017 e'htimoliy baza)
7-Kitob B.S-7 (2017-2018 yildagi variantlardagi sara masalalar jamlamasi)
8-Kitob B.S-8 (2018 e'htimoliy baza)
9-Kitob B.S-9 (e'htimoliy baza)
Muvafaqiyatingiz kaliti o'z qo'lingizda..
Biz bilan bog'lanmoqchi bo'lganlar uchun bizni manzil
👇👇👇👇👇👇
@Kimyo_yana_Kimyo
Ma'lumot uchun +998904050699
Yechimi:
👇👇👇👇👇👇👇
HCl CM=0,15 mol/l
. CV=100 ml yoki 0,1 litr
Cn=CM•CV Cn=0,15•0,1=0,015 mol
NaOH CM=0,1 mol/l
POH=14-pH
POH 14-12=2 1•10-² yoki 0,01 mol/l
Ioshqordan ortib qolishi kerak
HCl+NaOH=》NaCl+H2O
1 -----------1 mol
0,015-----x=0,015 mol
Hajm 0,1 + x
NaOH (n, ort) 0,1x-0,015
0,1x-0,015
-------------------=0,01
. 0,1+x
x=0,17777 litr
0,17777×1000=178 ml
J: C B.S
👇👇👇👇👇👇👇
HCl CM=0,15 mol/l
. CV=100 ml yoki 0,1 litr
Cn=CM•CV Cn=0,15•0,1=0,015 mol
NaOH CM=0,1 mol/l
POH=14-pH
POH 14-12=2 1•10-² yoki 0,01 mol/l
Ioshqordan ortib qolishi kerak
HCl+NaOH=》NaCl+H2O
1 -----------1 mol
0,015-----x=0,015 mol
Hajm 0,1 + x
NaOH (n, ort) 0,1x-0,015
0,1x-0,015
-------------------=0,01
. 0,1+x
x=0,17777 litr
0,17777×1000=178 ml
J: C B.S
Forwarded from Xolov. Anvar. Akramovich.
50 g 10%li eritmaga har bir sekunda 10 g eritma chiqarilib 10 g suv qòshildi .bu jarayon necha sekunddan sòng eritma kons 5.12 % bòladi. A 2 B 3 C 4 D 5
Bahodir SODIQOV:
Yechimi:
👇👇👇👇👇👇👇
5,12÷10=0,512
10÷50=0,2
1-0,2=0,8
0,8^x=0,512
x=3
Jarayon 3 marta takrorlangan
1 marta ------------ 1 sekund
3 marta --------------x=3 sekund
Yechimi:
👇👇👇👇👇👇👇
5,12÷10=0,512
10÷50=0,2
1-0,2=0,8
0,8^x=0,512
x=3
Jarayon 3 marta takrorlangan
1 marta ------------ 1 sekund
3 marta --------------x=3 sekund
Forwarded from Deleted Account
5 l yoki 5000 ml
5000 ml×1,4 g/ml=7000 g
10%÷50%=0,2
100 g÷7000 g =0,014285
1-0,014285=0,985715
0,985715^x=0,2
x=111,86 yoki ~~112 marta takrorlangan
1 marta -----------1 sekund
112 marta-------x=112 sekund
5000 ml×1,4 g/ml=7000 g
10%÷50%=0,2
100 g÷7000 g =0,014285
1-0,014285=0,985715
0,985715^x=0,2
x=111,86 yoki ~~112 marta takrorlangan
1 marta -----------1 sekund
112 marta-------x=112 sekund
Forwarded from Deleted Account
. H2 + Cl2 = 2HCl
R x x 2x
M y 2x/1,5 2x
D x+y x+1,333x 0
. (2x)²
----------------=0,9
y•1,333x
2-2x=y+1,333x
x=0,3 y=1
H2(dast) 0,3+1=1,3 mol
Cl2(dast) (1,333×0,3)+0,3=0,7 mol
R x x 2x
M y 2x/1,5 2x
D x+y x+1,333x 0
. (2x)²
----------------=0,9
y•1,333x
2-2x=y+1,333x
x=0,3 y=1
H2(dast) 0,3+1=1,3 mol
Cl2(dast) (1,333×0,3)+0,3=0,7 mol
Agar 50% 7000 gr eritmadan 112 marta 100 gr dan olib shuncha marta shu miqdorda suv qushilsa eritmaning % nechchiga teng buladi?
Forwarded from Deleted Account
100÷7000=0,014285
1-0,014285=0,985715
0,985715^112=0,2
50×0,2=10%
1-0,014285=0,985715
0,985715^112=0,2
50×0,2=10%
Forwarded from TAʼLIM NUR OʻQUV MARKAZI
Yechimi:
👇👇👇👇👇👇👇
3 soatda -----------3 ta sichqon
2 soatda -----------x=2 ta sichqon
2 ta mushuk -----------2 ta sichqon
3 ta mushuk-----------x=3 ta sichqon
J: 3 ta
👇👇👇👇👇👇👇
3 soatda -----------3 ta sichqon
2 soatda -----------x=2 ta sichqon
2 ta mushuk -----------2 ta sichqon
3 ta mushuk-----------x=3 ta sichqon
J: 3 ta
Forwarded from Kimyo Samarqand (Alisher MARDIYEV)
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
DTM 2019 Kimyoviy muvozanat mavzusidagi 38dan - 78gacha bo'lgan savollarning to'liq yechim.
@kimyosamarqand
@kimyosamarqand
Forwarded from KVANT O‘QUV MARKAZI (Doniyor QO‘SHAQOV)
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
DTM 2019 dissotsilanish barcha savollarning to'liq yechimi
@kimyosamarqand
@kimyosamarqand