Ижица
1.34K subscribers
201 photos
4 videos
4 files
212 links
Твой прозор у свѣт наше писмености.
Download Telegram
Сунце 🌞

Родио се на Іонском мору, на обалама пуним сунца, тамних вртова и блѣдих статуа, и, као галеб, окупляо се у азуру, свѣтлости и мирису вѣчито загрѣяних вода. Майка га є често носила по студеним сѣнкама дрвеща чие є лисще имало мирис сна.
Несрѣщни пѣсник! Дѣтетом є отишао у край гдѣ є небо блѣдо и смрзло, на коме гори бѣло и хладно сунце, и по чиим обалама плачу вѣтрови. И єдна мисао, као рана, опоминяла га є на нєгову сунчану іонску обалу, тамне вртове и блѣде статуе. И заедно с таласима и вѣтровима, он є плакао горко и неутѣшно на жаловима меланхоличног тућег мора.
Тако много година. И кад су нєгове косе, плаве као увело лисще, постале бѣле; кад су нєгове страстне и велике очи, нѣкад зелене као лимуново лисще, постале мутне; и кад є у своим венама осѣтио єсен коя више нема свог пролѣща, он се вратио на свое сунчане обале Іонског мора.
Све є тамо било као и прѣ. Али он више ние био онай исти. И ние могао да позна те сунчане обале родног края. Болно, он затвори очи и погледа у себе. И гле, тамо он видѣ све онако као что є било нѣкад; непрѣгледне обале са дрвещем и сѣнкама, кое су ишле до края свѣта; и блѣде статуе у коима є узруяно струила бѣла крв страсщу и заносом; и єдно огромно сунце кое є изгледало веще него свемир. Оно є давало просторе своду, сіяй и облике стварима, яснощу и чистоту мислима, и позлащивало све куда є пало.
То є било сунце кое се не раћа на истоку свѣта, Сунце Младости, кое излази и залази на границама кое су шире од свию простора, сунце кое є давало дубину небеском своду, бою прѣдѣлу, трептанє звѣздама, лѣпоту страсти и коби у очима жене; и кое є сада свѣтлило іош само дубоко у вечернєм сутону єдне душе.
Єр ствари имаю онакав изглед какав им даде наша душа.

🖋 Іован Дучищ


#србскословенска #читанка
„Не, не желим у Париз, – сећате да сам вам говорио, – ни у Лондон, чак ни у Италију, колико год дивно да о њој певате, песниче, – желим у Бразил, у Индију, желим тамо где сунце из камена извлачи живот, а одмах поред претвара у камен све што дотакне својим огњем; где човек, као праотац наш, кида несејане плодове, где риче лав, пуже змија, где царује вечито лето, – тамо, у светле дворове Божијег света, где природа, као индијска плесачица, одише сладострашћу, где је загушљиво, страшно и опчињавајуће живети, где исцрпљена фантазија занеми пред оним што је створено, где се очи не уморе да гледају, а срце да куца.“

📖 „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров

🔽🔠🔠🔠🔠🔠🔠🔠🔽
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
УПРАЖНЕНИЕ НА ПЕРЕВОД

Переведите данные слова и словосочетания на русский, а потом попробуйте перевести обратно. ✍️

њој –
њему –
њима –
на овој –
са овима –
према овој –
ка овом –
са њим –
са њом –
Вама –
мојој мајци –
његовом брату –
са мојом мајком –
са мојим другом –
њеној –
са њиховим братом –
нашим родитељима –
у твом граду –
у мом ауту –
у њиховим градовима –
са вашим пријатељима –
на мом рачунару –
са његовим братом –
са њеним братом и његовом сестром –
са њиховим родитељима –
њеној тетки –
Вашој баки –
њиховом ујаку –
твом другу –
са твојим друговима –
на мом столу –
у овом документу –
у њиховим телефонима –
на твојој књизи –
у мојој руци –
у обема рукама –
у свим књигама –
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Манасия

Плаво и златно
Послѣднї прстен видика
Послѣдня ябука сунца
Зографе
Докле твой поглед допире
Чуеш ли конїцу нощи
Алах ил илалах
Кичица твоя не дрхти
Бое твое не плаше се
Ближи се конїца нощи
Алах ил илалах
Зографе
Чта ли видиш на дну нощи
Златно и плаво
Послѣдня звѣзда у души
Последнї бескрай у оку


🖋 Васко Попа

#србскословенска #читанка
Начинаем новую череду публикаций о сербской музыке!🙂


Инструментальная песня из юго-восточной Сербии, под которую можно танцевать один из вариантов сербского народного танца 'коло' (или 'оро' в некоторых краях). Кадры сняты тоже на юго-востоке Сербии, село Топли-До.

#сербская #музыка


https://youtu.be/Hk5_IR2XU20
Насчёт уроков сербского: есть ещё места в группе по понедельникам в 12, уровень А1.

Что касается свободных окошек, есть в 11 по понедельникам, средам и четвергам.

Спасибо всем, кто уже записался на уроки! 😊
Коначно смо подигли сидро. Море узбуркано и жуто, облаци сиви, непрозирни; киша и снег су падали наизменично – ето шта нас је испраћало из отаџбине. Снаст и опуте су се ледиле. Морнари у фланелским капутима скупљали су се у гомилу. Фрегата се, уз шкрипу и крцкање, преваљивала с таласа на талас; обала, која се иначе видела, заогрнула се у маглу. Дежурни официр, у кожном капуту и непромочивој шапци, оштрим оком гледао је унаоколо, трудећи се да ништа не избаци напоље, осим бркова, којима је дао потпуну слободу да се мрзну и квасе.

~ „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров ~
Как лучше всего перевести сербское слово пречица (англ. shortcut)?
Свим пратиоцима желимо срећан празник Светог Ћирила и Методија! 😊
Волим да учим српски и руски __________.
Anonymous Quiz
54%
језик
46%
језике
Покрштаван̃е Срба

Да е християнство мећу Србе найпрѣ стигло у свом латинском облику говоре и поедине рѣчи за нѣке основне поймове из християнске лигургие кое су ушле у србски език, као и остатци латинских црквених празника у србском народном календару кои се нису обѣлѣжавали у Византии, као что су Видовдан (Св. Вито, 15. юна), или Мратиндан (Св. Мартин, 11. новембра). Н̃има се могу придружити и одрећени топоними са префиксом сут кои прѣдставляю словѣнску архаичну форму латинског придѣва sanctus испрѣд имена светца, попут Сутиван (од лат. Sanctus Ioannes) на Брачу, Мл̃ету, затим Сутмар, Стомория, Сутоморе (од лат. Sancta Maria) у зетском приморію, уз Морачу и другдѣ, или Сутилия, Сутулия (од лат. Sanctus Elias / Ilias) код Никшища, слива Пиве, на Брачу, Мл̃ету, Шипану. Понѣкад е више н̃их сконцентрисано у одрећеной области, на примѣр у централной Босни Стоморина код Сараева, поток Сутмар у Дон̃ой Вогосщи (Sancta Maria или Sancta Marina) и Скузмадан̃ (Cosmas et Damianus) у Лепеници. У Подриню е топоним Морин̃е (од Sancta Marina) край потока Суторина кои се улива у Зелени Ядар. У Подунавлю се налазе Сумраковац (Sanctus Marcus) и Сумариновац (Sanctus Marinus), као и Бискупл̃е (код Великог Градишта) и Костолац (костол — црква).

📕 Српске земље пре Немањића, Марко Алексић, стр. 136

#србскословенска #читанка
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
https://www.youtube.com/watch?v=Q3lpykSKGeU

В этом ролике я собрал все трудные места сербского произношения. У моих учеников именно в подобных примерах возникали трудности.

Без объяснений. Слушайте и повторяйте. Не отвлекайтесь. 😁

Уровень качества звука: 120 🛍

Спасибо всем бумагохранителям за поддержку в 📱 !

Отдельное спасибо Жене за вводную и конечную часть! 😊

#сербский #српски
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Одна песня для доброго утра и хорошего начала дня!
Песня сравнительно новая, она говорит о значимости для сербов Косова и Метохии и надежде вернуться туда. В самом начале можно услышать древний сербский инструмент гусле. Исполнители из Черногории, где и снят клип. В описании есть и текст песни.

#сербская #музыка 🎵 🎶

https://youtu.be/d6AUojueYng
Видео сам тај снимак ___ интернету.
Anonymous Quiz
49%
у
44%
на
2%
по
3%
из
2%
с
Пред собом смо видели ________ поља.
Anonymous Quiz
16%
зелени
25%
зелене
59%
зелена
Мне хотелось бы сделать видео, в котором я буду сравнивать сербский с русским. Пока что я выбрал эти моменты:

1. азбука
2. произношение
3. ударения
4. род
5. падежи
6. порядок слов
7. глагольные времена


Как думаете, стоит добавить ещё что-нибудь?
Сербских ударений с заударными долготами не существует, и они не смогут тебе навредить.

Тем временем именительный и родительный падежи слова новац: 🙂

Здесь целая система налицо.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Пред _______ је изашла Миланова мајка.
Anonymous Quiz
37%
куће
10%
кућу
26%
кућом
26%
кући
У то сам време читао изузетну књигу од које се нисам могао одвојити, без обзира што нисам читао нешто сасвим ново. То је „Историја бродолома“, у којој су сабрани за старо и ново време сви случајеви познатих бродолома са свим последицама. В. А. Корсаков ју је читао и дао ми је да је прочитам „ради умиривања маште“, како је говорио. Врло је умирујуће прочитати заредом сто прича, све страшнију и тужнију једну од друге, када знаш да ћеш живети на мору скоро три године! Једино о чему се говори је како је брод наишао на стену, преврнуо се на бок, како су се срушили јарболи, пропале палубе, како су стотинама гинули људи – једни прикљештени топовима, други утопљени… Погледаш око себе и видиш јарбоље, палубе, топове, чујеш завијање ветра, а недалеко, у красноречивој тишини, стоје прелепе стене и не једном се сав стресеш размишљајући о судби путника!.. Али сам се уверио да је читати и слушати приче о опасним путешествијима далеко страшније него их проживљавати.

~ „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров ~

Перевод внизу