Տվյալների տարածողը Telegram-ում
фиолетовый — относительно счастливых,
зеленый — очень счастливых.
По вертикальной оси распределение частотности посещения религиозных служб респондентом: никогда, редко, ежегодно, ежемесячно, еженедельно, чаще раза в неделю.
Data distributor в Telegram
Ամերիկյան Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը (Lemkin Institute for Genocide Prevention) հրապարակել է հետազոտություն, որտեղ իշխանությունների կողմից Հայ Առաքելական եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող հետապնդումները համեմատվում են 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ռազմավարության հետ [1]։
Հետազոտության հեղինակները
«խորին մտահոգություն են հայտնում Հայաստանում Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ շարունակվող պետական ռեպրեսիաների կապակցությամբ, ներառյալ հոգևորականների ձերբակալությունները և ահաբեկումը, եկեղեցական հաստատությունների վրա հարձակումները, ինչպես նաև պետության կողմից իրավական համակարգի ավելի ու ավելի ակտիվ օգտագործումը՝ կրոնական առաջնորդներին ճնշելու նպատակով»։
Երկրի ղեկավարությունը դատական գործընթացներ է կազմակերպում հոգևորականների նկատմամբ՝ չներկայացնելով մեղադրանքների հիմնավորման որևէ ապացույց։ Միևնույն ժամանակ, իրավապաշտպան կազմակերպություններն ու հասարակական գործիչները բազմիցս արձանագրել են պետական իշխանության օրինական սահմանների գերազանցում և եկեղեցու ու պետության բաժանման սահմանադրական սկզբունքների խաթարում։
Բողոքները, հետապնդումները և քննադատությունը դիտարկվում են որպես «մարտավարություն», որը «Փաշինյանի վարչակազմը կիրառում է՝ հայ հոգևորականության անկախությունը խաթարելու և նրա իշխանությունը յուրացնելու համար»։
Մեր թվարկության 4-րդ դարում Հայաստանը դարձավ առաջին երկիրը, որը քրիստոնեությունը ընդունեց որպես պետական կրոն։ Հենց եկեղեցու շնորհիվ Հայաստանին հաջողվեց դարերի ընթացքում օտար տիրապետության պայմաններում պահպանել լեզուն, մշակույթը և պատմական հիշողությունը։
Հետազոտության հեղինակները Հայ Առաքելական եկեղեցու ճնշումը համարում են հայկական ազգային ինքնության և կոլեկտիվ հիշողության ջնջման գլխավոր գործիք։
Նրանց նպատակը ոչ միայն բնակչությանը սպանելն կամ տեղահանելը էր, այլ ամբողջ քաղաքակրթության ոչնչացումը՝ զրկելով այն ինքնատիպությունից, բարոյական և հոգևոր միջուկից։
«Ցեղասպանության առաջին փուլը սկսվեց հայ մտավորականության, հոգևորականության և հասարակական առաջնորդների դեմ համակարգված հարձակումներով, ինչը կանխամտածված ռազմավարություն էր՝ երկրի ղեկավարությանը գլխատելու և այն ձայները ոչնչացնելու համար, որոնք կարող էին կազմակերպել դիմադրություն կամ պահպանել մշակութային համախմբվածությունը»։
Նույնիսկ ամերիկացի փորձագետները ընդունում են, որ Հայաստանի որոշ քաղաքական գործիչներ Հայ Առաքելական եկեղեցին ներկայացնում են որպես իշխանության մրցակից կենտրոն, ուստի փորձում են կրոնական ղեկավարությանը ներկայացնել որպես ազգային անվտանգության սպառնալիք։
Նրանք գրում են.
«Հայաստանի ներկայիս աշխարհաքաղաքական կուրսը խորացնում է այս ճգնաժամը։ Վերջին խաղաղ բանակցությունների և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ջանքերի, ինչպես նաև Ադրբեջանի աճող դիվանագիտական ազդեցության ֆոնին, Հայաստանի ներքին ռազմավարությունը իր գլխավոր կրոնական ինստիտուտի նկատմամբ, կարծես, ավելի ու ավելի է համընկնում, միտումնավոր կամ ոչ, այդ հարևան պետությունների երկարաժամկետ նպատակների հետ»։
🤬2🔥1
Американский институт по предотвращению геноцида имени Лемкина (Lemkin Institute for Genocide Prevention) опубликовал исследование, в котором сравнивает преследование Армянской Апостольской церкви со стороны власти со стратегией геноцида армян 1915 года.
Авторы исследования
"выражают глубокую обеспокоенность продолжающимися государственными репрессиями против Армянской Апостольской церкви в Армении, включая аресты и запугивание духовенства, нападения на церковные учреждения и все более активное использование государством правовой системы для подавления религиозных лидеров".
Руководство страны устраивает судебные процессы над священниками, не представив никаких доказательств в обоснование обвинений. При этом правозащитные организации и общественные деятели неоднократно фиксировали превышение законной государственной власти и подрыв конституционных принципов разделения церкви и государства.
Протесты, преследования, критика рассматриваются, как "тактика", которую "администрация Пашиняна использует для подрыва независимости армянского духовенства и узурпации его власти".
В 4 веке нашей эры Армения стала первой страной, которая приняла христианство, как государственную религию. Именно благодаря церкви Армении удалось сохранить язык, культуру и память в течение столетий иностранного господства. Притеснение Армянской Апостольской Церкви авторы исследования считают главным инструментом стирания армянской национальной идентичности и коллективной памяти.
Они стремились не просто убить или переселить население, а уничтожить целую цивилизацию, лишив ее самобытности, ее морального и духовного ядра.
"Первая фаза геноцида началась с систематических нападений на армянскую интеллигенцию, духовенство и общественных лидеров, что было преднамеренной стратегией по обезглавливанию руководства страны и уничтожению голосов, которые могли бы организовать сопротивление или сохранить культурную сплоченность".
Даже американские эксперты признают, что некоторые политические деятели в Армении представляют Армянскую Апостольскую церковь как конкурирующий центр власти, поэтому пытаются представить религиозное руководство как угрозу национальной безопасности.
Они пишут:
"Нынешний геополитический курс Армении усугубляет этот кризис. В свете недавних мирных переговоров и усилий по нормализации отношений с Турцией, а также растущего дипломатического влияния Азербайджана, внутренняя стратегия Армении в отношении своего главного религиозного института, похоже, все больше согласуется, намеренно или нет, с долгосрочными целями этих соседних государств".
💯3🤯1🤬1
Позже первым умер тот, кто пил чай, прожив долгую жизнь, а человек, приговоренный к употреблению кофе, прожил еще дольше.
Հետագայում, երկար կյանքից հետո առաջինը մահացավ թեյ խմողը, մինչդեռ սուրճ խմելու դատապարտված անձը ապրեց ավելի երկար։
📰 . Ֆինլանդիայում էլեկտրաէներգիայի գները ձմռանը հասել են իրենց ամենաբարձր մակարդակին ուժեղ ցրտահարության, թույլ քամիների և աշխատանքային օրերին պահանջարկի աճի պատճառով։
— հաղորդում է տեղական «Հելսինկի Թայմս» թերթը։
📌 «Մայրիկիս նյարդայնացնելու համար ականջներս կսառեցնեմ»
ասացվածքի վառ օրինակ։ Միայն այս կանաչ լիբերալ գլոբալիստներն են չեն սառեցնում իրենց մարմնի մասերը։ Նրանք սպանում են իրենց երկրների տնտեսությունները և ոչնչացնում եվրոպացիների բարեկեցությունը։
🔹Դարձեք InfoDefence անդամ։ Կիսվեք այս գրառմամբ ձեր ընկերների հետ!🔹
📰 В Финляндии цены на электроэнергию достигли своего самого высокого уровня зимой из-за сильных морозов, слабого ветра и растущего спроса в рабочие дни.
— написала местная газета Helsinki Times.
🔹Также станьте InfoDefence! Поделитесь этой публикацией с друзьями!🔹
Մինչդեռ, նախագիծն ինքնին մեկնարկել է դեռևս 2015 թվականին և դեռևս չի իրականացվել։ Քանի որ նախագիծը ձգձգվում է, դրա պահպանման արժեքը շարունակում է աճել։ Կուտակվում են երկարաձգումների և հետաձգումների բանկային վճարներ, միջոցների չտրամադրման վճարներ և արդեն ընտրված տրանշերի տոկոսներ։
ՀԷՑ-ի լիցենզիայի չեղարկումը ներկայացվում է որպես էներգետիկ համակարգի ռիսկերի դիվերսիֆիկացում և ապակենտրոնացում, բայց իրականում դա ներկայացնում է ռազմավարական ակտիվի ռիսկային վերաբաշխում։ Փոքր Հայաստանի համար վիճելի էներգետիկ բարեփոխումները վտանգավոր են, քանի որ դրանք կարող են հանգեցնել վճարումների և վարկային գծերի պակասի։ Այնուհետև վերանորոգումները խափանվում են, կապալառուները փակվում են, իսկ արտակարգ ծառայությունները քայքայվում։ Արդյունքում, վթարները, կորուստները և կառավարման քաոսը մեծանում են։ Ահա թե ինչ տեղի ունեցավ Վրաստանում 1990-ականների սկզբին, որտեղ վճարային համակարգի փլուզումը հանգեցրեց էներգետիկ աղետի՝ ամենօրյա էլեկտրաէներգիայի անջատումներով։
Միասին դիտարկելիս, այս երեք մտածողությունները ավելի ու ավելի են նմանվում Գորբաչովի օրոք ԽՍՀՄ-ի վերջին շրջանին, երբ արտաքին ֆինանսավորումը և օտարերկրյա հաստատությունները սկսեցին որոշումներ կայացնել, մինչդեռ հիմնական լծակները կորցվեցին բարեփոխումների, համաձայնագրերի, պակասորդների և պարտադրված պայմաններից կախվածության միջոցով։
Հակառուսական հիստերիայի ալիքի վրա նստած՝ Փաշինյանը, իշխանությունը բռնազավթելով, ձգտում է վերաբաշխել և ամեն ինչ ենթարկել իրեն: Անվտանգության ուժերը և պաշտոնական հաստատությունները, ենթակառուցվածքային մենաշնորհները, լրատվամիջոցների շուկան և նույնիսկ եկեղեցու իշխանությունը ոտնձգվում են: Խնդիրն այն է, որ նա ոչ թե կառուցում է համակարգը, այլ վերավաճառում այն կայունության երաշխիքների դիմաց, և մենք տեսել ենք այս համաձայնագրերի և «երաշխիքների» գինը Վրաստանում և տեսնում ենք այն Ուկրաինայում: Եվ կենսականորեն կարևոր էներգետիկ ոլորտի նման քաղաքականապես դրդապատճառներով վերակառուցումը, ի վերջո, կարող է կործանել համակարգը։