Farg‘ona viloyat FVB Matbuot xizmati rasmiy muhokama gruhiga qo’shiling
Ёнғин хавфсизлиги ходими сифатида ноқонуний пул ундираётган фирибгарлардан огоҳ бўлинг
⚠️ Сўнгги йилларда, асосан куз-қиш мавсуми бошланишида аҳоли орасида, айниқса туманларда махсус-формали кийим-бош кийиб юрган ёки шу кийимга жуда ўхшаш кийимдаги шахслар ўзларини “давлат ёнғин назорати органи ходими” сифатида таништириб фуқаролардан йиллик 20 000-40 000 сўм атрофида мажбурий тарзда солиқ ёки коммунал тўлов сифатида ноқонуний йиғиш ҳолатлари кузатилмоқда.
☑️ Юқоридаги масалалар бўйича келиб тушган мурожаатлар ўрганилганда, ушбу ҳаракатлар турли хил шаклда ташкил этилган, асосан номида “ёнғин”, “олов”, “қарши кураш”, “хавфсизлик”, “ҳимоя” каби сўзлардан иборат бўлган ва ёнғиннинг олдини олиш акс этган турли хил рамзлар туширилган муҳр-штамплардан фойдаланиб келаётган тадбиркорлик субъектлари томонидан амалга ошириб келинаётганлиги маълум бўлди.
Мазкур ҳолат бўйича Адлия вазирлиги айрим шахслар томонидан ўзларини “давлат ёнғин назорати органлари ходими” сифатида таништирган ҳолда ёлғон маълумотлар асосида фуқаролардан мажбурий тўлов тўланишини талаб этиши ноқонунийлигини маълум қилади.
🔰 Эслатиб ўтиш жоизки, фуқаролар мажбурий тарзда қуйидаги коммунал хизматлар учун тўловларни белгиланган тартибда тўлаб бориши лозим:
👉 Совуқ сув таъминоти;
👉 Иситиш ва иссиқ сув таъминоти (кўп қаватли уйларда);
👉 Электр таъминоти;
👉 Газ таъминоти;
👉 Канализация (истеъмолчи уланган бўлса);
❗️Шу ўринда такроран маълум қилинадики, ёнғин ва унинг олдини олиш билан боғлиқ бирон бир тўлаб борилиши шарт бўлган коммунал тўлов ёки солиқ қонунчиликда мавжуд эмас.
📋 Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 209¹-моддасига кўра формали кийим-бош кийиб юриши назарда тутилган вазирликлар, идоралар ва ташкилотлар ҳарбий хизматчилари ҳамда ходимларининг тасдиқланган намунадаги ҳарбий, идоравий ва махсус формали кийим-бошини бундай ҳуқуққа эга бўлмаган шахслар томонидан кийиб юриш учун жавобгарлик белгиланганлигини эслатамиз.
1. Chang‘i yoki snoubord uchuvchisi atrofdagilarni xavfga solmagan holda harakat qilishi kerak.
2. Uchishni o‘rganayotganlar tog‘ chang‘ilari yoki snoubordda uchish qoidalarini diqqat bilan o‘rganib chiqishlari kerak. Uchishni instruktor (tajribaga ega uchuvchi) bilan boshlash tavsiya etiladi.
3. Chang‘i va snoubordda uchish moslamasi soz holda bo‘lishi kerak.
4. Trassada doim masofani saqlash kerak. To‘qnashuv sodir bo‘lganda teparoqda ketayotgan shaxs aybdor hisoblanadi.
5. Chang‘i yoki snoubord uchuvchisi yo‘l belgilariga (yo‘nalishni ko‘rsatuvchi, xavfdan ogohlantiruvchi yoki trassa yopiqligini belgilovchi) rioya qilishi kerak.
6. Trassaga mast holda chiqish taqiqlanadi.
7. Pastga tushishning asosiy yo‘nalishida to‘xtash mumkin emas.
8. Tepaga ko‘tarilish yo‘nalishi bo‘ylab pastga tushish taqiqlanadi.
9. Yo‘lni tozalovchi maxsus texnika ishlayotgan hududda uchib yurish taqiqlanadi.
10. Yiqilganda iloji boricha tez trassani bo‘shatish yoki biron belgi berish kerak.
11. Shikastlanganda, yonida uchayotganlardan birini chaqirib, instruktor yoki qutqaruvchiga xabar berish kerak.
12. Baxtsiz hodisa yuzaga kelganda, jabrlanuvchiga yordam berish har bir chang‘i yoki snoubord uchuvchisining majburiyatidir.
13. Chang‘i yoki snoubordda uchish xavfli sport turiga kirganligi sababli uchayotganda tana qismlarini himoyalash uchun maxsus elementlar va shlemdan (kaska) foydalanish kerak.
Учкўприк тумани ФВБ томонидан олиб борилган профилактик тадбирлар аҳоли яшаш уйларида, маҳалла фуқаролар йиғинларида, ижтимоий соҳа объектларида шунингдек, фуқаролар кўп йиғиладиган масканларда, курилиш объектларида, ҳамда йирик савдо дўконларида ўтказилди. Профилактик тадбирлар давомида фуқароларимизга куз-қиш мавсумида юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар ёнғинлар, табиий ҳамда ис газидан заҳарланиш, газ ва ҳаво аралашмаси чақнаш, ва ботулизм касаллигларини олдини олиш бўйича зарур тавсия ва кўникмалар берилди.
Фарғона вилоятидаги Олий таълим муассасаларида Фарғона вилояти ФВБ Ҳаёт фаолияти хавфсизлиги ўқув маркази ўқитувчилари томонидан бошқарма ЁН ва ПТЭ бўлими, Ёнғин техник маркази ходимлари иштирокида куз-қиш мавсумида юзага келиши мумкин бўлган ёнғинлар ва фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш юзасидан семинарлар бўйича.
Қува тумани ФВБ бошлиғи ва барча шахсий таркибини томонидан олиб борилган профилактик тадбирлар аҳоли яшаш уйларида, маҳалла фуқаролар йиғинларида, ижтимоий соҳа объектларида шунингдек, фуқаролар кўп йиғиладиган масканларда, курилиш объектларида, ҳамда йирик савдо дўконларида ўтказилди.
Профилактик тадбирлар давомида фуқароларимизга куз-қиш мавсумида юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар ёнғинлар, табиий ҳамда ис газидан заҳарланиш, газ ва ҳаво аралашмаси чақнаш, ва ботулизм касаллигларини олдини олиш бўйича зарур тавсия ва кўникмалар берилди.
HAYDOVCHILAR DIQQATIGA!
Ayni damda "Qamchiq" dovonida qor yog‘moqda. Shu munosabat bilan, Favqulodda vaziyatlar vazirligi yo‘l transport hodisalari bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlarning oldini olish maqsadida, dovon hududida harakatlanishda haydovchilardan barcha xavfsizlik choralarini ko‘rishlarini so'rab qoladi.
#ОНЛАЙН
Ayni daqiqalarda "Qamchiq" dovonida kuchli qor yog‘moqda. Favqulodda vaziyatlar vazirligi yo‘lni qordan tozalash va muzlamalar hosil bo‘lishining oldini olish ishlarini muvofiqlashtirib bormoqda.
————-
В эти минуты на перевале Камчик наблюдается обильный снегопад. При координации МЧС ведётся работа по расчистке трассы от снега и предотвращению образования гололедицы на проезжей части.
ЁНҒИН-ҚУТҚАРУВЧИЛАРНИНГ РУҲИЙ ТАЙЁРГАРЛИГИ СИНОВДАН ЎТКАЗИЛДИ.
Фарғона вилояти Фавқулодда вазиятлар бошқармасининг барча Ёнғин-қутқарув қисмлари шахсий таркибининг содир бўлиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар шунингдек, ёнғинларни ўчиришда жангавор ҳаракатларини қийинлаштириштирувчи турли шароит ва вазиятларда ҳар бир ёнғин қутқарувчининг кучли руҳий хаяжонларини келтириб чиқарувчи барча омилларни енгишга, руҳан тайёрлаш, шахсий таркибни бевосита ёнғин ўчоғи худудидаги қийин шароитларда узоқ муддатли ишларни бажаришга тайёрлаш ва билим савиясини ошириш мақсадида, ЁНҒИН-ҚУТҚАРУВЧИЛАРНИНГ РУҲИЙ ТАЙЁРГАРЛИГИ СИНОВДАН ЎТКАЗИЛДИ
Янги йил байрамини хавфсиз ўтказиш бўйича олиб борилаётган профилактик тадбирлар Қува тумани мисолида!