Facebook https://www.facebook.com/Farg'onaviloyatiFVB
Farg‘ona viloyat FVB Matbuot xizmati rasmiy muhokama gruhiga qo’shiling
"Фавқулодда вазиятлар ва ёнғинлар профилактикаси" куни доирасида Қува туманида олиб борилган профилактик тадбирлар бўйича.
"Фавқулодда вазиятлар ва ёнғинлар профилактикаси"
куни муносабати билан Қува тумани ФВБ ходимлари ва ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда тумандаги аҳоли яшаш хонадонлари ва ижтимоий соҳа объектларида тушунтириш тарғибот ишлари амалга оширилди. Жумладан, туманда жойлашган "Қува" маҳалла фуқаролар йиғини худудида истиқомат қилувчи аҳоли яшаш хонадонларига уйма-уй кириб, вилоятимиз ва республикамиз ҳудудида бўлаётган фавқулодда вазиятлар, ёнғинлар ва ис газидан заҳарланиш ҳолатларининг келиб чиқиш сабаблари ва оқибатлари бўйича жами 80 дан ортиқ ҳонадонларга кирилиб, 245дан ортиқ фуқароларга зарурий тушунчалар бериб ўтилди. Шундан сўнг, “Қува Деҳқон бозори” АЖдаги ишчи-хизматчилар, сотувчилар ва харидорларни жалб қилган холда ботулизм, озиқ-овқатдан оммавий заҳарланиш ҳолатларини хамда фавқулодда вазиятлар, ёнғинлар ва ис газидан заҳарланиш ҳолатларининг келиб чиқиш сабаблари ва оқибатлари бўйича зарурий тавсиялар берилди. Куннинг иккинчи ярмида туман ХТБга қарашли 9-умумий ўрта таълим мактабида профилактик тадбир ўтказилди. Ўқувчи ёшларга куз-қиш мавсумини беталофат ўтказиш, юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятларни олдини олиш, газ-ҳаво аралашмаси чақнаши, ис газидан ва овқатдан заҳарланиш (ботулизм) касалликларини олдини олиш бўйича ҳамда янги йил байрамини оила даврасида ператехника воситаларисиз ўтказишлари бўйича керакли тавсиялар берилиб, агар бундай холатлар аниқланса, тегишли хизматлар томонидан маъмурий жавобгарликка тортилиши, керак бўлса жиноий жавобгарликка тортилишлари бўйича огоҳлантирилди. Тадбирлар сўнгида "Аҳмад Ал-Фарғоний мажмуаси" да ўрнатилган "Янги йил арчаси"нинг мустахкамлиги, хавфсизлиги ва электр таъминоти ўрганилди ҳамда содир бўлиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар ва ёнғинларни олдини олиш бўйича фуқароларга ва мажмуа ишчи ходимларига зарур тавсиялар берилди.
FVV “MEN DONORMAN” SHIORI OSTIDAGI XAYRIYA TADBIRLARIDA FAOL ISHTIROK ETMOQDA
Joriy yilning 21-23-dekabr kunlari respublikamizning barcha hududlarida “Men donorman” xayriya qon topshirish aksiyasi davom etmoqda. Ushbu ezgu va xayrli tadbirlarda o‘z vaqtida ogohlantirish, qutqarish va yordam berishni asosiy vazifa deb bilgan Favqulodda vaziyatlar vazirligi tizimi xodimlari ham faol ishtirok etib, xalqimiz og‘irini yengil qilish, ko‘makka muhtojlarga yordam qo‘lini cho‘zishdek oliyjanob ishga hamisha tayyor ekanliklarini yana bir bor namoyon etdilar. Joylarda ushbu ezgu tashabbuslar davom ettirilmoqda.