Бугунги куннинг талабига асосан, Ўзбекистон тумани ФВБ томонидан қандай ишлар амалга оширилмоқда?
Ўзбекистон тумани ФВБ ходимлари томонидан куз-қиш мавсумини беталофат ўтказиш, юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятларни олдини олиш, газ-ҳаво аралашмаси чақнаши, ис газидан ва овқатдан заҳарланиш (ботулизм) касалликларини олдини олиш бўйича туманда кенг қамровли профилактик-тушунтириш ишлари амалга оширилиб келинмоқда. Жумладан бугун ҳам туман ҳудудидаги ахоли яшаш хонадонлари, ижтимоий соҳа обьектлари ва фуқаролар кўп йиғиладиган масканларда ҳам тарғибот тадбирлари олиб борилди. Хусусан, туман Фавқулодда вазиятлар бўлими, ҳамкор ташкилот ҳодимлари ва коммунал соҳа вакиллари билан биргаликда туманда жойлашган "Шакар обод" МФЙда истиқомат қилувчи аҳоли яшаш хонадонларига уйма-уй кириб, вилоятимиз ва республикамиз ҳудудида содир бўлаётган фавқулодда вазиятлар, ёнғинлар ва ис газидан заҳарланиш ҳолатларининг асосий келиб чиқиш сабаблари ва оқибатлари бўйича фуқароларимизга зарур тушунчалар берилди.
Тадбир давомида туман ХТБга қарашли 10-сонли мактабда бўлиб, ўқувчи ёшлар ва ишчи хизматчиларна барча турдаги хавфсизлик қоидаларига риоя қилишлари, янги йил байрамини оила даврасида ператехника воситаларисиз ўтказишлари бўйича керакли тавсиялар берилиб, аган бундай холатлар аниқланса тегишли хизматлар тонидан маъмурий жавобганликка тортилиши, керак бўлса жиноий жавобгарликка тортилишлари бўйича, ИИБ профилактика инспектори томонидан огоҳлантирилди. Навбатдаги манзил, туман МТБга қарашли 34-мактабгача таълим ташкилоти бўлди. Соҳа ходимлари у ердаги ишчи хизматчиларга, бугунги кунда содир бўлаётган фавқулодда вазиятлар, ёнғинлар, ис газидан заҳарланиш ва озиқ-овқат маҳсулотларидан оммавий заҳарланиш холатларини олдини олиш бўйича зарурий тавсиялар бериб ўтишди. Профилактик тадбирларимизнинг сўнги манзили, тумани марказида жойлашган "Ишонч" савдо дўкони бўлди. Мутахассислар томонидан, савдо дўконининг ишчи хизматчилари, сотувчилари ва харидорларни жалб қилган холда, вилоятимизда, республикамизда ва хорижда айнан савдо комплексларида содир бўлганг ёнғинлар, чақнашлар ва юқоридагилар каби содир бўлиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятларни мисол келтирган холда тушунтирш ишлари амалга оширилди.
Forwarded from FAVQULODDA VAZIYATLAR VAZIRLIGI/МИНИСТЕРСТВО ПО ЧРЕЗВЫЧАЙНЫМ СИТУАЦИЯМ (ФВВ Матбуот хизмати)
Qamchiq dovonida Favqulodda vaziyatlar vazirligi rahbarligida yirik qo‘mondon-shtab o‘quv mashg‘ulotlari bo‘lib o‘tdi. Barcha xizmatlar belgilangan vazifalarni muvaffaqiyatli bajardi. Tafsilotlar “O‘zbekiston 24” telekanalining maxsus reportajida.
______________________________________________
При координации МЧС на перевале Камчик состоялись крупные командно-штабные учения. С поставленными задачами все службы справились успешно. Подробности в специальном репортаже, который был показан на ТК "Узбекистан 24".
«Фавқулодда вазиятлар ва ёнғинлар профилактикаси» куни Фарғона Нефтни қайта ишлаш заводида!!!
Чоршанба «Фавқулодда вазиятлар ва ёнғинлар профилактикаси» куни муносабати билан ҳамда куз-қиш мавсумида юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар ва ёнғинларни олдини олиш бўйича вилоятимизнинг барча шаҳар ва туман ҳамда тоифаланган объектларда мунтазам профилактик текширув ва тадбирлар амалга оширилиб келинмоқда. Жумладан бугун Фарғона Нефтни қайта ишлаш заводи Объекларда ёнғин хавфсизлигини таъминлашни ташкил этиш бўлими ходимлари томонидан завод худудида жойлашган сехлар, технологик қурилмаларда капитал таъмирлаш тадбирлари амалга оширилаётган установкаларда ҳамда корхонанинг ошхонасида профилактик ўрганишлар олиб борилди. Профилактик тадбирлар давомида завод ишчи хизматчиларига объект ҳудудида содир бўлиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар, ёнғинлар, газ ва ҳаво аралашмаси чақнаши ва ис газидан заҳарланишини олдини олиш, озиқ-овқат махсулотлари ҳамда уй шароитида тайёрланган консерва тузлама маҳсулотларидан заҳарланиш (ботулизм) билан боғлиқ кўнгилсиз ходисаларни барвақт олдини олиш бўйича зарар тавсия ва маслахатлар берилди.
Қувасой шаҳрида жойлашган 220 ва 110 кВТли "Сокин ним станцияси"да ҳамкорликдаги ўтказилган ўқув амалий машғулот бўйича.