Челси - Лестер (Англия кубоги, финал)
Forwarded from Файзбоғ (ТемурМалик)
Жамиятимизда юқори интеллект ва сўзамол тоқатсизлар ўртасида кураш авжига чиқаётгани ҳақида
Сўнгги йилларда журналистика ва блогерлик соҳасида жамиятдаги муаммоларни ҳақиқатан англайдиган ва уларни таҳлил-танқид қиладиган кадрлар бўй кўрсатди. Ижтимоий тармоқнинг ўзбек сегментида дунёқараши теран, жамиятдаги муаммолар борасида ўз фикру мулоҳазаларини билдириб келадиган зиёли қатлам вакиллари етишиб чиқди. Аммо бугун уларнинг айрим фикрлари интернет фойдаланувчилари томонидан тоқатсизларча қарши олинмоқда, таассуфки, ўзгача фикрловчи, воқеага бошқа ракурсдан назар солувчи фаоллар "фикр тошбўрони"га йўлиқмоқдалар. Бунинг оқибатида бир қанча фаоллар резонансли мавзулар муҳокамасидан анчагина чекинишга мажбур бўлишди, улар гўёки тоқатсизларнинг қаршиликларидан чўчиб қолгандек. Кўпчилик фаолларнинг ижтимоий-сиёсий мавзуларда фикр билдиришга хафсаласи пир бўлмоқда.
Қайсидир ғоя тарафдорларини сунъий равишда кўпчилик деб кўрсатиш, кимнидир ёқлаш ёки аксинча қоралаш мақсадида яқин-яқингача троллар гуруҳларидан фойдаланилар эди. Тролларнинг вазифаси ўзларининг ақли ҳам етмайдиган мавзуларда билдирилган фикрларга қарши чиқиш эди. Бугун мана шу тенденция аста-секинлик билан ўзгараётганига гувоҳ бўляпмиз, энди троллик қилиш, ҳукуматнинг айрим қарорларига қарши чиқадиган қатламни лойга чаплаш учун одатий сунъий троллар жамоаси ўрнига аудиторияси катта бўлган шахслардан фойдаланилмоқда.
Мамлакатнинг ижодий ва инновацион тафаккурга эга қудратли интеллектуал ресурси унинг ёш авлод вакили бўлиб, рақамли технологиялар даврида туғилган интернет авлоди ҳам ижтимоий феноменлардан ўзига хос хулоса чиқариб улғаймоқда. Ҳар қандай воситани нима мақсадда ишлатишда гап кўплигини зиёли қатлам яхши англашади. Шахсий, касбий, ижодий, кашфиётли ғояларга мойил бўлган рақамли авлодни ҳам ўз авторитети томонга буриб, ўзини ҳамма нарсани биладигандай, жонкуяр, ватанпарвар, динни севувчи қилиб кўрсатувчи инсонлар бугунги янги авлодни ботқоққа ботириш билан банд. Улар рақамли авлод йилларида туғилмаган бўлсада, иллатни технологиядан, интернетдан ва ҳур фикрли одамлардан излайди. Мияси китоблар ва билимлар билан тўлмаган, таълимни ҳам юзаки шаклда олиб бораётган, чет тилларини билмайдиган кўплаб ёшлар, рақамли авлод йилларида туғилмаган, олимлар "номаълум авлод" деб атаган йилларда туғилган шахсларга эргашиб, виртуал маконда ўзларига идеаллар ясаб олганлар. Объектив бўлмаган ҳақиқати ортида маълум мақсад ётувчи бундай контентларни илғаш учун катта ҳажмдаги ахборотни синтезлаб фикрлаш керак бўлади. Зиёли қатлам ҳамма нарсани кўриб ва тушуниб турсалар ҳам, бундай савиясиз манипуляция ижрочиларига қарши чиқишмайди. Сабаби, юқорида ҳам қайд этганимиздек, бугун биздаги ижтимоий тармоқлар сленги, яъни сўзлашув, жавоб услуби ҳақоратли кўринишга етган.
Олдинги авлод дунёқараши телевизор ва китоблар таъсирида шаклланган бўлса, бугунги авлоднинг қарашлари таълим ва интернет қулайликларидан унумли фойдаланиб, билим ва информация интеграцияси асосида шаклланиши керак. Кимлардир интернетдаги ресурслардан одамлар ўртасига нифоқ солиш, салбий ҳиссиётларини ўзгаларга сочиш каби деструктив мақсадларда фойдаланиб келмоқда. Катта ва кичик ҳарфлар имлосини ҳам фарқлолмайдиган ёки муқаддас эътиқод ҳақида гапирган тили билан ҳақорат ва туҳмат ёғдириб юрадиган маърифатсиз маънавиятчиларга эргашадиган бўлсак, илғор замонда туғилиб ҳам яна қолоқ ва йўқотилган авлод номини оламиз. Аслида эса биз рақамли технологиялар ва алфа авлодмиз, биз тезкор ривожланаётган даврда iPad, VR va 3D реалликни фаол қўллайдиган ва интеллекти юқори авлод бўлиб қолишимиз, илм-фанда мислсиз бурилишлар қилишга қодирмиз. Виртуал вақтимизни қимматли нарсаларга, онлайн билим олишга, ўз устимизда ишлашга сарфлашимиз керак.