Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида темир йўл қатнови тикланади
15 май куни 647/648-сонли Нукус–Бейнеу–Нукус йўналишидаги йўловчи поездининг қатновни бошланади.
16 майдан бошлаб эса Олма-ота-2–Тошкент–Олма-ота-2 йўналишида 1/2-сонли (“Тулпар-Талго”) поезд қатнови йўлга қўйилади.
Таъкидлаш жоиз, Қозоғистон давлат чегарасидаги ўтиш пунктлари орқали Қозоғистонга келган барча шахслар ПЗР усули билан COVID-19га тест синовидан ўтгани ҳақида (қозоқ, рус ёки инглиз тилида) маълумотнома (чегарадан ўтишдан олдин камида 72 соатдан кўп бўлмаган муддатда бўлиши) тақдим этиши шарт.
Қуйидаги тоифа шахслардан маълумотнома талаб қилинмайди:
Қозоғистон бош давлат санитария врачи қарорига асосан Қозоғистон ҳудудида ҳақиқий деб тан олинадиган COVID-19га қарши эмланганлик паспорти/сертификати/маълумотномасига эга шахслар;
Қозоғистон Республикасида COVID-19га қарши ревакцинация ёки тўлиқ эмлаш курсини олган шахслар (агар иккинчи компонентни олганидан сўнг Қозоғистон Республикаси чегарасини кесиб ўтиш вақтида 6 ойдан ошмаса);
5 ёшгача бўлган болалар, агар уларни кузатувчи (бирга бўлган) шахсда ушбу маълумотнома мавжуд бўлса;
Қозоғистон Республикаси ҳукумат делегациялари аъзолари;
Локомотив бригадалари, темир йўл, денгиз ва дарё транспорти орқали ташишларда фаолият олиб бораётган шахслар.
Қозоғистонга Евроосиё иқтисодий иттифоқига аъзо давлатлар ҳудудидан, шунингдек, Озарбойжон, Молдова, Тожикистон ва Ўзбекистондан келаётган шахслар, шу жумладан, “Путешествую без COVID-19” иловасидан рўйхатдан ўтишлари талаб этилади.
Тана ҳарорати юқори бўлган шахслар аниқланган ҳолатларда, маълумотноманинг мавжудлигидан қатъи назар, юқумли шифохонада изоляция қилинади.
Гулнора Каримованинг тириклиги сўроқ остида
Ўзбекистон биринчи президенти Ислом Каримовнинг набираси Имон Каримова ўзининг Instagram саҳифасида айни пайтда Зангиотадаги аёллар қамоқхонасида сақланаётган Гулнора Каримованинг аҳволи ҳақида маълумот берди.
Каримованинг айтишича, кўп йиллардан буён онаси Гулнора Каримова билан боғланишнинг иложи бўлмаган ва ҳаттоки унинг бувиси Татьяна Каримова ҳам қизи (Гулнора Каримова) билан учраша олмаган.
“Кўпчилик ҳар куни онам ҳақида янгилик борми деб сўрайди ва ёзади. Шунча йиллардан бери онамдан бирорта хат ёки қўнғироқ йўқ. Мени ва бувимни ойим билан кўришишга рухсат беришмаяпти. Ҳаммаси энди ойдинлашди барча берилган қуруқ ваъдалар шунчаки вақтни чўзиш учун бўлган”, — деб ёзди Каримова.
Фойдаланувчиларнинг “Гулнора Каримова ўзи тириклиги ҳақида хабар борми? Нега инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи халқаро судга мурожаат қилмайсизлар?” деган саволига, Каримова “Биз бу бўйича мурожаат қилдик, ҳозир иш судга оширилган” деб жавоб берди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Имон Каримова онаси қамоқхонада ноқонуний равишда тинтув қилинганини айтган эди.
Республика Гидрометрология маркази бугун, 16 май куни Ўзбекистонда қандай об-ҳаво бўлиши ҳақида маълумот берди.
Марказнинг хабар беришича, 16 май куни Тошкентда ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 3-8 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 14-16 даража илиқ, кундузи 28-30 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 12-17 даража илиқ, кундузи 28-33 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 14-19 даража илиқ, кундузи 28-33 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 12-17 даража илиқ, кундузи 25-30 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 15-20 даража илиқ, кундузи 28-33 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, баъзи жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 5-10 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 12-17 даража илиқ, кундузи 25-30 даража иссиқ бўлади.
Республикамизнинг тоғолди ва тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгариб туради, баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 6-11, кундузи 15-20 даража илиқ бўлади.
Ким президент атрофида бўлса у халқ хизматкори — Шавкат Мирзиёев
Халқни хизматини яхши қилса, умри бу лавозимда кўп бўлади, орденлар олади. Хизматини қилмаса у сиёсатга хиёнат қилган бўлади — Шавкат Мирзиёев.
Чеченистон Республикаси президент Рамзан Қодиров Туркия президенти Режеп Таййип Эрдоғанга мурожаат қилиб, Мариуполдаги “Азовсталь” заводида жойлашган Азов миллатчи полки жангариларини эвакуация қилиш қарорини қайта кўриб чиқишни таклиф қилди.