Жиззахда диний экстримизм тарафдори ушланди
Оқим тарафдори Содиқ Самарқандий, Абу Салоҳ, Абдуллоҳ Зуфар каби шахсларнинг ақидапарастлик ғояларини тарқатиш билан шуғулланган
Жиззахда Содиқ Самарқандий, Абу Салоҳ, Абдуллоҳ Зуфар каби шахсларнинг ақидапарастлик ғояларини тарғиб қилган шахс ушланди.
Таъкидланишича, С.А. (1995 йилда Жиззах вилоятида туғилган) маълум вақт давомида диний ақидапарастлик ғоялари билан йўғрилган материалларни уяли телефони орқали мунтазам равишда тарқатиб келган. У Инстаграм ижтимоий тармоғи ва Телеграм мессенжерида аккаунт яратиб, у орқали экстремистик руҳдаги материаллар халқаро террористик ташкилотлар ва диний экстремистик оқимларнинг ғоявий раҳнамолари бўлган Содиқ Самарқандий, Абу Салоҳ, Абдуллоҳ Зуфар ва бошқаларнинг ақидапарастлик ғояларини тарқатган.
Вилоят ДХХ ва ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида С.А. қўлга олиниб, унинг мобил телефони процессуал тартибда расмийлаштирилди. Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмитанинг экспертиза хулосасига кўра, унинг телефон аппарати хотирасида сақланган материаллар тўлиқ ақидапарастлик ғоялари билан йўғрилган бўлиб, уларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш, тайёрлаш ва тарқатиш тақиқланган.
Ҳозирда фуқаро С.А.га нисбатан мутасадди идора ходимлари томонидан қўзғатилган жиноят иши доирасида тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
«Мен ҳеч қачон Twitter’га қайтмайман» — Трамп
АҚШнинг собиқ президенти Доналд Трамп ҳеч қачон Twitter’га қайтмаслигини айтди.
“Таклиф учун миннатдорман, лекин мен ҳеч қачон Twitter’га қайтмайман”, — деди Трамп.
Собиқ президент ўзининг “Truth” ижтимоий тармоғида бўлишни афзал кўришини айтди.
Шу билан бирга, Трамп бизнесмен Илон Маск ижтимоий тармоқ учун тўлашга тайёр бўлган эълон қилинган нархни жуда юқори деб ҳисоблади.
“Фақат аҳмоқгина бундай пулга Twitter’ни сотиб олади. Илон эса аҳмоқ эмас. Бундан ташқари, у ўз улушини ноқонуний сотиб олган бўлиши мумкин бўлса, қандай қилиб битим тузиш мумкин?” — деди Трамп.
Эслатиб ўтамиз, Маск Трампнинг Twitter аккаунти блокланишини хато деб атади ва АҚШнинг собиқ президентига ижтимоий тармоққа кириш ҳуқуқини қайтаришга тайёрлигини маълум қилган эди.
👍4🎉1
Одессада бензин учун катта навбатлар юзага келмоқда.
🤯2
НАТО Россияни Украинада ўтказаётган махсус операциясини тўхтатиш учун янги страгия ишлаб чиқади. 🌐 EFFECT.UZ'ни Telegram орқали кузатиб боринг: 👉 @effectuz