Билл Гейтс коронавирусга чалинди
Microsoft компанияси асосчиси Билл Гейтс коронавирусга чалинди. Бу ҳақда у ўзининг Twitter саҳифасида эълон қилди.
“Менда COVID-19 инфекцияси учун топширган тест натижам ижобий чиқди. Мен енгил аломатларни бошдан кечиряпман ва мутахассислар маслаҳати билан тузалиб кетгунимча изоляциядаман”, — деб ёзди Гейтс.
Шунингдек, 66 ёшли миллиардер тўлиқ эмланганини ва вакцинанинг кучайтирувчи дозасини олганини ҳам қўшимча қилган.
Маълумот ўрнида, Билл Гейтс — 1955 йил 28 октябрь куни Сиэтлда дунёга келган. Америкалик тадбиркор ва жамоат арбоби, хайриячи, ҳаммуассис ва Microsoft’нинг энг йирик акциядори ҳисобланади.
Украинанинг биринчи президенти вафот этди
Украинанинг биринчи президенти Леонид Кравчук сешанба куни узоқ давом этган касалликдан сўнг вафот этди. Бу ҳақда “Украина янгиликлари” нашрига сиёсатчининг оиласидаги манба хабар берди. Кравчук 10 январь куни 88 ёшга тўлди.
Рада депутати Ирина Герашченко Кравчукнинг ўлими ҳақидаги хабарни тасдиқлади.
“Леонид Кравчук вафот этди”, — деб ёзди Герашченко ўзининг Facebook саҳифасида.
Қайд этиш лозим, 2021 йил июнь ойи охирида собиқ президент юрагида жарроҳлик амалиётини ўтказган эди ва сиёсатчи узоқ вақт комада ётди. Кейинчалик Кравчук Мюнхендаги клиникада реабилитациядан ўтди. 2017 йил май ойида Кравчук қон томирларини стентлашдан ўтказилди.
2020 йил 28 июлдан бошлаб Кравчук Украина шарқидаги вазиятни тартибга солиш бўйича алоқа гуруҳида Украина делегациясига бошчилик қилгандиа.
10 январь куни 88 ёшни қаршилаган Кравчук 1991 йилдан 1994 йилгача Украина президенти лавозимида ишлаган.
200 та квас цистерналари савдоси устидаги 560 минг долларга баҳоланган фирибгарлик ёхуд Тошкентдаги нуфузли МЧЖлардан бирининг атрофидаги қинғир ишлар ҳақида. Effect.uz’га мурожаат йўллаган навбатдаги фуқаро “Tashpromxolod” МЧЖ раҳбари – Эршод Қосимов.
У бошқа бир МЧЖ раҳбаридан фирибгарликка учраганини айтмоқда, янаям аниқроғи – 600 минг доллардан зиёдроқ зарар кўрган. Мазкур иш бўйича МЧЖ раҳбари яқин 5-6 йил ичида сарсон бўлаётганини айтиб келади. У бўлиб ўтган воқеалар юзасидан EFFECT.UZ’га мурожаат қилди.
Узгидрометрология маркази бугун, 12 май куни Ўзбекистонда кузатиладиган об-ҳаво ҳақида маълумот берди.
Маълум бўлишича, бугун кундуз куни Ўзбекистон бўйича ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик кутилмайди, фақат Қорақалпоғистонда, Хоразм вилоятида баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин.
Фарғона водийси вилоятларида кечга томон баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳаво ҳарорати 23-28° ни ташкид этади.
Тошкентда ёғингарчилик кутилмайди. Шамол 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳаво ҳарорати 26-28° бўлади.
Тоғ олди ва тоғли ҳудудларда вақти-вақти билан ёмғир ёғиади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Сел-тошқин ҳодисалари кузатилиши мумкин. Ҳарорат 10-15° бўлади.
Tibet Airlines авиакомпаниясининг йўловчи самолёти Хитой жануби-ғарбидаги Чонгсин шаҳридаги Тсзянбей халқаро аэропортида парвоз пайтида учиш-қўниш йўлагидан чиқиб кетиб, ёниб кетди. Бу ҳақда РИА Новости хабар бермоқда.
Воқеа тахминан эрталаб соат 8:00 да (Тошкент вақти билан 17:00) юз берган. Қайд этилишича, бортда 113 йўловчи ва тўққиз нафар экипаж аъзоси бўлган. 40 киши тан жароҳати олиб, шифохонага етказилган.
“ТВ9833 рейси билан Чонгқинг-Нйингчи рейсини амалга ошираётган самолёт Чонгсин “Цзянбей” халқаро аэропортида учиш-қўниш йўлаги ҳудудидан чиқиб кетди. Натижада самолётнинг чап томонидаги олд фюзеляжи ёниб кетди”, — дейилади аэропортнинг берган баёнотида.
Ҳозирча ҳалок бўлганлар ҳақида маълумот йўқ, ҳодиса сабаблари ҳали аниқланмаган.
Хитой марказий телевидениесининг хабар беришича, ёнғин аллақачон ўчирилган, ҳодиса юз берган учиш-қўниш йўлаги ёпилган. Чонгтсинг шаҳрида якунланган рейслар қисман Сичуан провинциясининг Ченгду шаҳридаги Шуанглиу халқаро аэропортига кўчирилди.
Қайд этиш лозим, жорий йил Хитойда содир бўлган иккинчи йирик авиаҳалокатдир. Кунминдан Гуанчжоуга MU5735 рейсини амалга ошираётган Boeing 21 март куни Хитой жанубидаги Гуанси-Чжуан автоном туманидаги Учжоу шаҳрининг Тенг туманида ҳалокатга учради.
Самолёт бортида 132 киши, жумладан 123 йўловчи ва тўққиз нафар экипаж аъзоси бўлган, уларнинг барчаси ҳалок бўлган деб эълон қилинган.