Қочқинлар колонаси Украина жангарилари томонидан отиб ташланди
Украиналик жангарилар Волчанскдан Харковга кетаётган қочқинлар колоннасига ўқ узди, қурбонлар ва ярадорлар бор. Бу ҳақда воқеага гувоҳ бўлган шахс РИА Новостига маълум қилган.
Унинг сўзларига кўра, ушбу фожиа 34 та машинадан иборат карвон Россия томонидан назорат қилинмайдиган ҳудудга кириб борган вақтида, яъни Старий Сальтов қишлоғи яқинига келиб қолганда Украина назорат-ўтказиш пункти томонидан ўқ узилган.
“Асосан, бутун колонна Волчанскга қайтишга қайтишга муваффақ бўлди, аммо биринчи тўртта машинага қарата ўқ отилди. У ерда бизда эркаклар йўқ эди, фақат ҳайдовчилар бор эди.
Бизнинг машинамизда аёллар ва болалар бор эди. Ҳарбийлар тўғридан-тўғри биз томонга ўқ узишди. Мен ўқлар қандай қилиб машинани тешиб кирганини ўз кўзим билан кўрдим.
Биринчи тўртта машина у ерда қолиб кетди ва ҳарбийлар томонидан ёқиб юборилди. Менинг кўз ўнгимда бувим вафот этди, у бошидан яраланганига қарамай тирик эди, мен уни қутқаришга ҳаракат қилдим. Мен билан Харьковдан келган дўстим одамларни эвакуация қилиш вақтида ва 3 ёшли қиз вафот этди, унинг онаси ҳозир касалхонада оғир аҳволда ётибди” — деди гувоҳлардан бири.
Унинг сўзларига кўра, эркак Старий Сальтовни Украина Хавфсизлик хизматининг жазолаш бўлинмалари, шунингдек, амнистияга учраган украиналик жиноятчилардан ёлланган янги ташкил этилган “Кракен” баталионлари назорат қилаётганидан хабари бўлмаган.
«Nest One» қурилиш биносида ёнғин содир бўлди
“Tashkent City” ҳудудида жойлаган “Nest One” қурулиш биносида ёнғин содир бўлди. Бу ҳақда ФВВ матбуот хизмати хабар бермоқда.
Маълум бўлишича, бугун, 5 май куни соат 17:26 да Тошкент шаҳар Шайхонтохур туманида жойлашган «Nest One» қурилиш биносида ёнғин содир бўлган.
ФВВ ушбу ёнғинни бартараф этиш учун 3 та ёнғин-қутқарув экипажини жўнатган ва ёнғин соат 17:38 да ўчирилган.
Ёнғин натижасида бинонинг “Д” блок 7-қаватида таъмирлаш ишлари вақтида 4 кв.м майдонда қурилиш материали ёнган.
Ёнғин оқибатида фуқароларни тан жароҳати олиш ва ҳалок бўлиш холатлари йўқ.
👉 Қисқа ва энг тезкор хабарлар каналига обуна бўлинг: @effectuz_live
Президент вилоят ҳокимлари зиммасига муҳим вазифани юклади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида шошилинч ва тез тиббий ёрдам сифатини яхшилаш ҳамда уни аҳолига янада яқинлаштириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши давом этмоқда.
Шавкат Мирзиёев келгуси ҳафтада тиббиёт ходимларини моддий рағбатлантириш бўйича махсус қарорни имзолашини таъкидлади.
Унга кўра, тез тиббий ёрдам ва шошилинч хизмат ходимлари ойликлари, тоифасига қараб, 10 фоиздан 15 фоизгача оширилади, тез тиббий ёрдамнинг малакали ва натижага эришган ходимлари ойлигига 100 фоизгача устама жорий қилинади.
Яна бир муҳим масалага эътибор қаратилди.
Ўзбекистонда ҳар йили 1 минг кишига нисбатан чақирувлар сони 352 тани ташкил этади. Бу ривожланган давлатлардан 6-7 баравар кўп.
Чақирувларнинг 15 фоизидагина беморларни шифохоналарга ётқизиш талаб этилади. Сабаби, жойларда оддий тиббий хизмат йўлга қўйилмагани учун аҳоли тез ёрдамга мурожаат қилишга мажбур.
Очиқ мулоқотда берилган 1 мингдан зиёд маҳаллада тиббиёт пунктини ташкил қилиш топшириғи Қорақалпоғистон, Наманган ва Сурхондарёдан бошқа ҳудудларда якунига етказилмаган.
“Вилоят ҳокимлари бир нарсани аниқ эшитиб олсин. Май ойи якуни билан барча маҳалла тиббиёт пунктлари тўлиқ ишга туширилиши шарт”, — деди Президент.
Алишер Усмонов Европа Иттифоқини судга берди
Асли ўзбекистонлик бўлган тадбиркор Алишер Усмонов Европа Иттифоқининг санкциялар рўйхатига киритилганига норозилик билдириб, Европа судига даъво аризаси билан мурожаат қилди. Бу ҳақда ТАСС хабар бермоқда.
“Жаноб Алишер Усмоновнинг Европа Иттифоқи Кенгашига қарши даъвоси 29 апрель куни қўзғатилган. Даъвогар Кенгашнинг унга нисбатан чеклов чораларини қўллаш тўғрисидаги қарорини бекор қилишни ва суд қарори чиқарилгунга қадар тақиқловчи чораларни қўллашни тўхтатиб туришни талаб қилмоқда, — дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, 28 февраль куни ЕИ кенгаши Алишер Усмоновни Украина суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини бузишга ҳисса қўшган шахслар қора рўйхатига киритди. Уларнинг барчасига Европа Иттифоқига кириш тақиқланган, Европа Иттифоқидаги активлари эса музлатилган.
Ҳозирда ушбу рўйхатга жами 1091 киши, жумладан, 30 дан ортиқ тадбиркор ва 80 ташкилот киради.