Тожикистонда бўлган зилзила Фарғонада сезилди
ФВВ сейсмопрогностик мониторинг республика марказининг хабарига кўра, бугун, 20 апрель куни Тошкент вақти билан соат 03:44 да Тожикистонда зилзила содир бўлди.
Магнитуда М=5. Чуқурлик 30 км. Зилзила эпимарказидан Тошкентгача бўлган масофа 258 км жанубий-шарқий йўналиш бўйича.
Сўх туманида 2-3 балл, 93 км;
Ўзбекистон туманида 2 балл, 123 км;
Бешариқ туманида 2 балл, 128 км;
Риштон туманида 2 балл, 132 км;
Фурқат туманида 2 балл, 140 км;
Қўқон шаҳрида 2 балл, 145 км;
Учкўприк туманида 2 балл, 145 км.
Блогер Отабек Сатторийни қамаш операцияси!
Маълумот ўрнида, О.Сатторий 2021 йилнинг февраль ойида Термиздаги яшаш уйидан махсус тадбир орқали ушлаб кетилган.
5 апрель куни Олий суднинг Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати О.Сатторийга оид жиноят ишини кассация тартибида берилган шикоят асосида кўриб чиққан. Суднинг якуний ҳукмига кўра, Музработ туман судининг ҳукми ва 2021 йил 15 июлдаги ажрими ўзгаришсиз қолдирилган.
Эслатиб ўтамиз, жиноят ишлари бўйича Музработ судининг 2021 йил 10 майдаги ҳукмига кўра, О. Сатторий Жиноят кодексининг 139-моддаси (туҳмат) 3-қисми «а», «г» бандлари ва 165-моддаси (товламачилик) 3-қисми «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси (енгилроқ жазо тайинлаш) қўллаб, 59-моддаси (бир неча жиноят содир этганлик учун жазо тайинлаш) ва 61-моддаси (жазоларни қўшишнинг ҳисоблаш қоидалари)га асосан тайинланган жазоларни қисман қўшиш йўли билан узил-кесил 6 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.
🤯5👍2🤔2
Бугун Ўзбекистонда қандай об-ҳаво кузатилади?
Бугун кундуз куни республика бўйича ёмғир ёғади, баъзи жойларда кучли бўлиши мумкин, момақалдироқ бўлиши мумкин. Бу ҳақда Узгидриметрология матбуот хизмати хабар бермоқда.
Қорақалпоғистонда, Хоразм вилоятида ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларда шамол 17-22 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат 18-23° бўлади.
Тошкентда вақти-вақти билан ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин.
Шамол 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат 20-22° бўлади.
Тоғли ҳудудларда ёмғир ёғади, баъзи жойларда кучли бўлиши мумкин, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол 7-12 м/с тезликда эсади,
Ўзбекистонда зилзила содир бўлди
Жорий йилнинг 20 апрель куни Тошкент вақти билан 03:44 да (19.04.2022 йил, Гринвич бўйича 22:44 да) Тожикистонда зилзила содир бўлди. Бу ҳақда ФВВ Сейсмопрогностик мониторинг Республика маркази хабар қилмоқда.
Зилзила координаталари: 39,24 градус шимолий кенглик; 70,69 градус шарқий узунлик. Магнитуда М=5. Чуқурлик 30 км. Зилзила эписентри Тошкентдан 258 км жанубий-шарқда.
Сўх туманида 2-3 балл, 93 км.
Ўзбекистон туманида 2 балл, 123 км.
Бешариқ туманида 2 балл, 128 км.
Риштон туманида 2 балл, 132 км.
Фурқат туманида 2 балл, 140 км.
Қўқон шаҳрида 2 балл, 145 км.
Ўзбекистон Microsoft’га таклиф билан чиқди
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов компания вакиллари билан учрашувда Тошкентда Microsoft’нинг ривожланиш офисини очишни таклиф қилди.
Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар бермоқда.
«Ахборот ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги томонидан Ўзбекистонда Microsoft компаниясини ривожлантириш бўйича офис очиш таклиф этилди», — дейилади хабарда.
Маълум бўлишича, ушбу ташкил этилган учрашув онлайн тарзда бўлиб ўтган ва мазкур музокарада Microsoft компанияси вакилларидан ташқари Америка-Ўзбекистон савдо палатаси ва Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчихонаси вакиллари иштирок этган.
Шунингдек, учрашувда ёшларни малакали кадрлар тайёрлаш жараёнига кенг жалб этиш масалалари, корпорация билан ҳамкорликнинг долзарб ва истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.