EFFECT.UZи Telegram орқали кузатиб боринг: 👉 @effectuz
Ўзбекистонга уч ойда салкам $1,5 миллиардлик пул ўтказмалари юборилди
Тижорат банклари жисмоний шахслардан 2,11 млрд доллар сотиб олган.
Ижтимоий тармоқларда май ойидан Ўзбекистонда нафақа ва пенсиялар миқдори 10 фоизга оширилиши ҳақида хабарлар тарқамоқда.
Молия вазирлиги мазкур хабарлар бўйича шуни маълум қилдики, вазирликка пенсия ва нафақалар инфляциядан кам бўлмаган миқдорда ошириб бориш вазифаси юклатилган ва ушбу йуналишда доимий равишда иш олиб борилади.
Пенсия ва нафақалар миқдори ошириш бўйича хабарлар расмий манбалар орқали эълон қилинади.
Боласини айиқ қафасига ташлаган онага суд ҳукм ўқиди
Тошкентда уч ёшли қизини айиқ қафасига ташлаган она устидан суд жараёни якунига етди. Суд ажримига кўра З.Тўлаганова ижтимоий хавфли қилмишни ақли норасо ҳолатда содир этган, деб топилди. Бу ҳақда Олий суд матбуот хизмати хабар бермоқда.
Маълумки, 2022 йилнинг январь ойида Тошкент ҳайвонот боғида юз берган воқеа билан боғлиқ жиноят иши қўзғатилган эди.
Бугун, 18 апрель куни жиноят ишлари бўйича Юнусобод туман судида Жиноят кодексининг 25,97-моддаси 2-қисми “в” бандида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбланган З.Тўлаганова (1991 йилда Тошкент шаҳрида туғилган) га тиббий йўсиндаги мажбурлов эҳтиёт чорасини қўллаш масаласини ҳал қилишга оид жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича суд жараёни ўз ниҳоясига етди.
Эълон қилинган суд ажрими билан З.Тўлаганова ижтимоий хавфли қилмишни ақли норасо ҳолатда содир этган, деб топилиб, унинг Тошкент Республика кузатуви кучайтирилган руҳий касалликлари шифохонасида мажбурий даволаниши белгиланди.
“Ушбу ажримдан норози томонлар 20 сутка муддат ичида шу суд орқали Тошкент шаҳар судига хусусий шикоят ёки хусусий протест келтиришга ҳақли эканлиги маълум қилинган”, дейилади Олий суд матбуот хизмати хабарида.