Гумонланувчига нисбатан «қамоққа олиш» эҳтиёт чораси қўлланилган. Тергов давом этмоқда.
Афғонистон Ўзбекистон билан темир йўл масаласи бўйича тузилган шартномадан норози
Маълум қилинишича, Афғонистон темир йўллари бошқармаси ҳисобланган Afghanistan Railways Authority мамлакат темир йўл станцияларини бошқариш тўғрисидаги Ўзбекистон билан тузилган шартноманинг шартларини қайта кўриб чиқмоқчи. Бу ҳақидаги хабарни "Ариананеwс" берди.
Афғонистон томоннинг айтишича,темир йўл вокзалларини қўшни давлатлар билан ишлатиш юзасидан тузилган шартномалар мамлакатнинг манфаатларини ҳисобга олмасдан тузилган.
Қўшни давлатлар учун станцияларни ишлатиш учун йилига 10 миллион доллар тўланади дейди Афғонистон расмийлари.
АРА нинг янги тузилган раҳбарияти мазкур масала юзасидан ҳар томонлама Афғонистон ва унинг миллий иқтисодиёти учун фойда келтирадиган режалар устида ишлашмоқда.
АРА директори Бахту-Раҳмон Шарафатнинг айтишича, Ўзбекистон компанияси Ҳайратон портини бошқариш бўйича йилига 18 миллион долларлик шартномага эга. Аммо маҳаллий компаниялар мазкур ишни анча кам маблағ ҳисобига бажаришга тайёр эканлигини билдирган.
"Юкларимизнинг катта қисми олиб ўтиладиган "Ҳайратон" портини бошқариш учун йилига 18 миллион доллар эвазига ўзбек компанияси билан шартнома тузилган бўлса, Афғонистон компаниялари бу маблағнинг 25 фоиздан камроғига бу ишни бажаради", дейди Шарафат.
Талаба ёшлар учун янгилик: “Заковат” стипендиясини бериш тартиби тасдиқланди
Ўзбекистонда эндиликда, 2022-2023- ўқув йилидан бошлаб “Заковат” интеллектуал ўйини ҳамда боша интеллеcтуал ўйинларда тўлақонли ғалаба қозонган ва совриндор бўлган жамоа аъзоларига йил давомида “Заковат” стипендияси берилади. Бу ҳақда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги хабар берган.
“Заковат” стипендияси интеллектуал ўйинларнинг республика босқичида қуйидагича тақсимланиши режа қилинган:
1- ўринни олган олган ўқувчи-ёшлар ва талабаларга БҲМнинг 5 баравари миқдорида (ҳозирда 1 миллион 350 минг сўм);
2-ўринни олган ўқувчи-ёшлар ва талабаларга БҲМнинг 4 баравари миқдорида (ҳозирда 1 миллион 80 минг сўм);
3-ўринни олган ўқувчи-ёшлар ва талабаларга БҲМнинг 3 баравари миқдорида (ҳозирда 810 минг сўм) белгиланади ва йил давомида ҳар ой тўлаб берилади.
Барчага маълумки, 2021 йил октябрь ойида президент Шавкат Мирзиёев Бухоро вилояти Ромитан туманида “Заковат” интеллектуал ўйинининг финал босқичини кузатган эди.
Ўшанда президент нутқ сўзлаб, 2022/2023-ўқув йилидан бошлаб интеллектуал ўйинларнинг республика босқичида ғолиб бўлган ўқувчи ёшлар ва талабалар учун йил давомида ҳар ойда бериладиган “Заковат” стипендияси жорий этилишини маълум қилганди.
Давлат ери ноқонуний тарзда 145 млн сўмга пулланди
Сариосиё туманидаги “Хисор” давлат ўрмон хўжалигига тегишли 0,20 гектар ер майдонини ҳар бир сотихи 7 млн. 250 минг сўмдан пулланди. Ушбу ҳолат юзасидан Сурхондарё вилояти прокуратурасига ариза келиб тушган. Бу ҳақида Бош прокуратура матбуот хизмати хабар бермоқда.
Жорий йилнинг 7 апрель куни фуқаро М. Ж. ариза билан мурожаат қилиб, унда “Худойберди” исмли шахс Сариосиё туманидаги “Хисор” давлат ўрмон хўжалигига тегишли 0,20 гектар ер майдонини ҳар бир сотихини 7 млн. 250 минг сўмдан, жами 145 млн. сўмга сотишини айтиб, олдиндан 145 млн. сўм беришини талаб қилаётганлигини маълум қилган.
Мазкур мурожаатга асосан Сурхондарё вилояти прокуратураси томонидан вилоят ИИБ билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, Сариосиё тумани, Субхидам МФЙда яшовчи Х.С. аризачидан талаб қилинган 145 млн. сўм пуллардан 100 млн. сўмини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчи шахс процессуал тартибда ушланган.
Ҳозирда жиноят иши бўйича тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.