Қорақалпоғистонлик аёл нима сабабдан фарзандларини калтаклаб, видеога олганини гапириб берди.
Россияга янги санкциялар тайёрланмоқда
Россияга қарши олтинчи санкциялар пакети устида Европа Иттифоқи иш олиб бормоқда.
Европа Иттифоқи Россияга Украинада амалга оширган ҳарбий операцияси учун олтинчи санкциялар пакетини тайёрламоқда. Бу ҳақида Литва ташқи ишлар вазири Габриелюс Ландсбергис Евроиттифоқ хабар берди.
“Еврокомиссия нефть билан боғлиқ чекловларни ўз ичига оладиган олтинчи санкциялар пакети устида иш бошлашимиз ҳақида аниқ айтди. Бу консенсусга (якдиллик — таҳр.) эришиш устида иш бошлаганимизни билдиради”, — дейди Ландсбергис.
Нефть эмбаргоси бундан олдинги бешинчи чекловлар пакетидан ўрин олмаганди, бироқ Брюссел мазкур секторга санкциялар қўллашни муҳокама қилиши ҳақида огоҳлантирган эди. Европа комиссияси раҳбари Урсула фон дер Ляеннинг маълум қилишича, муҳокамада Россия нефти импортида солиқ солиш ёки эскроу-ҳисоблар каби “алоҳида тўлов каналлари”га оид ғоялар инобатга олинади.
Эскроу-ҳисоб — муайян ҳолатлар юзага келгунга ёки муайян мажбуриятлар бажарилгунга қадар мулк, ҳужжатлар ёки маблағлар инобатга олинадиган махсус шартли ҳисоб. Бу 2013 йилда Эронга қарши санкцияларга қўлланган. Ўшанда АҚШ бошқа мамлакатга иккиламчи санкциялар орқали қўрқитиб, унинг нефтини сотишни тақиқлаган. Натижада муроса варианти танланган: давлатлар Эрон учун тўловларни ўз валюталарида махсус ҳисоб рақамига киритади, унинг маблағлари фақат ушбу мамлакатлардан рухсат этилган товарларни Эронга олиб кириш учун ҳисобдан чиқарилиши мумкин. Шу орқали Теҳрон валютани тўғридан тўғри олмаган, бунинг ўрнига бартер товарлари билан таъминланган.
Европа Иттифоқи импорт қиладиган нефтнинг 25 фоизи Россия ҳисобига тўғри келади. Еврокомиссия маълумотларига кўра, 2021 йилда YI’га аъзо давлатлар Россиядан 48,5 миллиард евролик нефть, 22,4 миллиард евролик нефть маҳсулотларини импорт қилган.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ президенти Жо Байден Россия нефти ва газини импорт қилишни тақиқловчи қонунни имзолаганди.
Талаба ёшлар учун янгилик: “Заковат” стипендиясини бериш тартиби тасдиқланди
Ўзбекистонда эндиликда, 2022-2023- ўқув йилидан бошлаб “Заковат” интеллектуал ўйини ҳамда боша интеллеcтуал ўйинларда тўлақонли ғалаба қозонган ва совриндор бўлган жамоа аъзоларига йил давомида “Заковат” стипендияси берилади. Бу ҳақда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги хабар берган.
“Заковат” стипендияси интеллектуал ўйинларнинг республика босқичида қуйидагича тақсимланиши режа қилинган:
1- ўринни олган олган ўқувчи-ёшлар ва талабаларга БҲМнинг 5 баравари миқдорида (ҳозирда 1 миллион 350 минг сўм);
2-ўринни олган ўқувчи-ёшлар ва талабаларга БҲМнинг 4 баравари миқдорида (ҳозирда 1 миллион 80 минг сўм);
3-ўринни олган ўқувчи-ёшлар ва талабаларга БҲМнинг 3 баравари миқдорида (ҳозирда 810 минг сўм) белгиланади ва йил давомида ҳар ой тўлаб берилади.
Барчага маълумки, 2021 йил октябрь ойида президент Шавкат Мирзиёев Бухоро вилояти Ромитан туманида “Заковат” интеллектуал ўйинининг финал босқичини кузатган эди.
Ўшанда президент нутқ сўзлаб, 2022/2023-ўқув йилидан бошлаб интеллектуал ўйинларнинг республика босқичида ғолиб бўлган ўқувчи ёшлар ва талабалар учун йил давомида ҳар ойда бериладиган “Заковат” стипендияси жорий этилишини маълум қилганди.
Сариосиё туманидаги “Хисор” давлат ўрмон хўжалигига тегишли 0,20 гектар ер майдонини ҳар бир сотихи 7 млн. 250 минг сўмдан пулланди. Ушбу ҳолат юзасидан Сурхондарё вилояти прокуратурасига ариза келиб тушган. Бу ҳақида Бош прокуратура матбуот хизмати хабар бермоқда.
Жорий йилнинг 7 апрель куни фуқаро М. Ж. ариза билан мурожаат қилиб, унда “Худойберди” исмли шахс Сариосиё туманидаги “Хисор” давлат ўрмон хўжалигига тегишли 0,20 гектар ер майдонини ҳар бир сотихини 7 млн. 250 минг сўмдан, жами 145 млн. сўмга сотишини айтиб, олдиндан 145 млн. сўм беришини талаб қилаётганлигини маълум қилган.
Мазкур мурожаатга асосан Сурхондарё вилояти прокуратураси томонидан вилоят ИИБ билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, Сариосиё тумани, Субхидам МФЙда яшовчи Х.С. аризачидан талаб қилинган 145 млн. сўм пуллардан 100 млн. сўмини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчи шахс процессуал тартибда ушланган.
Ҳозирда жиноят иши бўйича тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон “Халқ артисти” Шерали Жўраевни “Эл-юрт ҳурмати” ордени билан тақдирлаш ҳақида фармон чиқарди. Бу ҳақида Маданият вазирлиги хабар бермоқда.
“Ўзининг ноёб истеъдоди, кўп йиллик самарали ва бетакрор ижоди билан ўзбек қўшиқчилик санъатини ва миллий маданиятимизни ривожлантириш, унинг шон-шуҳратини дунё халқлари ўртасида кенг тарғиб этишга қўшган беқиёс ҳиссаси, мустақиллигимизнинг маънавий асосларини мустаҳкамлаш, халқимиз, айниқса, ёш авлодимизни Ватанга муҳаббат ва садоқат, миллий ва умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялаш, ёш истеъдод эгаларининг қобилиятини рўёбга чиқариш борасидаги катта хизматлари, ижтимоий ҳаётдаги ва жамоат ишларидаги фаол иштироки ҳамда таваллудининг 75 йиллиги муносабати билан Ўзбекистон халқ артисти, "Ватандошлар" жамоат фондининг Васийлик Кенгаши раиси Шерали Жўраев “Эл-юрт ҳурмати” ордени билан мукофотлансин”, - дейилади фармонда.
Хен Алексей Федорович Тошкент шаҳар ҳокимининг ахборот технологияларини жорий этиш бўйича ўринбосари - Рақамли ривожланиш департаменти раҳбари лавозимига тайинланди. Бу ҳақда шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати хабар бермоқда.
Ҳозирга қадар Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳузуридаги “Рақамли ривожланиш департаменти” масъулияти чекланган жамияти директорининг биринчи ўринбосари вазифасида ишлаган.
Маълумот ўрнида, Алексей Хен 1983 йилда Хоразм вилоятида туғилган. Маълумоти олий. 2005 йилда Тошкент давлат юридик институтини (ҳозирги ТДЮУ) тамомлаган.
Қозоғистон бу йил Ғалаба куни парадини ўтказишни режалаштирмаяпти. Бу ҳақда республика мудофаа вазирлиги матбуот хизмати хабар бермоқда.
«2022 йилда Қозоғистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 30 йиллиги ва 1941-1945 йиллардаги Улуғ Ватан урушидаги Ғалаба куни муносабати билан ҳарбий парад ўтказиш режалаштирилмаган», — дейилади хабарда.
Шу билан бирга, матбуот хизмати таъкидлаганидек, Қозоғистонда ҳарбий-ватанпарварлик тадбирларини ўтказиш режалаштирилган бўлиб, уларнинг алоҳида блоки Улуғ Ватан уруши фахрийларини ва республика қуролли кучларини шарафлашга қаратилган.
Умуман олганда, Мудофаа вазирлиги республиканинг барча ҳудудларида 50 га яқин турли тадбирлар ташкил этишни мақсад қилган.
Эслатиб ўтамиз, Қозоғистон ҳукумати 2020-2021 йиллардаги парадни коронавирус билан боғлиқ вазият туфайли бекор қилган эди.