Каналга обуна бўлиш 👉 : @effectuz_live
Покистон бош вазири Имрон Хон лавозимидан озод этилди
Покистон парламенти мамлакат бош вазири Имрон Хонга ишончсизлик вотуми эълон қилди ва уни лавозимидан озод қилишди. Бу ҳақда BBC хабар бермоқда.
Маълум бўлишича, Покистон ҳукуматига янги раҳбар тайинланади. Имрон Хон лавозимини бўшатгандандан кейин, бу лавозимни катта эҳтимол билан Покистон мусулмонлари лигаси етакчиси Шаҳбоз Шариф эгаллайди.
Маълумот учун, Имрон Хон — cобиқ крикетчи бўлиб, у 2018 йилдан бери Покистон Бош вазири лавозимида фаолият юритиб келаётган эди.
Хон коррупцияни енгиб, ўз мамлакатини иқтисодий инқироздан олиб чиқишга ваъда берган, бироқ ҳозирда кўплаб маҳаллий аҳоли вакиллари у ваъдаларини бажара олмади, дея айтилмоқда
«Ҳаммаси озгинадан кейин ойдинлашади» — Рамзан Қодиров
Ҳаммаси учун Аллоҳга ҳамдлар бўлсин! Кейинчалик ҳаммаси ойдинлашади ... сизни ишонтириб айтаманки, бу жуда қизиқарли бўлади.
🤔2👍1😁1
Швеция ва Финландия 2022 йилнинг ёз ойларида НАТОга қўшилишни режалаштирмоқда.
Илон Маск компаниянинг Сан-Францискодаги бош офисини қочқинлар қароргоҳига айлантириш ғоясини илгари сурди.
Қирғизистоннинг Ўзбекистондаги элчиси лавозимига аввал президент маъмуриятининг протокол хизмати раҳбари бўлиб ишлаган Муса Жаманбаев тайинланди.
🔺2022 йил 10 апрель ҳолатига кўра, Ўзбекистонда коронавирус инфекцияси қайд этилганлар сони 238088 (+17) нафарни ташкил этмоқда.
Европа Иттифоқи Россияга Украинада амалга оширган ҳарбий операцияси учун олтинчи санкциялар пакетини тайёрламоқда. Бу ҳақида Литва ташқи ишлар вазири Габриелюс Ландсбергис Евроиттифоқ хабар берди.
“Еврокомиссия нефть билан боғлиқ чекловларни ўз ичига оладиган олтинчи санкциялар пакети устида иш бошлашимиз ҳақида аниқ айтди. Бу консенсусга (якдиллик — таҳр.) эришиш устида иш бошлаганимизни билдиради”, — дейди Ландсбергис.
Нефть эмбаргоси бундан олдинги бешинчи чекловлар пакетидан ўрин олмаганди, бироқ Брюссел мазкур секторга санкциялар қўллашни муҳокама қилиши ҳақида огоҳлантирган эди. Европа комиссияси раҳбари Урсула фон дер Ляеннинг маълум қилишича, муҳокамада Россия нефти импортида солиқ солиш ёки эскроу-ҳисоблар каби “алоҳида тўлов каналлари”га оид ғоялар инобатга олинади.
Эскроу-ҳисоб — муайян ҳолатлар юзага келгунга ёки муайян мажбуриятлар бажарилгунга қадар мулк, ҳужжатлар ёки маблағлар инобатга олинадиган махсус шартли ҳисоб. Бу 2013 йилда Эронга қарши санкцияларга қўлланган. Ўшанда АҚШ бошқа мамлакатга иккиламчи санкциялар орқали қўрқитиб, унинг нефтини сотишни тақиқлаган. Натижада муроса варианти танланган: давлатлар Эрон учун тўловларни ўз валюталарида махсус ҳисоб рақамига киритади, унинг маблағлари фақат ушбу мамлакатлардан рухсат этилган товарларни Эронга олиб кириш учун ҳисобдан чиқарилиши мумкин. Шу орқали Теҳрон валютани тўғридан тўғри олмаган, бунинг ўрнига бартер товарлари билан таъминланган.
Европа Иттифоқи импорт қиладиган нефтнинг 25 фоизи Россия ҳисобига тўғри келади. Еврокомиссия маълумотларига кўра, 2021 йилда YI’га аъзо давлатлар Россиядан 48,5 миллиард евролик нефть, 22,4 миллиард евролик нефть маҳсулотларини импорт қилган.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ президенти Жо Байден Россия нефти ва газини импорт қилишни тақиқловчи қонунни имзолаганди.