Айни вақтда Наговицина Қирғизистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги томонидан бедарак йўқолган деб эълон қилинган.
АҚШдан депорт бўлган 44 киши Ўзбекистонга қайтарилди
21 январь АҚШ ҳудудида ноқонуний бўлиб турган 44 нафар Ўзбекистон фуқароси чартер рейс орқали Ватанга қайтарилди. Бу ҳақда ТИВ матбуот котиби Ахрор Бурханов маълум қилди.
Маълум қилинишича, Чартер рейси АҚШнинг тегишли ҳукумат идоралари билан ҳамкорликда ташкиллаштирилган бўлиб, унинг амалга оширилиши орқали Ўзбекистон фуқароларининг Ўзбекистонга хавфсиз ва ўз вақтида қайтарилган.
“Мазкур тадбир Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорликнинг яна бир муҳим намунасидир.
Юртимиз фуқароларининг ўзга давлатларда хавфсизлигини таъминлаш, уларнинг қонуний ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларни Ватанига қайтариш борасидаги ҳамкорлик давом этмоқда”, - дейилади хабарда.
Ўзбекистонда 112 ягона диспетчерлик хизмати ишга тушурилди
Ўзбекистонда 24/7 ишлайдиган “112” ягона диспетчерлик хизмати ишга тушурилди.
“112” ягона диспетчерлик хизмати — Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳамда “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамиятининг шошилинч хизматларини маълумотларни узатишнинг ягона тармоғига бирлаштирган ҳолда республиканинг барча ҳудудлари бўйича шошилинч ёрдам чақириқларини қабул қилиш ва қайта ишлаш, аҳолига шошилинч ёрдам кўрсатиш фаолиятини бошқаришнинг ягона тизими ҳисобланади.
Қуйидагилар “112” ягона диспетчерлик хизматининг асосий вазифаси:
• фуқароларнинг чақирувларини қабул қилиш ва автоматлаштирилган тарзда қайта ишлаш, уларга бепул асосда шошилинч, тез ва кечиктириб бўлмайдиган ёрдамни ташкил этиш ва кўрсатиш;
• шошилинч ёрдам кўрсатишни бошқариш ва мувофиқлаштириш;
•вазирлик ва идораларнинг шошилинч хизматлари томонидан фуқароларга ўз вақтида ёрдам кўрсатилиши юзасидан тизимли назорат юритиш;
• вазирлик ва идораларнинг шошилинч хизматлари ўртасида яқиндан ахборот алмашинуви бўйича тезкор ўзаро ҳамкорликни таъминлаш.
⚡️Эски машиналардан фойдаланиш ва уларни қайта рўйхатга олиш тақиқланади
“Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасини рақамлаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ахборот тизими “Ma'muriy amaliyot” модули масъул вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимларига интеграция қилинади.
— умумий вазни (юки билан) 44 тоннадан ортиқ юк автомобиллари, конлар, шахта ва карьерларда қўлланиладиган махсус транспортлар, юридик шахсларга тегишли йўналишсиз таксилар, шунингдек, “антиквар” автомототранспортлар учун алоҳида серияли рўйхатдан ўтказиш давлат рақами белгилари жорий этилади;
— ишлаб чиқарилганига 50 йил ва ундан ортиқ бўлган транспортлардан фойдаланиш, уларни қайта рўйхатга олиш тақиқланади ҳамда улар давлат рўйхатидан чиқарилади.
Автомототранспорт рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳномада мулкдорнинг манзилини кўрсатиш талаби бекор қилинади.
Автомототранспортни давлат рўйхатидан ўтказишда қуйидаги ҳужжатларни ваколатли органлардан идоралараро электрон ҳамкорлик орқали олиш йўлга қўйилади:
— автомототранспорт олди-сотди шартномаси;
— “Электрон онлайн аукционларни ташкил этиш” АЖ томонидан берилган аукцион баённомалари;
— давлат улуши мавжуд корхоналар томонидан ишлаб чиқарилган автомототранспортларга бериладиган электрон ҳисоб-маълумотлар;
— автомототранспорт воситаси мулкдорининг маълумотлари.
“Ҳар бир киши учун 1 млн доллар” — Трамп Гренландия аҳолиси миллионер қилмоқчи
Доналд Трамп агар Гренландия аҳолиси орол АҚШга қўшилиши учун овоз берса, уларнинг ҳар бирига 1 миллион доллардан беришни таклиф қилиши режалаштирмоқда. Бу ҳақда Daily Mail хабар бермоқда.
Нашрга кўра, айни вақтда Гренландияда тахминан 57 минг аҳоли бор, агарда Трампнинг режаси амалга ошса оролни сотиб олиш АҚШ учун 57 млрд долларга тушади.
Бу ғоя минтақада АҚШ ҳарбий иштирокини кучайтиришга эришишнинг муқобил усули сифатида кўриб чиқилмоқда. Бироқ Даниянинг позицияси ўзгаришсиз қолмоқда.
“Бу содир бўлмайди. АҚШ Гренландияга эгалик қилмайди. Бу — қизил чизиқ”, — деди Дания ташқи ишлар вазири Ларс Лёкке.