Effect.uz Star-House-Organization МЧЖ ҳуқуқшуноси ва раҳбариятига миннатдорлик билдиради. Ўзаро тушунмовчиликлар барҳам берилгани рост бўлсин.
Онлайн банк ва тўлов иловаларига кириш талаблари кучайтирилди
Эндиликда мобил иловада рўйхатдан ўтган фойдаланувчи аккаунтига фақат ўзига ёки яқин қариндошларига тегишли банк ҳисобварағи, пластик карта ва электрон ҳамёнларни бириктириши мумкин. P2P (картадан-картага) ўтказмалари ҳам шу аккаунт орқали амалга оширилади.
Рўйхатдан ўтишда фойдаланувчининг телефон рақами ва ЖШШИРи мослиги текширилади. Мослик аниқланмаса, иловада ҳисоб очиш ва карта бириктиришга йўл қўйилмайди.
Кредит ва тўлов ташкилотлари фойдаланувчиларни биометрик идентификациядан ўтказишда ҳаётийлик факторларини аниқлаши шарт, бунда расм орқали идентификация қилиш мумкин бўлмайди.
SMS орқали юборилган бир марталик код 3 маротаба нотўғри киритилса, фойдаланувчининг иловадаги ҳаракатлари 15 дақиқа давомида вақтинча чекланади.
Аккаунтга бошқа қурилмадан кириш ёки паролини қайта тиклашда ушбу аккаунтга боғланган барча карталар автоматик тарзда иловадан чиқарилади.
Шунингдек, қурилмада карталар бўйича молиявий операциялар тарихи ўчириб юборилади. Уларни эса биометрик идентификациядан ўтгандан кейин бириктириш мумкин бўлади.
АҚШ 44 нафар Ўзбекистон фуқароларини депортация қилди
21 январь куни АҚШ ҳудудида ноқонуний бўлиб турган шахсларни депортация қилиш мақсадида ушбу давлатнинг ваколатли идоралари томонидан яна бир чартер рейси амалга оширилди. Ушбу рейсда 44 нафар Ўзбекистон фуқаролари Ватанга қайтарилди.
Чартер рейси АҚШнинг тегишли ҳукумат идоралари билан ҳамкорликда ташкиллаштирилган бўлиб, унинг амалга оширилиши орқали Ўзбекистон фуқароларининг юртимизга хавфсиз ва ўз вақтида қайтарилиши таъминланди.
Мазкур тадбир Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорликнинг яна бир муҳим намунасидир. Юртимиз фуқароларининг ўзга давлатларда хавфсизлигини таъминлаш, уларнинг қонуний ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларни Ватанига қайтариш борасидаги ҳамкорлик давом этмоқда.
Андижонда радарни ўғирлаб, зовурга ташлаб юборган шахсларга нисбатан жиноят иши қўзғатилди
Андижон вилоятида радарни уриб тушуриб, кейинчалик сувга отиб юборган вояга етмаган шахсларга нисбатан жиноят иши қўзғатилди.
Маълум қилинишича, ушбу ҳолат 2025 йил 26 декабрь куни содир этилган. Шу куни уч нафар вояга етмаган шахс 5 метрга яқин ёғоч ёрдамида радар қурилмасини уриб туширган, сўнг уни олиб кетиб, яқин атрофдаги зовурга ташлаб, воқеа жойидан яширинишган.
Тезкор суриштирув натижасида гумонланувчилар аниқланиб, уларга нисбатан Жиноят кодексининг 169-моддаси иккинчи қисми “а” банди (ўғрилик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Радар қурилмаси Марҳамат тумани “Кўтарма” маҳалласи ҳудудидан ўтувчи оқова сув бўйидан топилиб, ашёвий далил сифатида расмийлаштирилган.