Мамлакат етакчиси АҚШ Президентига йўллаган мактубида ушбу ташаббус Яқин Шарқдаги кўп йиллик можароларни ҳал этиш, кенг минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш йўлидаги муҳим қадам сифатида баҳоланаётганини таъкидлади.
20 ёшли беморнинг ошқозонидан 1,5 килога яқин соч олиб ташланди
Қашқадарёда 20 ёшли беморнинг ошқозонидан 1,4 кило соч муваффақиятли жарроҳлик йўли билан олиб ташланди. Бу ҳақда вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси хабар берди.
Бемор Қарши туманида яшайди ва илгари D ҳисобида бўлган. У қорин юқори қисмида оғриқ, шиш, кўнгил айниш ва қусиш каби аломатлар билан тиббиёт муассасига мурожаат қилган.
Шифокор М. Пардоев бошчилигидаги жарроҳлар беморнинг ошқозонида катта соч тўплами — трихобезоар аниқлаб, уни тўлиқ олиб ташлашди.
Олинган соч тўплами 58 сантиметр узунликда, 7 сантиметр ени ва 1,4 килограмм оғирликда бўлган.
Мутахассислар ҳолат бир неча йил давомида беморнинг соч ютиш одати натижасида шаклланганини таъкидлашмоқда.
Бемор илгари ҳам шундай ташхис билан операция қилинган. Ҳозир унинг аҳволи барқарор ва шифокорлар назорати остида даволанмоқда.
Келажакда шундай ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида беморга жарроҳ, гастроэнтеролог ва психиатр томонидан мунтазам текширув ва тавсиялар берилган.
“Гренландияни куч билан босиб олиш ниятимиз йўқ” — Трамп
АҚШ президенти Доналд Трамп Давосда сўзлаган нутқида Гренландияни қўлга киритиш учун ҳарбий куч ишлатиш нияти йўқлигини билдирди.
Унинг айтишича, бундай йўл орқали мақсадга эришиш мумкин бўлса-да, у бу усулни танламайди.
“Агар катта куч ва қудрат қўлласам, эҳтимол, ҳеч ким тўхтата олмас эди. Аммо мен бундай йўлдан бормайман”, — деди Трамп.
“Жомми Даритал”, “Малыш” ва “Расул қилич” — Хоразмда “кўча авторитетлар”ларининг таноби тортилди
Ички ишлар органлари ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати билан ҳамкорликда Хоразм вилоятида тезкор тадбир ўтказилди.
Унда жамоат тартибини қўпол равишда бузган шахслар аниқланиб, ҳибсга олинди.
Хусусан, Урганч шаҳрида яшовчи, 1996 йилда туғилган, “Жомми Даритал” лақаби билан танилган Жамол Ахмедов марказий деҳқон бозори ҳудудида 1998 йилда туғилган фуқаро билан жанжал чиқариб, унга тан жароҳатлари етказган ҳамда руҳий босим ўтказган.
Ҳолат юзасидан жабрланувчи Ички ишлар органларига мурожаат қилган. Гумонланувчи ушланган пайтда ундан 3 грамм “марихуана” гиёҳванд моддаси топилган.
Яна бир ҳолатда, Боғот туманида яшовчи, 1997 йилда туғилган, муқаддам безорилик учун судланган “Малыш” лақабли Матсафоев Артур Бегандик ўғли 1998 йилда туғилган фуқаронинг уйига кириб, уни калтаклаган.
Қайд этилишича, гумонланувчи бокс билан шуғулланган бўлиб, жабрланувчини “разборка”га чақирган, у келмаганидан сўнг эса ўзи унинг уйига бориб жанжал қилган.
Шунингдек, Хива шаҳрида яшовчи, 1991 йилда туғилган, “Расул қилич” лақаби билан танилган Фарходбеков Расул Фарходбек ўғли 13 январь куни таниш таксист — 1984 йилда туғилган фуқарога нисбатан зўравонлик қилган. У автомобилни йўл четида тўхтаттириб, жабрланувчига тан жароҳатлари етказган.
Шу билан бирга, жанжални ажратишга уринган 1981 йилда туғилган яна бир фуқарони ҳам калтаклаган.
Барча ҳолатлар юзасидан ЖКнинг 277-моддаси 3-қисми (безорилик) билан жиноят ишлари қўзғатилган.
Ички ишлар органлари мазкур шахслардан жабр кўрган фуқароларни ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларга мурожаат қилишга чақирди.