Банк иловаларида ўзганининг картасини бириктириш тақиқланади
Мобил иловаларда (Click, Paynet, Apelsin...) онлайн фирибгарликка қарши талаблар кучайтирилди.
Низомга кўра, мобил иловада рўйхатдан ўтган фойдаланувчи аккаунтига фақат ушбу шахс ёки яқин қариндошларига тегишли бўлган банк ҳисобварағи, банк картаси ва электрон ҳамёнларни бириктириши ҳамда ушбу аккаунт орқали P2P ўтказмаларини амалга ошириши мумкин.
Фойдаланувчининг телефон рақами ва ЖШШИРи мос келиши текширилади ҳамда мослик аниқланмаганда мобил иловада рўйхатдан ўтказиш ва банк картасини бириктиришга йўл қўйилмайди.
Кредит ва тўлов ташкилотлари фойдаланувчиларни биометрик идентификациядан ўтказишда ҳаётийлик факторларини аниқлаши шарт, яъни расм орқали идентификация қилиш мумкин бўлмайди.
Телефонга юборилган 1 марталик СМС хабар 3 маротаба нотўғри киритилганда, фойдаланувчининг мобил иловадаги ҳаракатлари 15 дақиқа давомида вақтинча чекланади;
Мобил иловадаги аккаунтга бошқа қурилмадан кириш ёки унинг паролини қайта тиклашда ушбу аккаунтга боғланган барча банк карталари мобил иловадан автоматик тарзда чиқариб юборилади.
Шунингдек, ушбу қурилмада банк карталари бўйича молиявий операциялар тарихи ўчириб юборилади.
Бунда, банк карталарини бириктириш биометрик идентификациядан ўтказилган ҳолда амалга оширилади.
“Фошун” каналига тушиб кетган “Hyundai” олиб чиқилди — ФВВ
ФВВ қутқарувчилари томонидан “Фошун” каналига тушиб кетган автомобиль олиб чиқилди. Бу ҳақда ФВВ ахборот хизмати хабар бермоқда.
Маълум қилинишича, Бугун, 21 январь куни соат 08:00 да Бухоро вилояти ФВБга “112” тизими орқали Бухоро шаҳар “Придастгир” кўчаси ҳудудидан оқиб ўтувчи “Фошун” каналига “Hyundai” русумли автомобиль ҳайдовчиси бошқарувни йўқотиши оқибатида тушиб кетганлиги тўғрисида хабар келиб тушган.
Хабарга асосан, ФВВ қутқарувчилари айтилган манзилга етиб бориб, махсус анжомлар ва техника ёрдамида автотранспорт воситасини каналдан чиқариб олишган.
Автомашинада ҳайдовчининг ўзи бўлган ва ҳодиса содир бўлиши биланоқ хавфсиз ҳудудга чиқиб олган.
Энди пенсияни онлайн тарзда нақд пул шаклига ўтказиш мумкин.
Пенсия жамғармаси my.gov.uz портали орқали янги онлайн хизматни ишга туширди.
Зомин дор йўли аукционда сотилди
Жиззах вилояти Зомин туманидаги осма дор йўли E-auksion орқали 215 млрд сўмга сотилди.
“Uzbekistan Airways” самолёти Красноярск аэропортига фавқулодда қўнди
“Uzbekistan Airways” авиакомпаниясига тегишли Boeing 767-300 самолёти техник сабабларга кўра Россиянинг Красноярск шаҳри аэропортига фавқулодда қўнди.
Маълум қилинишича, жорий йилнинг 21 январь куни UK67007 рақамли самолёт HY707 рейси билан Тошкент – Владивосток йўналиши бўйича парвоз қилаётган бўлган.
Учиш вақтида самолёт двигателларидан бирида техник носозлик аниқлангач, экипаж вазиятни баҳолаб, яқин захира аэропортга қўниш ҳақида қарор қабул қилган.
Самолёт маҳаллий вақт билан соат 14:46 да Красноярск аэропортига муваффақиятли қўндирилган.
Бортда жами 122 нафар йўловчи ҳамда экипаж аъзолари бўлган ва ҳодиса оқибатида жабрланганлар йўқ.
“Техник сабабларга кўра HY707 рейси (Тошкент — Владивосток) Красноярск шаҳридаги захира аэропортига йўналтирилди”, дейилади авиакомпания муносабатида.
Макрон Гренландияга қўшимча ҳарбий куч юборишга қарор қилди
Франция президенти Эммануэль Макрон Гренландиядаги ҳарбий контингентни сезиларли даражада оширишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда Canard Enchaîné нашри манбаларга таяниб хабар берди.
Нашр маълумотларига кўра, Париж орол аҳолисини ҳимоя қилиш мақсадида камида 200 нафар альпий отишмачилардан иборат бўлинмани Гренландияга жойлаштиришни кўзламоқда.
Бу ҳозирда оролда мавжуд бўлган Франция ҳарбий кучларидан 14 баравардан ортиқ демакдир.
Айни пайтда Франция аллақачон Гренландияга 15 нафар ҳарбий хизматчини юборган. Шу билан бирга, Париж НАТО доирасида орол ҳудудида ҳарбий машқлар ўтказиш масаласини ҳам кўтарган.
Оқ уй матбуот котиби Каролин Левитт эса Европа давлатлари ҳарбийларининг Гренландияга жўнатилиши АҚШнинг ушбу ҳудудга оид режаларига таъсир кўрсатмаслигини таъкидлаган.
Президент Шавкат Мирзиёев соғлиқни сақлашни такомиллаштириш бўйича таклифларни маъқуллади
2026 йилдан инфаркт ва инсультга қарши миллий дастур жорий этилиб, хавф гуруҳидаги аҳоли текширувдан ўтказилади.