Одамларни 5 млрд сўмга “ухлатган” “Ёлғиз бўри” 5 йилга кесилди
Telegram тармоғида “Ёлғиз бўри” номи билан танилган шахсга нисбатан суд ҳукми ўқилди.
Маълум бўлишича, Қашқадарё вилояти Ғузор туманида туғилган, 26 ёшли Қиличбой Аббосов Telegram’даги “Ёлғиз бўри” аккаунти орқали фирибгарлик фаолияти билан шуғулланган.
У автомобиллар савдосига оид гуруҳларда ўзига тегишли бўлмаган қимматбаҳо автомашиналарни, жумладан BYD ва Prado русумли транспорт воситаларини жойлаштириб, уларни бозор қийматидан анча паст нархда таклиф қилган.
Айни усул орқали у харидорларни ишонтириб, бошланғич тўлов сифатида минглаб доллар маблағларни қабул қилган.
Шундан сўнг эса барча алоқа каналларини ўчириб, ғойиб бўлган.
Суддаги кўрсатмаларга кўра, Аббосов ишончни кучайтириш мақсадида автомобилларнинг техник ҳолати, ишлаб чиқарилган йили, юриш масофаси ҳамда суратларини турли интернет манбаларидан жамлаб, видеоматериаллар тайёрлаган. Пул маблағлари эса унинг номи билан расмийлаштирилмаган виртуал банк карталари орқали қабул қилинган.
Текширувлар давомида мазкур карталар Face ID технологияси ёрдамида бошқа шахсларга тегишли паспорт маълумотлари асосида очилгани аниқланган.
Тушган пуллар эса кейинчалик турли тўлов платформалари ва танишларига тегишли карталар орқали нақдлаштирилган.
Суд қарорiga биноан, Қиличбой Аббосов Жиноят кодексининг 168-моддаси учинчи қисми “б” ва “г” бандлари билан айбли деб топилиб, 5 йил 1 ой муддатга озодликдан маҳрум этилди.
Онкологик беморларга бепул дорилар қайта берилмоқда
Ёдингизда бўлса, бир неча ой аввал Жиззах вилояти онкология марказига бепул берилиши керак бўлган герцептин дориси етказиб берилмаётгани ва бу беморларда норозилик уйғатаётгани бўйича лавҳани оммага тақдим этган эдик.
Ушбу репортаждан сўнг муаммо мутасаддилар томонидан ижобий ҳал этилгани маълум қилинди.