Биринчи қаватдан ер тўлага йўл очган фуқаро жаримага тортилди
Биринчи қаватдан ер тўлага ўзбошимчалик билан йўл очган ҳуқуқбузарнинг ҳаракатлари тўхтатилди. Бу ҳақда назорат қилиш инспекциясим матбуот хизмати хабар бермоқда.
Маълум қилинишича, Шайхонтоҳур тумани, "Қоратош" мавзесида Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат қилиш инспекцияси ходимлари томонидан назорат тадбирлари бўлиб ўтди.
Ўрганишлар жараёнида фуқаро томонидан кўп қаватли уйнинг биринчи қаватидан ер тўла томон темир-бетон плиталарни тешиш орқали ўзбошимчалик билан йўл очилиб, зина қурилган.
Бундай ҳаракатлар бинога ортиқча хавф туғдириб, унинг сейсмик барқарорлигига жиддий шикаст етказади
Аниқланган ҳолат юзасидан фуқарога Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 159-моддаси тегишли қисмларига асосан 50 баробар миқдорида жарима жазоси қўлланилган.
Шунингдек, ҳолатни аввалги ҳолатига келтириш бўйича бажарилиши шарт бўлган ёзма кўрсатмалар берилган.
Испанияда поезд ҳалокати сабаб уч кунлик мотам эълон қилинди
Андалусияда юз берган поезд ҳалокати ортидан Испанияда уч кунлик расмий мотам эълон қилинди.
“Namangan to‘qimachi cluster” жаримага тортилди
Рақобат қўмитаси Наманган вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан мониторинг текширув ўтказилди.
👉 effect.uz/6764
Тошкентда номаълум шахс уйга бостириб кирмоқчи бўлди.
Ҳодиса 19-январь куни тунда пойтахтнинг Юнусобод туманида содир бўлган.
Болгария президенти истеъфога чиқди
Болгария президенти Румен Радев сешанба куни мамлакат Конституция судига истеъфо тўғрисида ариза тақдим этди. Бу ҳақда Болгария миллий телевидениеси (БНТ) хабар берди.
Маълум қилинишича, Радевнинг қарори Болгария Халқ мажлисига бўладиган навбатдан ташқари парламент сайловларида иштирок этиш имконини беради.
Президент ваколатлари вақтинча вице-президент Илиана Йотовага ўтади. Радевнинг истеъфоси тасдиқлангач, Илиана Йотова Миллий мажлис олдида президент сифатида қасамёд қилади.
Шундан сўнг у вақтинчалик ҳукуматни шакллантириш ва навбатдан ташқари парламент сайловларини тайинлаш жараёнларини давом эттиради.
Қайд этилишича, Болгариянинг замонавий тарихида бундай ҳолат фақат бир марта — 1993 йилда, вице-президент Блага Димитрованинг истеъфоси пайтида кузатилган.
Ўзбекистон Хитойга 773 миллион долларлик газ экспорт қилди
Ўзбекистон Хитойга табиий газ етказиб берувчи асосий давлатлар қаторида қолди.
Хитой божхона статистикасининг маълум қилишича, Ўзбекистон 2025 йил Хитойга 773 миллион долларлик газ экспорт қилган.
Хитой бозорида энергия ресурсларини етказиб бериш бўйича Россия ҳали ҳам етакчи (9,41 миллиард доллар). Рўйхатда иккинчи ўринда бораётган Туркманистон эса газ сотишдан 8,41 миллиард доллар даромад олган.
Мьянма 1,53 миллиард долларлик кўрсаткич билан учинчи поғонани эгаллаган бўлса, бовурларимиз Қозоғистон 1,13 миллиард долларлик ёқилғи сотиш билан тўртинчи ўринни банд этган.
Ўзбекистон эса кучли бешликни якунлаб берди.