Ўзбекистон Трампнинг Тинчлик кенгашига таъсисчи давлат сифатида қўшилади
“Ақлли” миграция шохобчалари ташкил этилади
“Ички ишлар органларининг миграция ва персоналлаштириш соҳасидаги фаолиятини рақамлаштириш орқали сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 майдан эксперимент тариқасида Тошкент, Самарқанд ва Фарғона вилоятлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида 1 тадан туман (шаҳар) миграция ва персоналлаштириш бўлинмаларида ўзига ўзи хизмат кўрсатиш имконияти яратилган, сунъий интеллект асосидаги “Ақлли” миграция шохобчалари ташкил этилади.
🔹 дастлабки босқичда “Ақлли” миграция шохобчаларида белгиланган давлат хизматлари кўрсатилади;
🔹 Ички ишлар вазирлиги томонидан ўзига ўзи кўрсатиладиган хизматлар турлари кенгайтириб борилади.
2026 йил 1 майдан Миграция ва персоналлаштириш департаменти ва унинг ҳудудий бошқармаларига Ўзбекистонга электрон кириш визаси асосида кириб келган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг электрон визалари амал қилиш муддатини 1 маротаба 30 кунгача узайтириш ҳуқуқи берилади.
Чет эл фуқароларига Ўзбекистон ҳудудида меҳнат фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берадиган тасдиқномани расмийлаштириш ваколати Департамент ва унинг ҳудудий бошқармаларига ҳам берилади.
2026 йил 1 сентябрдан талабалар ётоқхонасига жойлашиш бўйича шартнома тузиш билан бир вақтда талабаларни турган жойи бўйича рўйхатга олишнинг композит тартиби жорий этилади.
Олис ҳудудларда нотариус лавозимига талабгорларни суҳбат асосида тайинлаш тартиби белгиланди
Адлия вазирлиги томонидан олис (чекка) ва нотариус лавозимига талаб паст бўлган нотариал округларда давлат нотариал идораси нотариуси лавозимига талабгорларни суҳбат асосида тайинлаш тартиби тўғрисидаги низом давлат рўйхатидан ўтказилди.
Низомга мувофиқ, Президентнинг 2025 йил 9 сентябрдаги ПҚ–280-сон қарори билан тасдиқланган рўйхатга киритилган нотариал округларда нотариус лавозими бўш бўлган ёки янги лавозим таъсис этилганда суҳбат ўтказилади. Суҳбат Олий малака комиссияси томонидан ўтказилиб, талабгор ҳужжатлари дастлаб ҳудудий комиссиялар томонидан кўриб чиқилади.
Суҳбат ўтказилиши ҳақида эълон “Инсон ва қонун” газетасида ҳамда Адлия вазирлигининг расмий веб-сайтида жойлаштирилади. Талабгор ҳужжатлари ҳудудий комиссия томонидан 15 кун ичида кўриб чиқилади ва талабларга мувофиқ деб топилганда Олий малака комиссиясига юборилади.
Суҳбатда талабгорларнинг касбий билимлари, амалий кўникмалари, мустақил фикрлаш ва таҳлил қилиш қобилияти баҳоланади. Рўйхатга киритилган нотариал округларда камида 3 йил фаолият юритган нотариуслар республика бўйича исталган ҳудудда хусусий амалиёт билан шуғулланиш ҳуқуқига эга бўлади.
Низом 2026 йил 1 апрелдан кучга киради.