“Open budget”да янгилик. Энди ғолиб бўлмаган лойиҳалар ҳам молиялаштирилади
“Ташаббусли бюджет жараёнларини такомиллаштириш доирасида халқ вакиллари ва сайловчилар ўртасида ҳамкорликни кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, Қонунчилик палатасида ташаббусли бюджет жараёнларини мувофиқлаштириш, лойиҳаларнинг амалга оширилиши устидан парламент назоратини олиб бориш учун 11 нафар депутатдан иборат парламент комиссияси ташкил этилади.
2026 йил 1 январдан депутатлар ҳар йили ташаббусли бюджет жараёнларида тегишли сайлов округларида ғолиб бўлмаган лойиҳалар орасидан аҳолининг кундалик ҳаёти ва ҳудудни ривожлантиришга таъсир қиладиган 2 та лойиҳани (ҳар мавсумда 1 тадан) “Очиқ бюджет” ахборот порталида танлайди.
Мазкур танлов лойиҳани республика бюджетидан молиялаштириш учун асос ҳисобланади.
Шунингдек, мазкур жараёнларда ғолиб бўлмаган лойиҳаларни молиялаштириш учун ҳар бир депутатга 1 йилда 2 мавсумга БҲМнинг 8 минг баравари миқдорида маблағ ҳар йилги республика бюджетида назарда тутилади.
2026 йил 1 февралдан ташаббусли бюджет жараёнларида ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни аҳоли ва давлат ўртасида шериклик асосида молиялаштириш амалиёти жорий этилади.
Ташаббускор аҳоли томонидан лойиҳалар қийматининг 50 фоизи ихтиёрий равишда молиялаштирилганда лойиҳалар ғолиб деб топилади ва қолган 50 фоизи республика бюджетидан молиялаштирилади.
“Tash Building”, “Ko'prikqurilish” ва“Azia Invest Favorit” — Солиқ қарзлари юқори бўлган қурилиш компаниялари рўйхати очиқланди
2026 йил 1 январь ҳолатига солиқ қарзи 100 млн сўмдан юқори бўлган қурилиш корхоналари 1 243 тага етди, уларнинг жами қарзи 1,3 трлн сўмни ташкил қилмоқда, дея хабар бермоқда Солиқ қўмитаси.
Қайд этилишича, 1,3 трлн сўмдан, 522,5 млрд сўми, яъни 38,7 фоизи солиқ қарзи энг йирик бўлган 10 та корхона ҳисобига тўғри келади.
Қурилиш соҳасида солиқ қарзи энг юқори бўлган корхоналар рўйхатида “Tash Building” МЧЖ 107 млрд сўм қарз билан биринчи ўринни эгаллади.
Ундан кейин “Ko'prikqurilish” АЖ (81,9 млрд сўм) ва “Azia Invest Favorit” МЧЖ (73,7 млрд сўм) турибди.
Рўйхатнинг кейинги ўринларида “Avtosanoat-injiniring” МЧЖ (63,4 млрд сўм), “Ta'mirlash qurish servis” МЧЖ (50,4 млрд сўм) ва “Yorqin sadaf fasli” МЧЖ (40,8 млрд сўм) жой олган.
Шунингдек, “DM AJ BK NATEK”, “Agro Asia Trade Servis”, “Grand Road Tashkent” ва “Obod-dastur-qurilish” корхоналари ҳам энг йирик қарздорлар қаторига кирган.
Ҳудудлар кесимида корхоналарнинг солиқ қарздорлиги кўрсаткичлари
ТОП-3:
📍Тошкент шаҳри – 492,2 млрд сўм;
📍Тошкент вилояти – 125,9 млрд сўм;
📍Андижон вилояти – 124,6 млрд сўм.
Ўзбекистонликлар учун АҚШ визасини соддалаштириш бўйича музокаралар бошланган — Фурқат Сиддиқов
Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчиси айни пайтда, шунингдек, Бразилия, Канада ва бошқа давлатлар билан ҳам виза тартибини енгиллаштириш бўйича иш олиб борилаётганини маълум қилди.
“АҚШга визасиз киришга эришиш узоқ вақт талаб этадиган жараён. Лекин бу бўйича музокаралар олиб боряпмиз.
Албатта, қанақа виза режимини жорий этиш, қандай шартлар қўйиш Америка ҳукуматининг ички сиёсатига боғлиқ.
Ҳозирда нафақат АҚШга, балки Бразилия, Канада ва бошқа давлатларга ҳам аҳолимиз визасиз боришини таъминлаш борасида мунтазам музокаралар кетмоқда”, – деди у.
Маълумот учун, январь ойи якунидан Ўзбекистонда АҚШ фуқаролари учун 30 кунгача бўлган визасиз режим жорий этилади.
Испанияда тезюрар поездлар тўқнашуви оқибатида 24 киши ҳалок бўлди
Испанияда икки тезюрар поезд тўқнашуви оқибатида ҳалок бўлганлар сони 24 нафарга етди. Бу ҳақда RTVE телеканали хабар берди.
“Камида 24 киши ҳалок бўлган, яна 73 киши жароҳат олган, улар орасида тўрт нафар вояга етмаган бор”, — дейилади хабарда.
RTVE телеканалининг маълум қилишича, ҳалокат 18 январь куни маҳаллий вақт билан соат 19:40 да (Тошкент вақти билан 23:40) Испаниянинг Кордова провинциясидаги Адамус аҳоли пункти яқинида содир бўлган.
“Малага — Мадрид” йўналиши бўйлаб ҳаракатланган ва 317 нафар йўловчини ташиётган поезд рельсдан чиқиб кетиб, қўшни йўлга ўтиб кетган.
У ерда эса “Мадрид — Уэльва” йўналиши бўйича ҳаракатланаётган бошқа поезд бўлган.
Ҳодиса жойида ҳозирда ҳам фавқулодда хизматлар иш олиб бормоқда.