Самарқандда кўп қаватли уйнинг зилзилабардошлилиги синовдан ўтказилди: Натижа қандай?
Навоий вилоятида маҳаллалар ҳаётида замонавийлашув ва янгиланишлар сезиляпти
Навоий вилоятида бир қатор маҳаллаларда бунёдкорлик ишлари натижасида аҳоли яшаш шароитлари сезиларли даражада яхшиланмоқда.
🔹 Конимех тумани «Зафаробод» маҳалласида 2025 йилда бошланган қурилиш ва янгилаш ишлари натижасида 7020 нафар аҳоли кундалик ҳаётида қулайликлар ҳис қилмоқда. Маҳалла нафақат замонавий кўриниш касб этиб, балки аҳоли учун янгиланган шароитлар яратилмоқда.
🔹 Бугун маҳалладаги 1790 та хонадоннинг ҳеч бири қизил тоифага кирмайди, бу эса амалга оширилган ишлар самарадорлигидан далолат беради. Шунингдек, даромади паст оилаларнинг даромадини оширишга ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
🔹 Шу тариқа, режали ишлар бирлаштирилган ҳолда маҳалла ҳаётини яхшилаш ва аҳоли учун қулайликлар яратишга хизмат қилмоқда.
Нон чиқиндига ташланаётган дунёда — очликдан ўлаётган инсоният
Бугун дунёда бир вақтнинг ўзида икки манзара мавжуд. Бир жойда инсонлар бир бурда нон учун навбат кутаётган бўлса, бошқа жойда ўша нон чиқинди қутисига ташланмоқда.
👉 effect.uz/6761
"Ухлатилган миллионлар" Сарсон одамлар!
Аслида бу масала битта уй ёки бир шахс атрофидаги баҳс эмас.
Агар ҳеч қандай ҳужжатга эга бўлмаган шахс айрим мансабдорлар кўмаги билан қонунга асосланган, пули тўланган ва калити берилган уйларни тортиб олаётган бўлса — бу бутун жамият учун хавфли сигналдир. Бу ҳолат мулк дахлсизлигига путур етказади, фуқароларнинг давлат ва қонунга бўлган ишончини синаб қўяди.
Бу можарода ҳам қурилишчи, ҳам оддий фуқаролар жабрланувчи. Асосий муаммо эса — ҳуқуқ устуворлиги эмас, шахсий манфаатлар устун қўйилаётганида.
Масала очиқ қолмаслиги, қонун ҳақиқатан ким томонида экани аниқ кўрсатилиши шарт.
АҚШ Гренландия ҳудудида жосуслик қилган — Berlingske
2025 йилда АҚШ Гренландиядаги муҳим ҳарбий инфратузилма — жумладан, ҳарбий объектлар, портлар ва авиабазаларга оид маълумотларни йиғишга уринган. Бу ҳақда Berlingske газетаси Дания Мудофаа вазирлиги ҳамда Қуролли кучларига тааллуқли ҳужжатларга таяниб хабар берди.
Нашр маълумотларига кўра, АҚШ томонини Гренландияда жойлашган ҳарбий объектлар, порт инфратузилмаси ва авиабазалар ҳақидаги маълумотлар қизиқтирган.
Вашингтоннинг бундай фаолияти тўғрисида Дания Мудофаа вазирлиги зудлик билан хабардор қилинган.
Мазкур маълумотлар эҳтимолий равишда АҚШ томонидан оролга нисбатан ҳарбий амалиёт ёки босқинни режалаштиришда қўлланилиши мумкин.
Ушбу ҳолат Данияда жиддий хавотир уйғотган. Шунингдек, нашр ихтиёрига келиб тушган ҳужжатлар қироллик хавфсизлиги нуқтаи назаридан кучли цензурадан ўтказилган.
Сешанба куни Қуёшда юз берган кучли чақнаш оқибатида Ерда G3–G4 даражадаги магнит бўронлари кузатилиши мумкин. Бу ҳақда ИКИ РАН қошидаги Қуёш астрономияси лабораторияси ўзининг Telegram-каналида маълум қилди.
“Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, бўрон сешанба куни Ерга етиб келади.
Кутилаётган магнит бўронлари даражаси — G3/G4. Қутб ёруғликлари зонасининг қуйи чегараси 50 градус кенгликкача тушиши мумкин”, — дейилади хабарда.
Лаборатория сайтидаги таснифга мувофиқ, G3 — кучли магнит бўрони, G4 эса жуда кучли магнит бўрони ҳисобланади.
Олимлар, шунингдек, Қуёшда содир бўлган Х-синфли чақнашнинг тўлиқроқ видеосини ҳам эълон қилган.
Тавсифга кўра, тасвирдаги горизонтал ўлчам 450 минг километрни ташкил этган бўлиб, бу Ер диаметридан 35 баробар катта.
Аввалроқ, Лаборатория 2026 йилда Қуёшда илк бор энг юқори — Х синфга мансуб чақнаш кузатилганини хабар қилган эди.
“Қирол Шер” мультфильми режиссёри оламдан ўтди
“Қирол Шер” (“The Lion King”) мультфильмининг режиссёрларидан бири Рожер Аллерс 76 ёшида вафот этди. Бу ҳақда режиссёр Дэйв Боссерт хабар берди.
“Рожер беқиёс истеъдодли рассом ва режиссёр эди, у Disney анимацияси ренессансининг ҳақиқий устунларидан бири эди”, — деди Боссерт.
Фаолияти давомида Рожер Аллерс Disney студиясининг бир қатор машҳур анимацион лойиҳалари устида ҳам ишлаган.
Улар орасида “Оловуддинг саргузаштлари”, “Императорнинг саргузаштлари” ва “Ов мавсуми” мультфильмлари бор.
“Узгидромет” бугун, 19 январь куни мамлакат бўйлаб кузатиладиган об-ҳаво тўғрисида маълумот берди.
Унга кўра, бугун кундузи ёғингарчилик кутилмайди, фақат Навоий вилоятида, эрталаб Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида, кечқурун Тошкент вилояти ва Фарғона водийси вилоятларида баъзи жойларда бироз қор ёғиши мумкин.
Баъзи жойларга туман тушади. Шамол 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат 2-7° илиқ бўлади.
Пойтахтда ёғингарчилик кутилмайди. Шамол 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат 3-5° илиқ бўлади.
Тоғли ҳудудларда баъзи жойларда қор ёғади, туман тушади. Қор кўчиши хавфи бор. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат 0-5° совуқ бўлади.
Қишки “перевод” учун аризалар қабули давом этмоқда
Вазирлар Маҳкамасининг 578-сон қарори билан тасдиқланган низомга мувофиқ, баҳорги семестр учун ОТМ талабалари ўқишини кўчириш (қайта тиклаш) бўйича аризаларни қабул қилиш муддатига ўзгартириш киритилган.
Энди ариза топшириш муддати ҳар йили 10 январдан 20 январгача (20 январь куни ҳам) давом этади.
2 та узрли сабабга кўра республикадаги бир ОТМдан иккинчисига ўқишни кўчириш ёки ўқишни тиклаш бўйича аризалар transfer.edu.uz сайти ёки ягона интерактив давлат хизматлари портали — my.gov.uz орқали онлайн қабул қилинади.
Талаб этиладиган ҳужжатлар:
академик маълумотнома ёки транскрипт нусхаси;
ўқишни кўчириш сабабларини тасдиқловчи ҳужжатлар.
Муҳим эслатмалар:
▪️ Баҳорги семестр олдидан бир ОТМдан бошқасига “ўқишни кўчириб тиклаш” бўйича аризалар қабул қилинмайди;
▪️ Ариза топшириш жараёнида киритилаётган маълумотлар ва юкланадиган ҳужжатларни юборишдан олдин диққат билан текшириб чиқиш сўралади. Сабаби ариза юборилгандан сўнг уни таҳрирлаш имкони мавжуд эмас.
Аризалар белгиланган тартибда ОТМлар, тегишли вазирлик ва идоралар томонидан 21 январдан 10 февралгача кўриб чиқилади ва натижаси юзасидан талабгорларга маълум қилинади.
Ўқишни кўчиришга асос бўлувчи 2 та узрли сабаб мавжуд.
Булар:
▪️ талаба оила қуриши муносабати билан турмуш ўртоғи доимий яшайдиган ҳудуддаги олий таълим муассасасига ўқишини кўчириш истагидагиларга;
▪️ давлат органларининг ходимлари иш жойи ўзгарган тақдирда унинг турмуш ўртоғи ёки вояга етмаган фарзанди ўқишини кўчирмоқчи бўлганларга (тегишли вазирлик (идора) раҳбарининг тавсияси асосида).