“Россия Cоловьевга қонуний чора кўриши керак” — Алишер Қодиров
Халқаро қидирувда бўлган фирибгар Ўзбекистонга экстрадиция қилинди
Фирибгарлик жиноятини содир этганлик учун халқаро қидирувда бўлган шахс Хорватиядан Ўзбекистонга экстрадиция қилинди.
Маълум қилинишича, экстрадиция Интерпол Загреб Миллий марказий бюроси билан яқин ҳамкорлик ва фаол ўзаро ҳамжиҳатлик, шунингдек Ўзбекистоннинг Венгриядаги консуллиги томонидан кўрсатилган ҳар томонлама кўмак туфайли амалга оширилган.
“Ўтказилган тадбир халқаро полиция ҳамкорлигининг самарадорлигини ва томонларнинг содир этилган жиноятлар учун жавобгарликнинг муқаррарлиги тамойилига содиқлигини тасдиқлайди”, - дейилади хабарда.
«Тахтақорача» довони вақтинча ёпилди
16 январь куни соат 21:30 дан бошлаб қор ёғиши ва ҳаво ҳароратининг кескин пасайиши оқибатида йўл қопламаси музлаган.
Шу сабабли М-39 автомобил йўлининг «Ургут–Китоб» йўналишида транспорт воситалари ҳаракати вақтинча чекланди.
⚡️Қодировнинг ўғли ЙТҲга учради. Унинг аҳволи оғир, Чимаев эса ўлмаган
Ижтимоий тармоқларда Чеченистон раҳбари Рамзан Қодировнинг ўғли Адам Қодировга тегишли кортеж Грозний шаҳрида йўл-транспорт ҳодисасига учрагани ҳақида хабарлар тарқалди.
Мухолифатга мансуб NIYSO телеграм-канали ҳамда “Кавказ.Реалии” нашри манбаларга таяниб хабар қилишича, ҳодисадан сўнг Адам Қодиров оғир аҳволда шифохонага ётқизилган.
Шунингдек, у билан бирга машинада UFC жангчиси Ҳамзат Чимаев бўлгани ва у оғир аҳволда шифохонада вафот этгани айтилганди. Бироқ Чимаевга яқин бир нечта манба бу хабар фейк эканлигини бот-бот такрорламоқда.
Қайд этилишича, шифокорлар Адам Қодировнинг ҳаётини сақлаб қолиш учун реанимацион чора-тадбирларни амалга оширган ва айни вақтда уни Москва шаҳрига кўчиришга тайёргарлик кўрмоқда.
Хабарларда айтилишича, Қодиров кортежи юқори тезликда ҳаракатланган, йўл-транспорт ҳодисасида бир нечта автомобил иштирок этган ва эҳтимол, бир неча киши тан жароҳати олган.
Шунингдек, воқеадан кейин Грозний шаҳрида айрим йўллар вақтинча ёпилгани, жумладан, шифохона томон ҳаракатланувчи йўналишлар чеклангани маълум қилинмоқда.
18 ёшли Адам Қодиров Чеченистонда энг кўп муҳокама қилинаётган шахслардан бири ҳисобланади.
Айрим манбаларга кўра, у Чеченистон Хавфсизлик кенгаши котиби ҳамда республика Ички ишлар вазирлиги куратори сифатида тилга олинади.
Айни пайтга қадар расмий идоралар томонидан ҳодиса тафсилотлари бўйича тўлиқ ва очиқ баёнот берилгани ҳақида тасдиқланган маълумот мавжуд эмас.