Ички ишлар вазирлиги Тергов департаменти Taftish uz вакиллари билан боғлиқ жиноят иши юзасидан маълумот берди
Маълум қилинишича, жами 27 нафар фуқаро 21 та ҳолат бўйича интернет-нашр ходимлари устидан ИИБга мурожаат қилган.
“Қамчиқ” довонида кучли қор ёғмоқда. Йўлларни қуйуқ туман қоплаган
373 “Тошкент-Оҳангарон-Ангрен-Қўқон-Шахрихон-Андижон” автомобиль йўлининг 80—161 км.лар оралиғида қор ёғмоқда.
“Қамчиқавтойўл ИЙФК” ДМ ахборот хизматининг маълум қилишича, туман, ҳаво ҳарорати -2 даража, йўлларда кўриш масофаси 300 метрни, шамол 3-9 м/с, намлик 88% ни ташкил этмоқда.
Қор ёғиб турган пайтда довонда автотранспорт воситаларининг тўхтовсиз икки томонлама ҳаракатланишини таъминлаш мақсадида “Қамчиқавтойўл ИЙФК” ДМ томонидан йўл қопламасида сирпанчиқ бўлмаслиги учунтуну-кун машина-механизмлар ёрдамида қум-туз аралашмаси сепиш ва йўлларни қордан тозалаш ишларини амалга оширишмоқда.
Автотранспорт воситалари икки томонлама хавфсиз ҳаракатланмоқда.
Алишер Қодиров “ҳашамат солиғи”ни жорий қилишни таклиф қилди
“Миллий тикланиш” демократик партияси раиси Алишер Қодиров дабдали тўйларни камайтириш учун “ҳашамат солиғи”ни жорий қилишни таклиф қилди.
“Дабдабали тўй қилаётганлар ҳар бир киши бошига “ҳашамат солиғи”ни тўлаб, тадбирини ўтказаверсин”, деди депутат.
👍15👎6😢2
“Ўзбекистонни катта тараққиёт сари юзланганини англаш — биринчи навбатда халқимизнинг қаддини тиклайди” — Озодбек Назарбеков
Маданият вазири Озодбек Назарбеков Ўзбекистоннинг тараққиёт йўлида эканини англаш халқимизга ишонч ва эртанги кунга умид бағишлашини айтди.
“Умуман, бугун Ўзбекистонни катта тараққиёт сари юзланганини халқимизга етказиш бу нима беради десак, халқимизни биринчи навбатда қадини тиклайди.
Шунингдек, ишонч пайдо қилади, эртанги кунга бахтиёр ҳаёт кечиришига ва эртанги кунига ишониш, умуман инсонни бахти нима ўзи?
Деган саволга инсон бахти — эртанги кунига ишониб уйқуга кетиши, яъни, “ман эртагаям бахтлиман” деган аниқ хотиржамлик билан ухлаб тонгни хурсандчилик билан кутиб олиши мана шуни ўзи катта бахт.
Демак бизнинг жамиятимиз эртанги кунга 100 фоиз ишонаркан бутун жамиятимизни қадди ростланади, тафаккури кенгаяди, бирдан шараф туя бошлайди, халқимизда ғурур шаклланади, ўйлайманки, ҳар қандай муаммони ечими бўла олади.
Жиззах вилояти ССБ бошлиғига янги ўринбосар тайинланди
Соғлиқни сақлаш вазирининг тегишли буйруғи билан Маъруфжон Орзуқулов Жиззах вилояти соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғининг рақамлаштириш бўйича ўринбосари этиб тайинланди. Бу ҳақда ССВ матбуот хизмати хабар бермоқда.
Янги раҳбарга Жиззах вилояти тиббиётини рақамлаштириш жараёнини янада такомиллаштириш, ахборот тизимларининг жойларда тўлиқ ишлашини таъминлаш, тизимга сунъий интеллект технологияларини кенг татбиқ этиш ҳамда ходимларнинг билим ва кўникмаларини ошириш каби қатор вазифалари юклатилган.
Тайинловга қадар Орзуқулов Қишлоқ хўжалиги вазирлиги қошидаги Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитасининг Инвестициялар ва инновацияларни жалб қилиш бошқармаси Жаҳон савдо ташкилоти масалалари бўйича бош мутахассиси лавозимида меҳнат қилиб келаётган эди.
Орзуқулов 2021 йилда Латвия Ресупубликаси Транспорт ва телекоммуникация институтининг бакалавриат, 2023 йилда магистратура босқичларини тамомлаган.
Меҳнат фаолияти давомида қатор нуфузли хорижий компанияларда менежер сифатида ишлаган. Польша, Испания ва Швейциядаги олий ўқув юртларида ўз йўналиши бўйича малака оширган.
⚡️Энергитика тизими кучайтирилган иш режимига ўтказилади
Ҳаво ҳароратининг кескин пасайиши муносабати билан энергитика тизими кучайтирилган иш режимига ўтказилади. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги хабар бермоқда.
Вазирликка кўра, электр, иссиқлик ва газ тармоқларида қўшимча техник кўриклар ўтказилиб, ишлаб чиқариш ва етказиб бериш қувватлари мавжуд шароитга мослаштирилган ва хизматлар 24/7 режимида иш олиб бормоқда.
Қайд этилишича, совуқ кунларда энергияга бўлган талаб ортгани туфайли айрим ҳудудларда вақтинчалик техник чекловлар бўлади.
Электр ва газ таъминоти билан боғлиқ савол, мурожаат ва таклифларингиз бўлса, қуйидаги алоқа каналларига мурожаат қилишингиз мумкин:
📞Электр таъминоти бўйича: 1154
📞Газ таъминоти бўйича: 1104 ва 104.
“Истеъмолчилардан электр энергияси ва табиий газдан оқилона фойдаланиш, иситиш ускуналаридан тежамкорлик билан фойдаланиш тавсия қилинади. Уй-жойларда иссиқликни сақлаш орқали ҳам энергия тежалади, ҳам хона илиқ бўлади.
Иситиш ускуналарини қаровсиз қолдирмаслик, улардан фойдаланиш вақтида хонада шамоллатишни таъминлаш зарур”, - дейилади вазирлик хабарида.